Letáky bojují za zástavbu Vidoule

Plán péče o přírodní památku Vidoule na období 2011–2020. Kliknutím na náhledový obrázek přejdete na odkaz.

Vidoule: obrázek převzat z Plánu péče o přírodní památku Vidoule ze  serveru ENVIS

Likvidaci zákonem chráněného Přírodního parku Košíře Motol na stolové hoře Vidouli obhajují letáky šířené v Jinonicích od začátku ledna 2014. Podobný text zveřejnila i řada médií. Mediální a letákovou kampaň řídí profesionálové, např. pan Jan Piskáček, známý a velmi efektivní specialista na vztahy s veřejností, který úspěšně pracoval např. pro bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka. Zástavbu celého vrcholu Vidoule vytrvale prosazuje také vlivný JUDr. Tomáš Homola a zastavět (zatím) jen západní část občas nepochopitelně chce i primátor Dr. Tomáš Hudeček. Spolek Cibulka dostal řadu podnětů, aby se k manipulativním textům letáků vyjádřil. Zatím zde uvedeme alespoň několik citací. Společný postup chystá platforma Za5, zvláště sdružení z okolí Vidoule.

Finep a Rodop investují na Vidouli kolem miliardy, 14.1.2014, E15


Hezký příklad toho, jak zkreslit a manipulovat informace pomocí pár slůvek. Budoucí čas (investorem bude…, roli developera bude hrát… atd.) si prosím nahraďte podmiňovacím způsobem (by v případě změny územního plánu byl…). Což se při troše snahy rozumně myslících lidí, občanských sdružení, strany zelených a dalších organizací nikdy nestane. Článek je rovněž plný absurdního zlehčování situace – „jen pár desítek domů“ – 60 až 70 domů (vyjádření pana Kulíka) mi tedy opravdu nepřijde málo! Černá skládka je samozřejmě opět zavádějící informace. Je zde na několika místech nepořádek, ale je pouze ostudou majitelů pozemků (to, co bych snad nazval černou skládkou je ve svahu pod kasárnami, kde stejně nic stavět nelze), že se o svůj majetek nestarají. Zástavba nemá žádný jiný důvod než to, že si dotyční majitelé a stavební firmy chtějí vydělat. Že přitom zničí jednu z největších zelených ploch v Praze je jim jedno. Že jsou cyničtí developeři mě nijak nepřekvapuje, ale jak nakládají majitelé pozemků s dědictvím svých předků je hanba!   Citace z facebooku T.P.

SportVidoule.cz: obrovské sportovní haly zcela stranou dopravy jako smysluplná zástavba Parku nebo zástěrka developerského plantážnictví?

Připomeňme, že Sokol Jinonice má nádhernou halu v centru Jinonic, jejíž nevyužitou kapacitu i pronajímá. Občan z Jinonic adresoval autorům letákové kampaně i další otázky. Všech 31 dotazů najdete zde, dva z nich vyjímáme:

30) Můžete potvrdit autenticitu přiloženého Memoranda mezi MČ Praha 5 zastoupenou starostou Ing. Miroslavem Zeleným a jednotlivými vlastníky pozemků zastoupenými společností B+3 real a.s. (Ing. Michal Kocián ze skupiny FINEP a působící ve statutárních orgánech řady společností FINEP a Ing. Martin Kulík, který působil ve společnostech zaměřených na lobbing v developmentu)? Bylo toto memorandum podepsáno? Z tohoto memoranda lze usuzovat, že by se spol. B+3 real a.s., resp. osoby Ing. Michal Kocián a Ing. Martin Kulík snažily prolobbovat v zastupitelstvu hl.m.Prahy změnu územního plánu. Můžete se k tomuto vyjádřit?

31) Je Vám známo, proč ÚMČ Praha 5 důležité dokumenty týkající se změny Z 2765 v minulosti záměrně nechal umístit na úřední desku stavebního odboru MČ Praha 5 těsně před Vánocemi 2012? Bylo důvodem tohoto postupu maximálně omezit zapojení občanské veřejnosti do diskuze a snížit množství negativních připomínek veřejnosti k návrhu změny Z 2765?

Výkladový slovník, abyste rozuměli radnici 

Po debatě na téma územního plánu Prahy 5 (pozn.: v únoru 2014) jsem připravil pro další použití překladový slovník z jazyka zástupců města do jazyka veřejnosti.

Nechceme Vidouli zastavět, ale debatovat o hranicích chráněného území – Polovinu necháme zastavět. Prozatím.
Je složitá otázka, co má na Dívčích hradech vlastně být – Vážně uvažujeme nad tím, že necháme na Dívčích hradech něco postavit.
Debatu jsme svolali pro diskusi s veřejností – Připomínky jsme už vlastně poslali 2 měsíce zpátky a teď se tváříme, že jsme dobráci.
Je potřeba vyjasnit územní plán Vidoule, aby měl smysl – Je naprosto nesmyslné, že jsme na místě s takovým výhledem ještě nic nepostavili.
Musíme vyjasnit, jestli území mezi Smíchovským nádražím a Lihovarem má být residenční nebo administrativní oblast – Ani nás nenapadlo, že by byl vedle řeky park a hřiště.
Musíme řešit petici lidí, kteří požadují průjezdnost ulice Na Pomezí – Nekecejte nám do toho, nás platí developer.

převzato z facebooku M.L. (redakčně upraveno)

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Park Vidoule, Stavby, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.