Zkrácení busu 123 má být dočasné, jen několik měsíců

Aglomerační a Pražský okruh

Aktualita 19.12.2019: Bus 123 od 6. ledna 2020 zas jezdí k Andělu i přes den. Děkujeme Adamovi Scheinherrovi a Pavlovi Světlíkovi z Praha Sobě a hlavně všem vám, kteří jste se ozvali a psali o důležitosti busu 123 pro dopravní obsluhu kopce (a také pro zmenšení zácp na ulicích)! Pozn.: v lednu a únoru v několika posledních letech platí v Praze prázdninový jízdní řád, protože v MHD jezdívá méně lidí. Tedy menší počet spojů se netýká jen 123-ky, ale celé Prahy. Není to novinka.

Původní příspěvek z 1.11.2019: Dopravní podnik náhle opět omezil provoz autobusu č. 123 – ve všední dny mezi 9 a 15. hodinou zkrátil jeho trasu pouze na Kavalírku. A to v situaci, kdy na Cibulkách přibývá stále více bytů a obyvatel. Nedávno dokončených či v různých fázích výstavby je přes 1000 bytů, což je hodně na tak malou oblast. Podle oficiálních i neoficiálních informací je za zkrácením akutní nedostatek řidičů a má být pouze dočasné, do 22.12.2019 nebo nejdéle do konce února 2020 (termín ověřujeme). Došlo asi k nedorozumění v tom, proč ke zkrácení nesmí dojít. V případě linky 123 totiž jde v prvé řadě o bezpečí cest dětí do/ze školy a kroužků; o cestování osob se sníženou pohyblivostí a rodin s kočárky … prostě nelze tento speciální případ posuzovat jako jiné a je třeba se ozvat.

Radnice Prahy 5 vyjádřila jasný nesouhlas s tímto zhoršením spojení obyvatel Prahy 5 s Andělem. Pokud Vám či Vašim dětem vadí zkrácení linky, ozvěte se též.

Komu psát? Dočasné zkrácení je zdůvodněno nedostatkem řidičů, odpovědnost za zkrácení tedy leží nejspíše na technickém řediteli DPP, (Ing. Jan Šurovský, Ph.D., Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s., Vysočany, 190 00 Praha 9, Datová schránka: fhidrk6 , email: surovskyj@dpp.cz). Na vědomí je dobré poslat dopis i řediteli DPP (Ing. Petr Witowski, adresa DPP viz výše) a politikům, tedy radnímu pro dopravu (Ing. Adam Scheinherr, kontakt na sekretariát: julie.kochova@praha.eu), a úředníkům ROPIDu: Ing. Martin Šubrt (náměstek ředitele pro městskou dopravu, Ropid) – subrt.martin@ropid.cz; Ing. Martin Fafejta (vedoucí odboru městské dopravy, Ropid) – fafejta.martin@ropid.cz

O čem psát? Argumenty pro přímé spojení Cibuleckého kopce s Andělem jsme shrnuli např. zde. Zkrácením provozu pouze na Kavalírku mezi 9 a 15 hodinou jsou opět ohroženy nejcitlivější skupiny obyvatel: školní děti, senioři, hendikepovaní či matky s kočárky a malými dětmi. Jsou zde opět nuceni přestupovat na nebezpečné dopravní tepně na Plzeňské ulici a pokračovat dále tramvají nebo autobusem do cílových míst. Inspirovat se můžete příkladem dopisu zde. Doufejme, že Dopravní podnik dodrží slib a nejpozději ke konci února provoz busu 123 k Andělu obnoví ve všední dny v plném rozsahu.

Děkujeme Mgr. Pavlu Světlíkovi, zastupiteli hl. m. Prahy, členu klubu PRAHA SOBĚ, za jeho aktivity ve věci linky 123: „Osobně se zavazuji, že budu žádat náměstka Scheinherra, aby nejpozději na konci února 2020 obnovil provoz linky linky 123 v původním stavu před zkrácením. 123-ka je silně vytížený autobus z Anděla ve směru Plzeňské ulice. Na Cibulkách a na Šmukýřce se staví množství nových bytů, je zde několik škol. Zkrácení postihlo ty nejcitlivější skupiny obyvatel: školáky, osoby se sníženou pohyblivostí, rodiče s kočárky a malými dětmi. Křižovatka na Kavalírce je stále dopravní stokou, její úpravy podle studie Motolského údolí jsou zatím daleko, přestupy jsou nebezpečné. Byl by to pražský unikát, jediný autobus takového významu, který nejezdí celodenně k metru. Zkrácení linky 123 sníží atraktivitu MHD, více lidí pojede autem a zhorší tak cestování i těm, kdo autem jezdit musí. Obnovení provozu linky 123 k Andělu pomůže i motoristům, zmenší zácpy“

Aktualita 20.11.2019: Podle posledních nám známých informací (tedy není to oficiální stanovisko DPP či ROPIDu) bude zkrácený provoz linky 123 jen do 22.12.2019 a po vánočních prázdninách bude linka navrácena i mezi 9-15 hodinou jezdit k Andělu a Na Knížecí. Ovšem v lednu a únoru bude celopražsky zaveden režim s delšími intervaly, neboť v těchto měsících bývá MHD méně vytížena.

Příspěvek byl připraven s využitím podkladů od členek spolku Košířská Cibulačka. Zkrácení trasy busu 123 bylo zvažováno na jaře 2019 ve dlouhodobých výhledech pražské MHD. I díky dopisu členů spolku Cibulka (zde), však nebylo zkrácení zodpovědnými pracovníky doporučeno a další projednávání změn trasy linky 123 alespoň odloženo na vzdálenou budoucnost.

Statistická poznámka: V Košířích je podle statistického úřadu 15310 obyvatel, z toho na Cibuleckém kopci (na Cibulkách, Šmukýřce a přilehlé části Kavalírky) je hlášeno odhadem kolem 8 tisíc občanů (zhruba desetina obyvatel celé Prahy 5). Obyvatel, kteří bydlí výše nad Plzeňskou ulicí a jsou více závislí na busu 123 je kolem 5 tisíc. Toto číslo však nezahrnuje množství nájemníků, kteří na Cibulkách nejsou v seznamu voličů. Pro srovnání, při posledním sčítání lidu bylo v Praze 5 napočteno 87 074 obyvatel, ale hlášeno zde bylo jen 81 161 lidí, tedy bydlelo zde 7.3 % lidí více než je nahlášeno na úřadě. Další větší skupinou cestujících jsou zaměstnanci a školáci dojíždějící 123-kou na kopec.  Počty obyvatel v místních částech jsou hrubé odhady podle počtu zapsaných voličů v příslušných volebních okrscích a uvažujeme, že podíl dětí do 18-ti let je v Praze 16,5 %. Vycházíme z údajů ČSÚ.

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.