Dá se opravit Metropolitní plán Prahy?

Metropolitní plán, jehož návrh 16.4.2018 zveřejnil magistrát hlavního města, má přestat chránit před zástavbou nejen území kolem obory Hvězda, Parukářku, svahy kolem botanické a zoologické zahrady v Troji, ale i stovky dalších parků a zelených ploch po celé Praze. O ochranu mají přijít i školy, školky nebo sportoviště. Podle občanského spolku Arnika plán nestanoví pro výstavbu prakticky žádná pravidla. Pražané a městské části mohou k návrhu podávat připomínky během července.

„Institut plánování a rozvoje dává developerům volné ruce a chce dovolit stavět prakticky cokoliv téměř kdekoliv. Navrhuje zahustit pražskou zástavbu na úkor parků a zelených ploch, sportovišť a dokonce veřejné vybavenosti. Ignoruje potřeby obyvatel a vytváří předpoklady ke zhoršování podmínek pro život v hlavním městě. Každý by si měl ve vlastním zájmu Metropolitní plán prohlédnout a podat připomínky,” komentuje zveřejněný návrh magistrátu právnička Arniky Vendula Zahumenská.

Přeměna nezastavitelných ploch na zastavitelné je nevratný krok. V budoucnu by stačila jen drobná změna územního plánu a namísto parků nebo třeba zahrádkových osad může vyrůst prakticky jakákoliv stavba. Naopak změnit zastavitelné území zpátky na park v podstatě není možné. Praha by totiž musela vynaložit stovky milionů nebo spíše miliard na výkupy pozemků.

Rozsah zastavitelných ploch v návrhu Metropolitního plánu je přílohou této tiskové zprávy. Všechna území uvnitř přerušované čáry, kam patří také plochy zeleně, parků a veřejné vybavenosti, mají zastavitelná.

„Primátorka Krnáčová označuje zveřejnění Metropolitního plánu za historický okamžik. To je pravda jen zčásti. Míra transparentnosti je skutečně nebývalá. Stejně tak se nikdy dříve nemohli Pražané seznamovat s územním plánem déle než měsíc, jako je tomu teď. Na druhou stranu, Institutu plánování a rozvoje se ani po šesti letech práce nepodařilo připravit plán, který zajistí, aby Praha udržela krok k progresivními metropolemi Evropy,” dodává Martin Skalský z Arniky.

Arnika připravila ve spolupráci s týmem odborníků[i] podrobné komentáře k zásadním rizikům, která návrh Metropolitního plánu přináší[ii]. Každý týden zveřejní text k jednomu z těchto témat: parky a zelené plochy; doprava; školy, školky a další veřejná vybavenost; mrakodrapy a památková ochrana; dostupnost bydlení; využití brownfields, jako jsou například pozemky pražských nádraží[iii]. Arnika také sepsala pro Pražany návod[iv] na to, jak se napsat připomínku k Metropolitnímu plánu. Až do konce července je poradna Arniky také připravena na nápor dotazů.

Metropolitní plán se stane nejdůležitějším podkladem pro rozhodování stavebních úřadů a ovlivní podobu Prahy na několik příštích desetiletí. Bude mít zásadní dopad na život a majetek všech obyvatel Prahy, kteří mají právě v červenci možnost do finální podoby zasáhnout. Už teď si mohou plán prohlížet a podívat se, jak ovlivní místo jejich bydliště. Lhůta pro podání připomínek je 30 dnů a poběží od 27. června do 26. července. Arnika vysvětluje Pražanům souvislosti Metropolitního plánu na webu www.zmenyprahy.cz.

Odkazy:
[i] Tým odborníků, který se podílejí na zpracování připomínek:
[ii] Podívejte se na video z kampaně Spravujeme Metropolitní plán.
[iii] Pomozte spravovat Metropolitní plán na Facebooku.
[iv] Návod Arniky pro podávání připomínek, včetně příkladů (zde).

Prohlížení návrhu územního (Metropolitního) plánu na webu IPR

Pro srovnání návrhu Metropolitního plánu Prahy (MPP) se současným územním plánem Prahy, kvůli srovnání zastavitelnosti parků a jiné zeleně, odstranění ploch pro veřejnou vybavenost, atp. můžete použít web ZměnaPlánu.cz (zde). V obou aplikacích lze vyhledávat mj. pomocí adresy. Návod na práci s aplikacemi najdete zde. Návod na orientaci v MPP najdete zde.

Dne 14. 5.2018 se koná seminář pro občany o MPP. Pozvánku najdete zde.

Text byl připraven podle tiskové zprávy spolku Arnika „Metropolitní plán chce umožnit developerům zastavět většinu parků a zelených ploch Prahy,“ ze dne 16.4.2018

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavby, VOLBY. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Dá se opravit Metropolitní plán Prahy?

  1. Ředitel IPR ing. Boháč nechápe princip územního plánu jako ochrany obyvatel a veřejného zájmu napsal:

    12.5.2018, Lidovky, Petr Svoboda: Územní plán je závazný a soudně přezkoumatelný Několik citací: „Boháčovy názory jsou projevem smutné skutečnosti, že i vrcholní představitelé veřejné správy leckdy pohlížejí na zákon jako na něco, co jim překáží v plánech, místo aby jej jen s respektem naplňovali.“, „Navíc nezávazný územní plán umožňuje, aby i koncepční otázky územního plánování (například i to, zda ten či onen pozemek bude určen jako obytná či průmyslová plocha) definitivně a závazně rozhodovaly až stavební úřady při vydávání územních rozhodnutí. Tím i umožňuje, aby se tyto otázky s jistotou nevyřešily, ale jen odsunuly, a to s rizikem nejistoty a významných sporů až ve fázi umísťování stavby. … Proč se územní plán vydává jako opatření obecné povahy a proč je soudně přezkoumatelný? Územní plán stanoví pravidla pro využívání pozemků a pro umísťování staveb. V tomto směru se … dotýká zásadním způsobem i ostatních práv a právem chráněných zájmů obyvatel žijících na daném území.“

Komentáře nejsou povoleny.