Roháči na Cibulkách

Hájovnu na Cibulkách poctila 17.6.2018 návštěvou samička roháče obecného. Na délku měla kolem 5 cm (bez započtení nožiček). Odnesli jsme ji do kopřiv ke stromu. Snad našla blízko svého samečka.

 

Na Cibulkách a  v okolí je v létě možno spatřit největší brouky českých krajin, roháče obecné Lucanus cervus. Na wikipedii o nich píší, že: „Žije v dutinách starých stromů a v mrtvých pařezech v lesích a hájích. S odstraňováním starých stromů a pařezů mizí i přirozené prostředí a zdroj obživy tohoto brouka. Snižuje se tak populace roháče obecného, ale i ostatních druhů brouků žijících ve stejném prostředí a roháč obecný se tak dostává na světový seznam ohrožených druhů.

V České republice byl rozšířen v listnatých lesích po celém území, dnes je však jeho výskyt lokalizován do několika oblastí. Nejhojněji se pak vyskytuje na jižní Moravě.“

Několik citací z diskuze na fb: „v tomto čase vyhľadávajú duby, kde majú líbanky“, „Samečka jsme potkali vloni kousek od Radlické“, „Na Smíchově je několik míst, kde se roháči vyskytují. Paráda!“, „dalsi samicka nam vletela pod Smukyrkou rovnou do loznice, trosku se holka spletla…“ (D.S., i s fotkou samičky na závěsu), „Hodně se jich nachází v Klamovce.“, „Bohužel nemám vyfoceno, ale skoro každý večer když sedím venku (Nad zámečkem) tak okolo lítají samičky a samci“, „Loni jsme je měli na zahradě U Blaženky, letos jsem je ještě neviděla“, „Jednou jsem ho viděl létat u hospody nad hřištěm Uhelných skladů. Zdálky podle zvuku a pomalého houpavého letu jsem nejprve myslel, že je to dron.“, „U nás létali v pátek večer (ulice Karenova). Asi svatební tanec“. Fotky v galerii níže jsou vesměs převzaty z diskuze na facebooku spolku Cibulka .

Příspěvek byl publikován v rubrice Park Vidoule, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.