Hřiště ve Štěpánkově ulici nebude: zbourají ho, protože leží na lukrativním stavebním pozemku?

Zpustlé hřiště na rohu ulic Baldové a Štepánkova

Zpustlé hřiště na rohu ulic Baldové a Štepánkova

Velkou radost a naději dala v červnu 2012 radnice Prahy 5 rodičům z Cibulek, když sehnala peníze na nové dětské hřiště. Rozhodli se vcelku logicky pro obnovu hřiště ve Štěpánkově ulici. Na horních Cibulkách je vlastně jen jedno veřejné dětské hřiště, ve Vejražkově ulici, a to praská ve švech.

Ale od svého záměru radnice potichu ustoupila. Jen v lednové Pětce pro vás se objevila zmínka, že tam hřiště místní nechtějí. Že by za tím stála nevraživost k dětem? V Německu proti takovým postojům museli přijmout dokonce zákon. I u nás jsou někdy takové postoje považovány za nemravné. Vždyť péče o dětská hřiště ukazuje, jak si místní obec představuje svou budoucnost, zda podporuje udržitelný rozvoj nebo jen odevzdaně a pasivně očekává své stárnutí a mizení. Tak to naštěstí není.

Objevil se jiný možný důvod: hřiště leží na pozemcích č. 1594 a 1595, které je možné využít jako stavební pozemek. Magistrát nakonec tyto dva pozemky na Prahu 5 nepřevedl. Radnice Prahy 5 chtěla z nouze udělat hřiště na menším, úzkém pozemku níže (č. 2123). Už jsou tam vjezdy pro auta a hřiště nemělo být oplocené, mohli by tam psi. Je logické, že místní preferují obnovu stávajícího hřiště (na tomto obrázku modře) než znouzectnost na svažitém úzkém pruhu.

Kdo a proč tedy nechce obnovu hřiště Štěpánkova? Ptají se občané pana starosty. Vyjádření firmy ACTON ze dne 26. 2. 2013, zastupující pražský magistrát, důvody příliš neosvětluje.

Oceňujeme snahu MČ Prahy 5 o dětská hřiště na Cibulkách (rozšíření hřiště v Nepomucké, podpora nového hřiště v tenisu Cibulka, to i když je soukromé, je často otevřené veřejnosti). V lese bylo rozšířeno pražskými lesníky lesní hřiště. Důležité je aby se radikálně proměnil postoj stavebního úřadu: u každé novostavby by měl stavební úřad trvat na hřišti, aspoň v minimálním rozsahu jako je ve Vejražkově: hřiště na volejbal/košíkovou a ohrazené pískoviště. Stavební úřad má právo to požadovat. Ne vždy mají developeři povinnost hřiště postavit, ale kdo je o to nežádá, tak samozřejmě nic nedostane.
Snažíme se nyní dopátrat, jak to je s hřištěm ve Štěpánkově. Městská část Praha 5 se snažila: zažádala o grant, dostala ho, navrhla rekonstrukci hřiště ve Štěpánkové, a když ji Magistrát nepovolil, snažila se spěšně a improvizovaně najít náhradní řešení pro Cibulka. Momentálně čekáme na odpověď z Magistrátu, proč nepovolili jeho rekonstrukci a jaké mají s pozemkem plány.

Další odkazy:
Hřiště v Nepomucké větší a bohatší, 28.9.2011
Dětská hřiště, parkování a chodníky na Cibulkách, 17.4.2011

Příspěvek byl publikován v rubrice hřiště, Nezařazené, Ze života, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Hřiště ve Štěpánkově ulici nebude: zbourají ho, protože leží na lukrativním stavebním pozemku?

