Záhadné modré čáry

parkování v Praze - modré zóny

Porozumět parkovacím zónám dá fušku. Zde je pár praktických postřehů. Zóny se vyvíjí. Už konečně může kdokoliv, kdykoliv a kdekoliv zaparkovat na modré zóně v celé Praze, i v Praze 1, 2, 3 a 7, což původně nešlo. Nebo od listopadu 2019 se rozšířily zóny na Šmukýřku, kde to potřeba není, zatímco u nedalekých škol v Beníškové a Naskové, kde by to nějaký význam mít mohlo, se čeká … a je řada dalších nedostatků: rozšiřování zón nedoprovází dostatek míst v P+R (byť současný Magistrát se nyní hodně snaží, neztrácí čas fantazírováním s „přistáním UFO nad křižovatkou„, ale projektují se reálnější možnosti, viz např. zde nebo zde); nejsou zmapovány parkovací místa v Praze (v domech, garážích, na vlastních pozemcích, na ulicích, v obchodech…) a chybí síly na správu zón.

Proč ?

… se celosvětově zavádí parkovací zóny ? Koncepce zón je např. zde. V krátkosti dva hlavní důvody parkovacích zón jsou:

  • o něco lepší parkování pro místní obyvatele. Ale nejen, pro ně, i pro návštěvníky, ti jsou však motivováni jezdit pokud možno mimo špičku večer a o víkendu,
  • snížit dopravní kongesce

Jak ?

Pro rezidentní parkovací oprávnění je třeba poprvé jít osobně na úřad (v Praze 5 je to zde). Obnovit oprávnění je pak možné již elektronicky, typicky jednou za rok. Mimo danou oblast se platí buď v parkovacím automatu (kartou či hotovostí) nebo v aplikaci Virtuální parkovací hodiny, (první použití zabere pár minut, další použití je už rychlé) typicky platební kartou pomocí chytrého mobilu s připojením na internet. To není zatím úplně pro každého dostupné nebo pohodlné. Bohužel nefunguje platba sms-kou a parkovací automaty nebývají v modrých zónách, ale jen ve „fialových“. „Fialové“ dávám do uvozovek, protože od vodorovného dopravní značení fialovou barvou se ustupuje, používá se však stále v mapách. Tedy jako návštěvník na modrých zónách zaparkujete jen s mobilem s datovým připojením, nebo v době, kdy je na nich parkování zdarma, což se nejsnáze dozvíte na mapách od Seznamu.

Kde?

Komplikovaností parkování jsou proslulé Spojené státy. V Bostonu má každá čtvrť svá specifika a před zaparkováním si pozorně přečtete všechny tabulky na sloupech.  Dopravního značení je na sloupech opravdu hodně. Aspoň slabá útěcha: v Praze je to vlastně ještě docela jednoduché.
Komplikovaností parkování jsou proslulé Spojené státy. V Bostonu má každá čtvrť svá specifika a před zaparkováním si pozorně přečtěte všechny tabulky na sloupech. Dopravního značení je na sloupech opravdu hodně. Takže aspoň slabá útěcha: v Praze je to vlastně ještě docela jednoduché.

Přesné informace kde zaparkovat jsou na webu Parkuj v klidu, ale mnohem snáze a rychleji se k nim dostanu na mapách od Seznamu. V největším měřítku mapy se mi ukáže kde mohu zaparkovat; a kliknutím na zónu se mi zobrazí kdy tam mohu parkovat a za kolik. Pravidla pro návštěvnická parkování si určuje každá městská část sama. Třeba na Cibulkách mohou návštěvníci parkovat od osmi večer do osmi ráno zdarma, parkování o víkendu je zdarma celodenně, jinak max. na 3 hodiny a cena je 40 Kč za hodinu. V centru města je to víc, třeba před výdejnou parkovacích oprávnění v Preslově 5 na Smíchově to stojí 60 Kč za hodinu, ale jestli víte, že tam budete jen krátce, nemusíte platit za celou hodinu. V historickém centru je cena ještě vyšší, třeba v Kaprovce dáte 80 Kč za hodinu a déle jak hodinu tam stát nesmíte. V Praze 9 bude parkování první dvě hodiny po desetikoruně za hodinu.

Oblast rezidentního parkovací oprávnění je v koncepci zón definována velmi volně, jako docházková vzdálenost od trvalého bydliště. V Praze je jsou ty oblasti spíše větší, menší městské části mají jen jednu oblast, Praha 5 jich má několik, viz mapa z konce roku 2019 zde. Pozor na ty kdo říkají, že oblast má být jedna, celopražská, od těch si rozhodně radit v parkování nenechte, vůbec tomu nerozumí. Na druhou stranu má smysl usilovat o co nejjednodušší a nejjednotnější pravidla v celé Praze.

Pokuty

S parkovacími automaty se v USA neštří jako u nás. Vlastně každé parkovací místo má svůj. Foto je z Kalifornie ze San Franciska.
S parkovacími automaty se v USA nešetří jako u nás. Vlastně každé parkovací místo má svůj. Foto je z Kalifornie ze San Franciska.

Citace od skrblíka (viz jeho web zde) k pokutám: „Sloučení pokut za parkování: Oprávněná parkování v Praze kontrolují auta společnosti Eltodo, která jsou vybavená kamerami. V případě, že je zaznamenáno auto, u kterého není uhrazen poplatek za parkování, je provozovateli vozidla následně zaslána výzva k uhrazení určené částky. Výzva je provozovateli vozidla zaslána pokaždé, když je vozidlo zaznamenáno automatizovaným systémem. Může se tedy snadno stát, že auto je pokutováno za neoprávněné parkování vícekrát, i když po celou dobu stálo na stejném místě. Odborníci v tomto případě radí výzvy v uložené lhůtě neplatit a vyčkat na správní řízení, neboť při splnění všech zákonem uložených podmínek je uložena pouze jedna pokuta za sloučené přestupky. Nicméně Skrblík na základě vlastních zkušeností radí nevyčkávat a rovnou kontaktovat osobu, která výzvy k uhrazení vystavila. Pracovníci oddělení zóny placeného stání a přestupků ze zón placeného stání v těchto případech jednají velmi vstřícně a s jejich pomocí si lze ušetřit mnoho starostí.“ Určitě se ale nevyplácí na sloučení pokut hřešit, neb pokud je v místě odtahový vůz, tak přednostně odtahuje ta vozidla, která porušují pravidla parkování opakovaně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, parkování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Záhadné modré čáry

  1. Paradox světonázoru pravice a levice napsal:

    Podle ekonomické teorie nabídky a poptávky nemusí parkování řešit radnice, vše vyřeší trh sám, totiž že nedostatek parkování vyřeší jeho cena. Tolik by k tomu měli říct zásadoví pravicoví politici a liberální ekonomové. Naopak „parkovací socialismus“ by měli prosazovat levicoví politici. Je paradoxní, že to bývá nezřídka opačně. Nechme však filozofování. V praxi často obojí vede k zmatkům a chaosu. V jednoduchosti je síla a doufejme, že střední cesta mezi oběma myšlenkovými extrémy – parkovací zóny tam kde je parkování problém – bude postupně pro obyvatele jednodušší a méně záhadná. Hlavně ať má Praha ve svém okolí dost parkovišť P+R a kvalitní a spolehlivou kolejovou příměstskou dopravu. Nové obytné budovy (a ideálně postupně i ty starší) by měly mít dostatek parkování v domě, na vlastních pozemcích nebo v garážových domech v docházkové vzdálenosti, ne na ulicích, které se dají využít mnohem lépe.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..