Kácení pod Vidoulí – fotky

Ranní fotografie z 16. února 2016 z Cibuleckého háje. Vznikla zde pěkná paseka. I když magistrátní úředníci, mají vše odůvodněno a kryto lesním plánem a svojí vizí budoucí podoby Cibuleckého háje, (viz např. jejich vyjádření zde), toto se zdá přes míru. Podobné „nutné“ zásahy by se měly dělat daleko citlivěji.
Toto je PASEKA, kterou si Cibulka nezaslouží, stejně tak jako další „čištění“ a zpřehledňování parku, což je jen lidská potřeba, přírodě na hony vzdálená. I když je Cibulka hájem městským, lidé do něj nechodí proto, aby viděli z jednoho konce na druhý, ale aby byli v lese. A v lese jsou stromy.

Fotografie Libor Štěrba http://www.liborsterba.cz/

Napsali jsme proto povolaným v této věci a vyjádřili jsme žádost, aby stromy, označené na fotografiích ke kácení se již nechaly na pokoji a paseka se dále nerozšiřovala.

 

Odpověď přišla velmi brzo, 17.2.2016 ráno:

Dobrý den,

Kácení v Cibuleckém háji je již skončeno, na předmětné  ploše zbývá dokácet pouze jeden dub červený (důvodem je uvolnění za ním stojícího buku). Další stromy (i ty , které už mají tečku) se kácet již nebudou, plocha bude v dohledné době uklizena a v dubnu t.r. zalesněna převážně dubem zimním, bukem a jedlí, do podmáčených míst pak olší.

 Tato plocha byla vybrána z několika důvodů: poblíž asfaltové cesty rostla skupina  dubu červeného (nepůvodní dřevina, navíc silně se rozšiřující semenáčky, a to i pod domácí dřeviny, silně negativně ovlivňující bylinné patro), dále bylo v minulosti v tomto místě několik vývratů a porost převážně jasanů zde byl tedy řidší,  a dále navazovala část převážně smrková s příměsí modřínu a borovice černé. Chápu, že Vám vadí velikost plochy – cca 0,21 ha (která je mimochodem hluboko pod zákonnou hranicí – 1 ha), ale pokud by byla zvolena těžba jen podél cesty, byl by v budoucnu velký problém s vyklízením dříví z níže položených částí porostu. Takže pokud to mohu shrnout, tato plocha byla kácena z důvodu obnovy lesního porostu, teď je bohužel ve stavu vyklízení pokácených stromů. Ale pokud nemáme nechat lesní porosty plošně zestárnout, tak musíme začít s jeho postupnou obnovou – plocha dospělých a přestárlých porostů je v rámci Cibulky více než 50 hektarů. Věřím, že s odstupem několika let, kdy budou na ploše odrůstat nové mladé výsadby, bude opodstatněnost dnešního zásahu zřejmější a pochopitelnější.

Věřím, že se mi alespoň trochu podařilo vysvětlit důvody provedených zásahů, pokud byste měl zájem, můžeme se na Cibulce sejít a o problematice péče  a obnovy lesa diskutovat přímo na místě samém.

S pozdravem  D. Frantík

Příspěvek byl publikován v rubrice Cibulka - usedlost, Galerie, Nezařazené, Park Vidoule, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.