Obyvatelé Košíř zachránili park na Klamovce

Park_Klamovka1

Na Klamovce primátor doporučil místo sportovišť a škol postavit vysoké bytovky. Není divu, že se občané bojí podobného osudu u 6 hektarů sportovišť na Hliníku v lese pod Vidoulí. Zdroj obrázků: www.geoportalpraha.cz. Text návrhu změn územního plánu č. Z1187/07

Obyvatelé pražských Košíř 27. března 2014 podruhé zachránili park na Klamovce. Na zasedání přesvědčili zastupitelky a zastupitele hlavního města, a ti pak nezvedli ruku pro změnu územního plánu. Na část parku si brousí zuby Metrostav a chce zde vystavět komerční bytovku. Lidé park brání již od roku 2010. Loni dal jejich argumentům za pravdu také soud, a zrušil první pokus úřadů o změnu územního plánu. „Ačkoli primátor Hudeček tvrdil, že se jedná pouze o technickou změnu a doporučil zastupitelům, aby ji bez dalšího schválili, …

… zástupci občanů politiky přesvědčili, že devastace veřejně přístupného parku komerční výstavbou je neobhajitelná. Obávám se ale, že Metrostav se o prosazení svých plánů může pokusit znovu a místní lidé musí být zatím stále ve střehu,“ komentovala dnešní vítězství právnička Arniky Vendula Zahumenská. Její sdružení místním lidem nabídlo bezplatnou právní pomoc.

„Přestože počet obyvatel Prahy začal klesat, má na Klamovce vyrůst další obytný komplex se sto padesáti byty. Považuji za nesprávné, aby tato zástavba nahradila plochy určené pro školství a sport. Ostatně i v oficiálních textech magistrátu se uvádí, že „rušení ploch sportu a veřejného vybavení je krokem neuváženým vzhledem k potřebě rezerv pro budoucí rozvoj města“. Zábor pro obytnou zástavbu je nevratný a neopodstatněný,“ řekl zastupitelům ve svém projevu mimo jiné zástupce více než dvou stovek občanů Ilja Mráček.

Po něm vystoupili ještě tři další obyvatelé Košíř. Politici na argumenty místních obyvatel slyšeli. Nejprve se proti zástavbě parku na Klamovce postavily zastupitelky a zastupitelé KSČM a pak i ODS. Nakonec primátor Tomáš Hudeček návrh na změnu územního plánu sám stáhl z jednání.

Připraveno podle tiskové zprávy sdružení Arnika.

Poznámky:
1) výmluvné mapy na vyšly v Košířském patriotu, 27.3.2014
2) Podrobnější popis kauzy Klamovka
3) Zastupitelé budou rozhodovat o zástavbě parku Klamovka (tisková zpráva Arniky z 25. 3. 2014)

Příspěvek byl publikován v rubrice hřiště, Nezařazené, Stavby, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.