Zbytečná další plavební komora u Dětského ostrova

Nad sochou Vltavy se stahují mračna. Nejenže je veřejnosti nepřístupná, teď jí hrozí, že bude mít na východní straně další plavební komoru. Je to myšleno přeneseně, soše další lodě samozřejmě vadit nebudou, ale Pražanům ano.

Aktualita 13.6.2019: Pokračování stavebního řízení ve věci stavby „Plavební komora Praha – Staré Město“, která se nalézá u smíchovského Dětského ostrova. Seznámit se s podklady pro rozhodnutí je možné v kanc. č. 408, Jungmannova 35/29, Praha 1 (v úředních dnech: pondělí 12 – 17 hod., středa 8-12, 13-18 hod., v jiné dny po telefonické nebo viz text oznámení zde). Vyjádřit se k podkladům pro rozhodnutí je možné nejpozději do 28.6.2019. Po uplynutí této lhůty bude vydáno rozhodnutí ve věci.

Původní příspěvek z 30.12.2018: Druhá plavební komora proplouvá k stavebnímu povolení. Navzdory nesouhlasu radnice Prahy 5. Dokáží nově zvolené samosprávy zastavit neštěstí valící se na Prahu z Vltavy? 17(18).12. začala běžet 15-ti denní lhůta k připomínkám hl. m. Prahy, Prahy 1 a Prahy 5. Občané mají o 15 dní navíc, ale jejich připomínky mají menší váhu. Bylo to vyvěšeno na úřední desce mezi exekucemi a ostatním, tak se to podařilo objevit až teď. …

Citujeme Jakuba Suchla, člena obvodního výboru KDU-ČSL v Praze 5 a obyvatele z Janáčkova nábřeží: „Nová plavební komora za 650 mil Kč je pouze plýtváním peněz státu a škodlivá k životnímu prostředí. Obyvatelům Prahy žádný užitek nepřinese a ještě zhorší už tak znečištěné ovzduší. A nejhůř dopadnou návštěvníci Dětského ostrova obklopeného zdymadly ze všech stran.

Lodě vypouští řádově více zplodin než autobusy. Tato loď (parník Vltava) patří mezi ojedinělé výjimky, je to totiž historická kulturní památka. Ojediněle je možné něco prominout. V Praze však jsou častí hříšníci se zanedbaným dieselovým motorem, a ti by zde jezdit neměli.

Provozovatelé lodní dopravy mají usilovat především o modernizaci svých plavidel. Nedávné měření prokázalo, že obyvatelé u Jižní spojky dýchají čistší vzduch, než na nábřeží u zdymadla. Průměrná loď totiž vyprodukuje stejné množství emisí, jako stovky autobusů MHD. Výstavba druhého situaci ještě zhorší. Zastánci argumentují především odlehčením stávající komory a tím také zrychlením průjezdnosti. Množství lodí, které komorou projíždějí, však stoupá. V současné době v exponovaných časech by delšímu čekání nezabránilo ani druhé zdymadlo. Navíc lodě při čekání poplují blíže smíchovskému nábřeží a ještě více ovzduší zamoří škodlivými emisemi.

Proč Ředitelství vodních cest navrhované stovky milionů na výstavbu nové plavební komory raději nepoužije na opatření na snížení emisí jednotlivých lodí? Je-li to možné v jiných evropských městech, proč ne v Praze?“ Zdroj: „Horší vzduch než u jižní spojky.

Zpráva o měření emisí je ke stažení zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Nezařazené, Stavby, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.