Neuvěřitelný příběh ZŠ Beníškové. Obnova hřiště u ZŠ Nepomucká pod kostelem.

Duben 2016: Hřiště pod opěrnou zdí kostela sv. Jana Mepomuckého se zazelenalo a prokouklo. Pomůže tak ulehčit složitou situaci ZŠ Nepomucká při dlouhé opravě ZŠ Beníšková. Hlavní dík za iniciativnost a organizační úsilí patří odboru školství (radní V. Šolle, KDU) a školskému výboru (předseda M. Damašek, TOP09). Oprava byla rychlá, kvalitní a levná. Na hřiště by měly přijít herní prvky pro větší děti, např. pořádné houpačky. Snad dorazí brzo.

Oprava ZŠ Beníškové, stav z března 2015

Oprava ZŠ Beníškové, stav z března 2015

Původní text příspěvku: Když se v roce 2014 započalo s opravou ZŠ Beníškové, mnozí rodiče se těšili, jak jejich děti půjdou brzo do nové krásné školy. Ostatní si aspoň mohli říkat, že se konečně staví na Cibulkách něco potřebného, nejen samé nové a nové bytové domy, vesměs neúměrně větší, než předpokládaly původní plány. Rekonstrukci připravilo a zahájilo ještě minulé zastupitelstvo. Ještě v březnu 2015 se kolemjdoucím mohlo zdát, že vše je v pořádku, staví se, a v září tam půjdou děti do školy. Nešly, a nejspíš nepůjdou. Kde se stala chyba? Není v tom záměr?

20141025_hriste_pro_vetsi_deti_Nepomucka2

Dětské hřiště pro starší děti je v okolí ZŠ Nepomucká moc potřeba, přitom jedno zpustlé je hned vedle, pod kostelem sv. Jana Nepomuckého.

20141025_hriste_pro_vetsi_deti_Nepomucka

Pozemek koupili ze svého Košířští farníci pro stavbu nového kostela. Kvůli nutnosti opěrné zdi však tato část pozemku nakonec zůstala nevyužita. V 80-tých letech byla vyměněna za nevyužitelnou část pozemku ve svahu a zde vzniklo hřiště.

Různé fámy se šíří rychle, ale příčin problémů je několik a jsou prozaičtější. Hlavní příčinou je nejspíš nestabilní úřad. Mnohé změny na úřadě způsobily, že se staly chyby při zadání rekonstrukce, jejím provádění a dohlížení. Zatím není důvod se domnívat, že by v tom byl záměr a někdo by chtěl budovu zneužít. Rekonstrukce Beníškové byla připravována a realizována v několika fázích, které však nebyly nejlépe zkoordinovány a došlo k řadě chyb. Převážná část těchto problémů tedy padá na vrub minulému volebnímu období, kdy byla rekonstrukce naplánována. Skutečný kámen úrazu však přišel o prázdninách 2015: na budově se objevily statické poruchy, čímž se vše zastavilo. Po prázdninách 2015 se tedy řešila statika budovy. Tady najdete posudek statika a tady posudek soudního znalce. Jak se vypořádá radnice se statikou, tímto „Deus ex machina“, tak to už nepůjde na vrub minulé radnici, to už půjdou s kůží na trh současní radní a úředníci. Operativně technickým řízením činností na stavbě je pověřen Odbor investic spadající pod radního Pavla Richtera. Výběr veřejných zakázek pak spadá pod radního Viktora Čahoje. Předpoklad dokončení rekonstrukce nyní je ke konci roku 2016. Jestli to tak doopravdy bude, to ale nevíme.

Škola v Nepomucké, pod kterou budova v Beníškové spadá, si nyní zaslouží maximální pomoc a podporu. Například opravu hřiště pod opěrnou zdí pod kostelem sv. Jana Nepomuckého. K žádosti o opravu hřiště se spolek Cibulka připojil již loni, to byla zamítnuta. Letos snad již projde, nadějné zprávy z radnice najdete zde a zde. V místě chybí hřiště s herními prvky pro starší děti, jako je provazová věž, prolézačky pro přemety, cvičení …

Už i samotní žáci požádali o vysvětlení radnici v tomto dopise zde (dovolili jsme si zveřejnit jen část bez podpisů všech dětí). Zeptali se sice radního pro školství, který opravu na starosti nemá, ale myslím, že Vít Šolle, radní pro školství jim 16.12.2015 odpověděl výstižně a přístupnou formou prozrazující pedagogické zkušenosti. Z dopisu vyjímáme:

… píšete, že se vám zdá oprava moc dlouhá. Dlouhá a nepovedená opravdu je. … Celý ten příběh mi trochu připomíná pohádku O kohoutkovi a slepičce. Znáte ji dobře. Slepička chce zachránit kohoutka a potřebuje pro něho vodu, doběhne ke studánce. Studánka chce ale za  vodu šátek. Slepička běží za švadlenou, ta za šátek chce nejdříve střevíce, tak běží za ševcem, ten … a překážky konce neberou.

Už tak opožděná rekonstrukce vstoupila do poslední etapy, když najednou se ve stěnách a podlahách objevily větší a větší praskliny. Stavbu jsme museli zastavit a hledat způsob, jak školu od základu zpevnit. To si vyžádalo geologický průzkum. Nyní už víme, kde je problém a zadali jsme projekt pro jeho odstranění. Ale přišla zima, tak řešíme prozatímní vytápění, aby stěny neplesnivěly a také nějaké zabezpečení, aby se nic neztratilo.

