Volby 5.-6. října 2018

V pátek a sobotu 5.-6. října 2018 se budou konat komunální volby. Jako v minulých volbách v roce 2014, tak i nyní několik členů spolku Cibulka kandiduje do zastupitelstva MČ Praha 5. Je to příležitost, jak z větší blízkosti působit na zlepšování chodníků, dopravy, hřišť, škol a parků na Vidouli a pod ní. Spolek Cibulka neměl a nemá ambice kandidovat samostatně. Po volbách v roce 2014 došlo k prolomení uzavřenosti radnice a jejímu dosud bezprecedentnímu otevření veřejnosti. Otevřenost radnice byla důležitá zejména ve smyslu přístupu občanů do komisí a výborů radnice Prahy 5. Tato kontrola veřejnosti byla klíčová pro prosazení veřejného zájmu v některých kauzách, jako byla změna územního plánu na Vidouli, autobus 123, studie Plzeňská-Vrchlického (tzv. studie Motolského údolí), školy, hřiště a další. Nezapomínejme na minulost, tato otevřenost radnice pro občany vůbec není samozřejmá! Nejde jen o dobu před rokem 2014, ale i v období po převratu na radnici v roce 2016 stačilo málo a otevřenost vzala své (viz zde). Pokud se k volbám chystáte, zvažte podporu těch, kdo o otevřené radnici nejen mluví, ale dokáží ji také prosadit.  Informace o jednom z kandidátů spolku Cibulka najdete zde. Přehledné informace na naší stránce přidáme později. Zde je krátká informace o křižovatce Musílkova x Plzeňská x Nad Zámečnicí.

Video natočil Adam Poláček z Košíř, vítěz filmového festivalu AntiFetFest 2016 v Praze 5, student gymnázia.

Praktická informace jak volit:

Na Praze 5 se volí 43 zastupitelů, z tohoto důvodů má každý volič 43 hlasů. Tyto hlasy lze použít různými způsoby.

Naše doporučení je zakřížkovat jednu hlavní stranu, které nejvíc důvěřujete, dále lze zakřížkovat i několik málo kandidátů z jiných stran, kterým též důvěřujete.. V tak velkém obvodě jako je Praha 5 může rozsáhlé křížkování napříč stranami vašeho favorita poškodit. Jednotlivě zakřížkovaní kandidáti (a jejich strany) dostanou po 1 hlasu a zbytek ze 43 hlasů dostane zakřížkovaná hlavní strana.

Nemusíte zaškrtávat žádnou stranu, ale vašich 43 hlasů rozmístit napříč politickým spektrem mezi jednotlivé kandidáty. Pozor, pokud zaškrtnete méně než 43 kandidátů, tak část vašich hlasů zbytečně propadne, pokud více než 43, tak váš hlasovací lístek bude zcela neplatný.

Víte, že křížky v zakřížkované straně se nepočítají? Chcete-li někoho „vykřížkovat“ a přesto toužíte vaší preferovanou stranu podpořit, opět nesmíte zaškrtnout preferovanou stranu. Pouze zakřížkovat všechny kandidáty preferované strany mimo nechtěných kandidátů. Zbylé nevyužité hlasy lze dát kandidátům z jiných stran, opět pozor, aby křížků bylo nejvíce 43.

Informace k volbám budeme postupně doplňovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice VOLBY. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.