Jezero Požáry v ohrožení. Podaří se jej společně zachránit?

V západním výběžku přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí, kousek od Řeporyj se nachází  pozoruhodná přírodní památka.  Dávno opuštěný lom Požáry.  Málokdo o něm ví, vstup do roklí a chodeb je  zakrytý vegetací. Zato v jeho sousedství se nachází další lom, viditelný z daleka. Lom Požáry II, území jako vystřižené z westernu. Lom je dosud důlním dílem, ačkoli těžba již byla  dávno zastavena.  Vysoké světlé  útesy  rámují modré jezero  na dně lomu. Ne nadarmo se lom také nazýval  Chorvatsko.  Do vytěženého území se již dávno vrátila příroda. Chránění živočichové, obojživelníci, ptáci.  Tak tomu bylo až donedávna.  V březnu tohoto roku zjistili lidé z Hlubočep, že vlastník lomu jezero odčerpává s úmyslem  jej zavézt.  Pokles  hladiny byl již v té době přibližně 3 metry a stále zde běžela čerpadla. Voda byla zřejmě odčerpávána do povodní  Dalejského  potoka.  KDU ČSL v Praze 5, spolek Prokopovo a senátor Václav Láska připravili podnět k prošetření, který byl  podán na Báňský úřad, Českou inspekci životního prostředí oddělení ochrany přírody MHMP a oddělení vodního hospodářství MHMP.  V současné době  je nařízením ČIŽP odčerpávání vody z jezera  zastaveno.  Co bude dál?  Ještě před 3 lety uvažoval magistrát o odkoupení lomu a jeho zpřístupnění jakožto rekreačního území v rámci přírodního parku.  Jistě by to byla jedna z možných  cest jak  zajistit ochranu unikátního území.

Josef Cuhra, KDU-ČSL Praha 5

27.4.2020: Senátor Václav Láska, podnět k bezodkladnému prošetření vypouštění lomu Požáry (podnět k České inspekci životního prostředí)

18.5.2020: Reflex, Přírodovědec Hruška: Za sucho nemůže nedostatek deště, příčiny i řešení jsou jinde, vláda i média lidi děsí

Lom Požáry sice není na Cibulkách, ale je to tak nádherné místo v dosahu výletů z Cibulek, že zde příspěvek z Prokopského údolí sdílíme. Navíc se týká důležitého tématu – boje se suchem, které je snad největším ekonomickým nebezpečím posledních let. Doplňujeme, že ze spolku Prokopovo vyšla myšlenka na spolek zabývající se tématy celé Prahy 5 (ZaPět, z.s.). Text je sdílen se souhlasem autora. Fotografie lomu před i po zahájení vypouštění pocházejí od obyvatel z okolí, děkujeme za možnost jejich sdílení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.