Bus 123 na smíchovském zastupitelstvu 16. dubna 2015

 

IMG_4231Dočkáme se vůbec výměny nekompetentního, jen dočasně (už od r. 2008) pověřeného vedení ROPIDu, aby se mohla vrátit 123-ka k Andělu? Nic jiného, než ideologické předsudky současného vedení totiž návratu nebrání. Je absurdní, že by se měla obnova linky dotovat. Naopak. Ušetřilo by se cca milión korun ročně. 1 bus=cca 103 míst byl v září 2012 nahrazen 1 vozem tramvaje=cca 108 míst, ale s podstatně dražšími náklady. Pokud by chtěli zachovat tramvajový vůz, pak je nutné věci nazývat pravými jmény: jednalo by se o dotaci tramvaje. Bylo by to skvělé, tramvaje máme rádi, nesmí se to ale nazývat dotací busu 123! Na schůzi Zastupitelstva MČ Praha 5 dne 16.4.2015 vystoupila za spolek Cibulka paní arch. Adámková:

„… přišla jsem jako zástupce několika tisíc obyvatel Košíř z Cibulek a Šmukýřky, abych upozornila na váznoucí řešení zkrácené trasy busu 123. Po třech letech snažení, práce, ztráty spousty času mnoha lidí – nás, občanů Cibulek a Šmukýřky, teď čekal šok s autobusem 123.
Zkrácením linky udělal Ropid v roce 2012 velkou chybu a tisícům lidí vznikl zásadní problém. Můžeme doložit, že se zkrácením neušetří, odstranění souběhu s tramvají je drahé a nesmysl. Většina politických stran měla obnovení trasy 123 ve svém programu jako velice chytlavé téma. Vrácení trasy 123 se řeší 3 roky.!! A nic. V Praze 6 začala díky Petře Kolínské nově jezdit linka 168 a lidé si ji nemohou vynachválit. Čili ono to jde. Na Výboru dopravy 11.března jsme mluvili o situaci se 123-kou a do zápisu se dalo, že jednání s ROPIDem je nemožné. Zapsalo se, že bude požádán starosta MČ5, aby požádal paní primátorku, aby dala příkazem ROPIDu prodloužit 123-ku.
Nu a teď čteme v Pětce pro vás: Uvítali jsme příslib vedení ROPIDu …
Několik tisíc občanů – voličů několik let žádá o změnu, o něco, co fungovalo 35 let a úřady nevyhoví? Copak jsme podřízení nevolníci? Co se to děje?
To je řečí! A skutek utek.
Proč je vrácení trasy tak nutné?
Posledních 40 let bus sebral lidi od metra a odvezl je na Cibulecký kopec a Šmukýřku. A zpět: sebral lidi z kopce a odvezl je k metru. Není to bus jako jiné busy, že lidé nastupují, popojedou a vystoupí. Ne: Odveze a přiveze.
V roce 2012, kdy ROPID dělal špatné a nevhodné úpravy v MHD, byl tento autobus zkrácen tak, že už neplní svou funkci. Sebere lidi z kopce a odveze je pod kopec. Tam je vysype a je úplně jedno, že lidí je spousta a na Kavalírce to vůbec není uzpůsobené. Je úplně jedno, že jsou zde maminky s dětmi a kočárky, staří a nemohoucí, lidé o holi, o berlích, učitelky se třídou, dokonce zde je praktická škola se těžko zvladatelnými dětmi a ti všichni se vyhrnou na úzký chodník, aby se dostali přes rušnou Plzenskou s velmi krátkou zelenou na tramvaj. Účelem tohoto snažení je, dopravit se k metru tak, jak lidi dříve vozil bus. V době, kdy jsme jezdili důstojně. Někteří sousedé začali jezdit auty do práce a na nákup, je to neekologické, ale MHD už není služba občanům.
Závěrem chci vědět, co pro nás radnice udělá a kdy. Půjdeme na příští výbor dopravy MHMP, jak radí pan radní Petr Hnyk.

Starosta řekl, že slibuje, že bus 123 se vrátí na svou původní trasu.
Radní Petr Hnyk řekl, že je dobře, že jsem přišla.

Zapsala Kateřina Adámková ze Spolku Cibulka

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.