Central Group má stavět 9-ti podlažní dům na hřišti u Gymnázia Kavalírka

V klidu letních prázdnin se chystají developeři k usilovné práci na přípravách nových staveb, u nás ta největší je 9ti podlažní (7 podlaží nad zemí a 2 pod zemí, resp. ve svahu) bytový dům místo hřiště u Gymnázia Kavalírka. Je to sice formálně „Dům seniorů“, protože hřiště je v územním plánu vedeno jako plocha pro „školství, zdravotnictví nebo sociální péči“, ale developeři se v takových případech netají tím, že je jim jedno, zda si byty koupí senioři či kdokoliv jiný. Co však bude škola bez pořádného velkého hřiště? Neskončí Gymnázium Kavalírka podobně jako mateřská škola na Malvazinkách, která je stále určená ke zbourání a pozemky jsou pod cenou prodávány developerům? Aktuální informace o tomto případu najdete u sdružení Přátelé Malvazinek. Poznamenejme, že se právě developer Central Group pochlubil rekordním čistým ziskem, téměř miliardou korun za loňský rok. Úspěch dosáhli zejména díky podnikání s byty v Praze.
Místo toho, aby se radnice snažila hřiště škole zachránit a vyměnit za jiné pozemky, tak ty jiné pozemky (např. Na Pomezí) opět pod cenou prodává developerům. Radnice ani nemusí být tak proaktivní, kdyby aspoň dbala na to, aby na místě pro veřejnou vybavenost vyrostla skutečně potřebná a funkční vybavenost. Ale byty? Nové byty v Praze opravdu potřeba vůbec nejsou, je jich nadbytek. Stavba „Domu pro seniory“ dává developerovi další finanční injekci: formálně vyžaduje minimum podzemních garáží (náklady na výstavbu garáží jsou podobné jako u bytů, ale developer za ně v utrží zhruba třetinu toho co za byt). Na Kavalírce je přitom katastrofální nedostatek parkování. V blízké budoucnosti tady navíc bude nutné výrazně omezovat parkování na ulici, protože obrovský příliv nových obyvatel na Cibulka a Šmukýřku (pro něž je Kavalírka vstupní branou) spotřebuje mnohem více veřejného prostoru, nyní podle urbanistů „bezúčelně“ a zdarma pohlceného parkujícími auty.
Je nadějné, že Komise územního rozvoje MČ Praha 5 už stavbu odmítla, a to z důvodu nesouladu s územním plánem. Nyní je na Radě MČ Praha 5, aby tento stavební plán smetla.
Přijďte si poslechnout jak developer hájí stavbu monstrózního bytového domu jako stavbu pro „školství, zdravotnictví nebo sociální péči“, jak stanovuje územní plán. Veřejné projednávání bude 30.7. v 10 hodin v budově Úřadu MČ Praha 5, nám. 14 října 4.

Developer Central Group vydělal 889 milionů …, MF Dnes, 15. června 2013
oznámení o veřejném ústním jednání o „Domu seniorů“ Nad Kavalírkou, uprostřed prázdnin dne 30.7.2013
obsah odvolání sdružení Za krajinu kolem nás
Nesouhlas Komise územního rozvoje Prahy 5 se stavbou Domu pro seniory Nad Kavalírkou, protože je v rozporu s územním plánem, 2.5.2013

Příspěvek byl publikován v rubrice hřiště, Nezařazené, Stavby, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Central Group má stavět 9-ti podlažní dům na hřišti u Gymnázia Kavalírka

 1. postřehy z jednání napsal:

  Jednání 30.7. mělo komorní obsazení:
  za investora byl přítomen pan Brabenec a projektant společnosti Central Group,
  ze stavební úřad tam byl jeho vedoucí Ing. Táborský a pak paní arch. Čechová, která dostala území řízení projektu na starosti po své reinstalaci na stavební úřad,
  z občanů se dostavilo asi 5 osob. Mimo prázdninový čas by jich jistě přišlo víc, jako třeba na jednání o bytovém parku Na Stárce. Zastoupení měla i občanská sdružení (o. s. Za krajinu kolem nás, o. s. Cibulka, o. s. Za záchranu parku Kavalírka).

  Hlavní dotazy na zástupce developera:

  Jak si představuje provoz stavby jako Domova pro seniory?
  Nejen stavba domova pro seniory, ale hlavně její následný provoz má svá dosti jasná pravidla, upravená zákony a vyhláškami. Nikdo z přítomných nebyl schopen uvést případ, že by Domov pro seniory byl v ČR ziskový. Podle investora je prý ve fázi územního řízení ještě brzo na sestavení obchodní plánu a výpočtu rentability stavby.

  Jak se budou stařečkové belhat do strmého a těžko přístupného kopce?
  Na obtížnost „horolezeckých“ výstupů studentů a profesorů z gymnázia Kavalírka upozornil jeden z přítomných občanů. Zástupci investora těžko hledali odpovědi, např.: „každý senior má beztak auto“ (pozn.: parkovacích míst je plánování 17 na 400 lůžek a v okolí je takřka nemožné zaparkovat auto venku), nebo spásný nápad by mohl být zavést kyvadlovou dopravu minibusem na tramvaj na Kavalírce. Na to se občan zeptal, proč Central Group neudělal Domov seniorů z pětivěžového betonového monstra v parku Kavalírka, vždyť to je blízko tramvaje …

  Na co tolika podzemních skladišť ?
  Domov seniorů měl mít několik podzemních podlaží parkovacích stání. To logicky naprosto odporuje funkci domova seniorů. Proto musel investor snížit počet parkovacích stání, aby jejich počet odpovídal normám. Překreslil je na sklady. Ovšem i sklady musí mít v domově seniorů důvod. Odpověď developera, že je může majitel pronajímat veřejnosti, opět odporuje zákonu: určení je jasně dáno územním plánem jako veřejná vybavenost.

  Z otázek a odpovědí byla všem jasná podstata věci, že domov pro seniory je jen zástěrka. Že po dostavbě developer spoléhá na promptní rekolaudaci stavby na bytový dům. Vedoucí stavebního oboru Ing. Táborský si vzal slovo a tuto podstatu věci vyslovil nahlas s tím, že dokud bude vedoucím stavebního úřadu, tak se takový podvod nestane.
  Tím značně urychlil jednání a pročistil atmosféru. Investor bude mít těžký oříšek splnit zákonné požadavky. Nebo počká až voliči zvolí jiné zastupitele, kteří budou ještě povolnější developerům a postaví 9-podlažní (nebo ještě vyšší ?) betonový kolos už rovnou jako bytový dům.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..