Povltavská

Příklad tzv. komunikace městského typu zaříznuté ve skalách můžeme najít v Praze pod Bílou skálou v Praze 8. Povltavská a projekt „autostrády“ Na Pomezí má mnoho společného ale má i zásadní rozdíly.

Společné rysy:

  • Projekt nové silnice Na Pomezí má stejnou kapacitu jako Povltavská (umožňuje průjezd 25 tisíc vozů za den-stav roku 2015).
  • Podoba je i v mohutných betonových opěrných zdích zaříznutých ve skalách a uzoulinké stezky pro pěší a cyklisty (pěší a cyklista se vedle sebe těžko vejdou, je to o strach).
  • Blízkost tunelu systému rychlostních komunikací hlavní uliční sítě hl. m. Prahy (Blanka x Radlická radiála)

Zásadní rozdíly:

  • Zbytečnost široké komunikace Na Pomezí: Povltavská nyní patří do duálního propojení městského okruhu z tunelu Blanka. Vede vesměs mimo obytné domy. Povltavská má smysl.
  • Na Pomezí naopak přivádí dopravu do centra hustě obydlenou oblastí, kde NIKDY nebyla plánována tranzitní komunikace. „Autostráda“ Na Pomezí nemá smysl!

Extrémně drahá výstavba „autostrády“ Na Pomezí (mnoho set milionů korun, odhad zpřesní geologický průzkum, je tu sesuvný svah) zničí Na Pomezí jako klíčovou sportovně rekreační spojnici na území Parku. Kvůli úzkému hrdlu u Plzeňské lze čekat kilometrové dopravní zácpy čoudících aut v hustě obydlené oblasti. Zprůjezdnění Na Pomezí lze řešit i bez změny územního plánu a nezničit tak přírodně-sportovně-rekreační lokalitu!

Na_Pomezi_pozor_chodci

Na Pomezí: Pozor divá zvěř! Znáte tu dopravní značku? Tady podobně varují motoristy před chodci ve vozovce. První instalace jednosměrky Na Pomezí byla v opačném směru, od Jinonic. Následek? Byly kilometrové fronty před vjezdem na Plzeňskou! Opačný směr Cibulkám pomohl, nyní je aspoň nějaká cesta jak se dostat z „pasti“ ven když se u Plzeňské něco stane. Chodci a další výletníci to ale mají Na Pomezí stresové, zvlášť za hezkého počasí zde proudí davy výletníků a potřebovali by širokou cestu, nejlépe mlatovou, vedle úzké (za žádnou cenu nerozšiřovat!) asfaltky. I péče o přírodní park mluví o čištění lesních porostů a udržování průhledů, takže mlatová cesta by byla ve shodě s péčí o Přírodní park a přírodní památku Vidoule.

 

20160820_Pod_Havrankou-vyhled_na_Hrad

Pod Havránkou v Troji: taky v Přírodním parku a těsně u přírodní památky. Průjezd povolen, ale tranzit zde není. Okolnosti vyžadují pomalou jízdu, méně než 30 km/h. Trošku nebezpečné je to pro kočárky, cyklisty a koloběžkáře, musí po silnici. Chodci mají romantickou paralelní schodovitou cestu vřesovištěm, s ještě romantičtějšími výhledy na Hrad a Prahu vůbec.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie, Nezařazené, Park Vidoule. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.