 1. Jak muzeme jako obcane pomoci? napsal:

  Dejte vedet, jak muzeme jako obcane pomoci, zapojit se, velmi rada to udelam a vim o mnoha dalsich, kteri take… Dekuji! Eliska Borova

 2. Hřiště Štěpánkova napsal:

  Dobrý den,
  cca před 2 lety jsem několikrát revitalizaci hřiště v ul. Štěpánkova na MČ Praha 5 urgoval s tím, že se klidně na revitalizaci budu podílet, bohužel bez nějaké větší odezvy.
  Po neustálém dotazování na úřadě jsem až v listopadu 2011 od pí Marty Jiroudkové z MČ Praha 5 obdržel zprávu, že v nadcházející sezoně bude hřiště opraveno, že MČ Praha 5 má na to ušetřeny nějaké prostředky. Samozřejmě že v dalším roce k opravě hřiště nedošlo.
  Následně v červencovém (2012) čísle Pětky byla zveřejněna informace o přípravě na vybudování nového dětského hřiště ve Štěpánkově ulici v rámci projektu Oranžové hřiště. V článku bylo uvedeno, že na nové hřiště se můžeme těšit v 2. polovině roku 2012. Jelikož se přes léto opět nic nedělo, vznesl jsem v září 2012 dotaz na pana Jana Vyskočila z MČ Praha 5, kdy že tedy bude s opravou hřiště započato.
  Pan Vyskočil mě odpověděl, že …”Oranžové hřiště v ulici Štěpánkova/Baldové by mělo být dětem k dispozici na konci října 2012. V současné době čekáme na uplynutí zákonných lhůt v rámci stavebního řízení. Následně bude zahájena vlastní výstavba. ”
  Samozřejmě jsem nechápal, proč pan Vyskočil zmiňuje výstavbu hřiště v ulici Štěpánkova/Baldové, přičemž ke zprávě byl přiložen plánek k výstavbě hřiště spíše na rohu ulic Baldové/Průchova. Prý že opravu hřiště v ulici Štěpánkova magistrát blokuje, takže přichází v úvahu vybudovat nové hřiště v ulici Průchova.
  Samozřejmě že k výstavbě nového hřiště ani k opravě stávajícího hřiště opět nedošlo.
  Na můj dotaz jsem od pana Vyskočila v listopadu 2012 obdržel následující zprávu:
  “Bohužel stavbu těsně před jejím zahájením zablokovali majitelé 2 nejbližších sousedních pozemků, kteří dětské hřiště nepotřebují. Vzhledem k blížící se zimě musí být výstavba (byť už je ze strany dodavatel materiálně i kapacitně připravena) o několik měsíců odložena. Jsme si vědomi potřeby dalšího dětského hřiště v této lokalitě, proto doufám, že se vše vyřeší a podaří se souhlas sousedů získat. V opačném případě bude výstavba přesunuta do jiné lokality v rámci Prahy 5.”
  Tím v podstatě celá causa skončila a víc informací k celému problému nemám. Následně jsem si přečetl v Pětce zprávu, že nové hřiště z dotace ČEZ bylo slavnostně otevřeno na Barrandově. Na další dětské hřiště MČ Praha 5 peníze nemá.
  Cítím se ze stany MČ Praha 5 ohledně hřiště zcela podveden, není však absolutně v mých silách s tím něco udělat.
  Vaše zpráva o tom, že hřiště ve Štěpánkově má být zcela zlikvidováno mě proto zas až tolik nepřekvapuje, i když mě velmi zaskočila a zarmoutila. Pořád jsem totiž doufal, že se situace nějak vylepší a přeci jenom se opraveného hřiště dočkáme. Vypadá to, že vše bylo opět dopředu pečlivě promyšleno a naplánováno tak, aby nezbývalo nic jiného než likvidace hřiště, z důvodu nějakých jiných zájmů. Celý scénář totiž velmi silně připomíná situaci s autobusovou linkou 123.
  Každopádně, pokud myslíte, že můžeme pro záchranu hřiště ve Štěpánkově a pro jeho obnovu něco udělat, rád se k celé “akci” připojím.
  Petr Svoboda

 3. Hřiště Štěpánkova napsal:

  Potřeboval bych sjednotit síly. Hřiště Štěpánkova ( u Ul.Baldové) chtějí v dubnu zlikvidovat. (Není to kec, ale oficiální stanovisko.)

  Čuju v tom velkou levárnu, materiály shromažďuji.

  Pokud oblast vašeho zájmu zahrnuje i toto území, pomohlo by mi vědět, co víte, kdo byl u loňské nerealizované akce obnovy a případně kdo je na radnici kamarád a kdo …..kamarád.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..