Najdeme kompromis a konečně postavíme RR ?

RR je v Praze 5 dobře známá zkratka pro plánovanou Radlickou radiálu. Říká se o ní, že má z pražských tunelů nejblíže výstavbě. Je obrovská škoda, že od minulého návrhu RR (územní řízení přerušeno v roce 2014) se tak málo z požadavků jinonických občanů vyjádřených v petici podařilo naplnit. Sám investor tak promarnil mnoho času při přípravě této důležité dopravní tepny.

Když se chce, tak to jde: příklady studie Motolského údolí a mostu mezi tunely u Anděla

Návrh tvaru portálů svislého dopravního značení na přemostění mezi Mrázovkou a Strahovským tunelem. Elegantní portály se bohužel prosadit nepodařilo. Podívejte se také na představy lávky pro pěší nad mostem (zde).

Připomeňme si úspěšnou studii Motolského údolí, která měla 22.5.2018 vernisáž na smíchovské radnici. Propracovaný návrh architektů a dopravních inženýrů geniálně promění rušnou Plzeňskou ulici v obchodní třídu, kde budou mít lidé pohodové nakupování, blízko do přírody a lepší dopravu. Dopravní simulace prokázaly, že navržená dopravní opatření povedou k plynulejšímu provozu dokonce už před otevřením RR! Klíčovým a zásadním principem pro úspěch studie Motolského údolí byla účasti veřejnosti. Větší účast veřejnosti na tvorbě projektu RR by mohla mít podobný úspěch a hlavně zkrácení doby projednávání. Investor má v Jinonicích velkou výhodu, neboť obyvatelé vesměs nejsou proti výstavbě RR. Chtějí však RR zlepšit.

Další dobrý příklad je z 90. let XX. století: most mezi Strahovským tunelem a tunelem Mrázovka. Dopravní projektanti zde navrhli masivní konstrukci jako na dálnici ve volné krajině. Do očí bijící nevhodnost takového mostu u Anděla pochopili zastupitelé smíchovské radnice a vypsali architektonickou soutěž na zlepšení mostu. Zlepšení mostu od architektů Arnošta Navrátila a Petra Páva je významné, most je subtilnější, ladné křivky lépe zapadají do města (viz galerie zde). S tím kontrastuje přístup investora k RR. Návrh RR zamítnutý v roce 2014 nesl podobné „dálniční“ rysy, do města nefunkční. Vylepšení od roku 2014 jsou však spíše marginální a neřeší oprávněné požadavky okolních obyvatel. 

Začátkem 90-tých let se podařilo zlepšit městský okruh u Anděla odvážným tunelem Mrázovka. Podle původních návrhů by Anděl byla jen periférie u dálnice, díky odvaze tehdejších radnic je to autentické a momentálně úplně nejživější pražské centrum. Zdroj obrázků: D3A Atelier. Obr. vlevo: Řešení městského okruhu z osmdesátých let počítalo s rozsáhlou demolicí Smíchova, včetně gymnázia Zatlanka a několika mimoúrovňovými křižovatkami. Pokud by byl tento návrh realizován, nemohlo by vniknout oblíbené městské centrum nového Smíchova v okolí Anděla, ale byla by to šedá periférie u dálnice. Obr. vpravo: Tehdejší radnice našly odvahu najít jiné řešení než dálnici u Anděla. Zde je návrh architektů z DA ateliéru (ve spolupráci s ateliérem DUA), který vedl nakonec k návrhu tunelu Mrázovka. Škoda, že se nepodařilo realizovat tunel v tomto návrhu. Nebyly by kongesce v Dobříšské, na Smíchově by bylo více místa. Tunel by sice byl dražší, ale zase by nyní RR byla o to levnější.

Návrh jednoho z možných zaklopení RR u metra Nové Butovice, v místě MÚK Řeporyjská. Obrázek je převzat z prezentace Spolku Jinonice zde.

Podporujeme větší bezpečnost Radlické ulice a sběrnou funkci RR

Radiála má být sběrnou komunikací, která ulehčí okolním obytným čtvrti a zvýší bezpečnost dopravy. Přitom samozřejmě záleží na na pořadí otvírání dopravních staveb. MČ Praha 5 např. požaduje, aby „byly zpracovány taková dopravně organizační opatření, aby se RR nestala výhodnější trasou pro tranzitní osobní dopravu,“ a to ještě před dobudováním vnějšího okruhu. Jinak by totiž RR fungovala opačně, desetitisíce vozidel by zcela nově přivedla do blízkosti centra, v okolí RR by se ještě více zahustila doprava a zhoršila nehodovost. Mnohamiliardová investice do RR by přišla na zmar.

Dopravní inženýři vědí, že kdyby se stal zázrak a RR by začala fungovat teď hned podle stávajícího návrhu, bylo by to to nejhorší, co by se mohlo stát. Je dobré si to připomenout i zde. Zkolaboval by městský okruh a kongesce na Praze 5 by byly ještě mnohem větší než jsou nyní. Takový „zázrak“ se naštěstí nestane. V době zprovoznění RR by již měl být hotov úsek vnějšího okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi a severní spojka mezi dálnicemi D7 a D8 (viz tenčí zelené linky v obrázku). I tak ale bude třeba ještě vyřešit napojení RR na městský okruh na Zlíchově, kde by mělo zcela nově přibýt na 40 tisíc vozidel. Takový nápor průplet Barrandovského mostu na západním břehu těžko pojme. To je kardinální otázka, na kterou nyní dopravní inženýři intenzivně hledají odpověď.

Dlouhodobě podporujeme návrhy na zlepšení RR, které mají za cíl především větší bezpečnost v ulici Radlické a zamezení rozlévání dopravy do obytných čtvrtí v případě tzv. regulace vjezdu do městských tunelů a na městský okruh při kongescích (v roce 2017 šlo v průměru o 3.5 hodiny denně). Kromě toho také podporujeme větší zakrytí RR, jak v oblasti těsně u Tyršovy školy, tak v okolí metra Nové Butovice. Návrhy na zlepšení budou mít velký finanční přínos pro obec, neboť oproti stávajícímu návrhu bude možné vybudovat na pozemcích města řadu atraktivních komerčních staveb na pozemcích přímo v blízkosti kapacitní komunikace, jinak pro bydlení nebo odpočinek nevyužitelných.

7. června 2018 Praha zrychlí změnu územního plánu pro stavbu provizorní lávky v Troji změna územního plánu může trvat i méně než rok. Je zřejmé, že změna EIA bude nutná kvůli zaklopení tunelů. Pokud si vyžádá zlepšení MÚK Řeporyjská malou úpravu územního plánu, pak ani to nemusí být zdržením výstavby. Výstavbu zdržují ti, kdo trvají na zastaralém řešení, včetně jeho hrozeb zhoršení kongescí v Praze.

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.