A proč to zrovna potkalo vaši školu? Asi shodou nešťastných náhod, ale určitě bychom mohli vyšetřovat, kdo udělal víc chyb. I to jsme začali dělat. Jestli stavební projektant nebo stavební firma, jestli ti, co projekt zadali, nebo ti, co všechno měli kontrolovat. Jedno je ale jisté, určitě by těch chyb bylo mnohem méně a vaše škola by už byla dávno opravená, kdyby mezi námi všemi bylo více pečlivosti, spolehlivosti, odpovědnosti, nezištnosti a důvěry. …“ Celý dopis z 16.12.2015 najdete zde.

20. února 2016 poslala Rada rodičů ZŠ Nepomucká apel radním P. Richterovi a V. Čahojovi (na vědomí radnímu V. Šolle, předsedovi školského výboru M. Damaškovi a řediteli školy A. Hejnovi), aby se osobně angažovali a dohlédli na opravu. Celý dopis z Rady rodičů najdete zde, zde je kratší citace: „Za klíčové považujeme v současné době dodržení harmonogramu, a to konkrétně ve věci výběrového řízení na dokončení hospodářského pavilonu. Všichni rodiče a samozřejmě i žáci bychom si přáli, aby již nedocházelo k žádným zbytečným průtahům. Dovolujeme si proto oslovit konkrétně vás, pane radní Richtere, v jehož kompetenci jsou investice, a vás, pane radní Čahoji, v jehož kompetenci jsou veřejné zakázky, a požádat vás o osobní dohled nad oběma příslušnými odbory a jejich maximální součinnost v této věci.
Věříme, že po technické stránce je říjnový termín stále realizovatelný, z hlediska procesního se však obáváme, že stačí menší liknavost na straně úřadu a realizace okamžitě může nabrat zpoždění jednoho týdne, dvou týdnů, atd. Ocenili bychom proto, pokud byste se mohli osobně angažovat a jednali společně jako dobrý hospodář, aby se již nemohla opakovat situace z loňského jara/léta, kdy stavba zůstala několik měsíců stát jen kvůli procesním chybám a špatnému projektovému řízení.“

Příspěvek byl publikován v rubrice hřiště, Nezařazené, Stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Neuvěřitelný příběh ZŠ Beníškové. Obnova hřiště u ZŠ Nepomucká pod kostelem.

 1. aktuální info o hřišti pro starší děti pod kostelem II. napsal:

  From: Zeman Jan, Bc., 11. ledna 2016
  Subject: ÚPRAVA HŘIŠTĚ

  Dobrý den,
  revitalizaci dětského hřiště v ulici Nepomucká bychom rádi uskutečnili hned jak nám to počasí dovolí. Pokud bude slušné počasí v březnu pokusíme se o realizaci.

  V současné době poptáváme firmy na revitalizaci zeleně a odstranění nevyhovujících starých herních prvků, které mají hluboké betonové základy.
  Nové herní prvky máme již k dispozici, takže jakmile bude připraven terén budeme instalovat nové herní prvky.
  Revitalizací rozumíme : opravy laviček, odstranění starých herních prvků, úpravu zeleně , prořezy stromů, výměnu plotu, opravu pískoviště .

  S pozdravem

  Zeman

 2. aktuální info o hřišti pro starší děti pod kostelem I. napsal:

  Od: Richter Pavel, Ing.
  Komu: Rada rodičů rada, 7. ledna 2016
  Předmět: RE: Nové hřiště pro žáky ZŠ Nepomucká i další děti z okolí

  Dobrý den,
  Omlouvám se moc za nekomunikaci (vánoce).
  Po vyjasnění kompetencí došlo k zajištění poptávkového řízení na potřebné práce. Budou započaty v okamžiku, kdy to klimatické podmínky dovolí. (předpokládáme konec února, začátek března).
  Děkuji za trpělivost
  Pavel Richter

  From: Rada rodičů,7. ledna 2016
  To: Richter Pavel, Ing.
  Subject: Nové hřiště pro žáky ZŠ Nepomucká i další děti z okolí

  Dobrý den,
  včera to bylo 30 dnů, co čekám na odpověď na email (viz níže).
  Přeposílám tedy raději svůj dotaz.
  Díky za reakci,
  za Radu rodičů
  Hana Spurná.

  ———- Původní zpráva ———-
  Od: Rada rodičů, 6. prosince 2015
  Komu: Pavel Richter, Jan Jirsa
  Předmět: Nové hřiště pro žáky ZŠ Nepomucká i další děti z okolí

  Dobrý den, pánové,
  pověřena Radou rodičů ZŠ Nepomucká se na Vás obracím o otázkou, jak to vypadá s plánovanou výstavbou/rekontrukcí/rekultivací prostoru v ulici Nepomucká mezi kostelem a zahradou náhradního objektu ZŠ Nepomucká, který by měl být předělán na hřiště/prostor pro trávení volného času pro starší děti?
  Údajně mělo k „akci“ dojít ve volných dnech koncem října, tak se ptáme, kdy tedy k tomuto bohulibému záměru přistoupíte?
  Děkuji předem za (jistě) optimistickou pozitivní odpověď,
  za výbor RR,
  Hana Spurná.

Komentáře nejsou povoleny.