Radniční koalice chce z Prahy 5 udělat akciovou společnost

Rada MČ Praha 5 se usnesla, že veškeré služby a správa majetku Prahy 5 by přešly pod vzniklou akciovou společnost Komunální služby MČ Praha 5, a. s. Vypadá to, že vládnoucí koalice si chce zajistit kontrolu nad obecním majetkem před blížícími se komunálními volbami, jejichž výsledek se pro ni nejeví optimálně.

Podle usnesení Rady z 22. ledna 2014 by se přenesla veškerá kontrola nad správou obecního majetku a servisních služeb na nově vzniklou akciovou společnost Komunální služby MČ Praha 5. Tímto krokem se obec zbavuje možnosti zasahovat do výběrových řízení na subdodavatelské služby, kontrolovat dokumentaci a činnost akciové společnosti, celkově pak ztrácí přímý vliv na správu a částečně i na hospodaření se svým majetkem. Zkušenosti městských části s akciovými společnostmi jsou v hlavním městě veskrze negativní.

„Považujeme tento nehorázný plán za snahu současné vlády na radnici si zajistit kontrolu nad obecním majetkem i po volbách, které pro ně znamenají politický konec. Nově zvolené zastupitelstvo bude zcela bezmocné a muselo by se dlouho soudit, aby získalo možnost spravovat svůj majetek, který by obhospodařoval soukromý subjekt!“, říká předseda Zelených v Praze 5, Lukáš Budín.

Akciová společnost má totiž vlastní právní subjektivitu a městská část nemá žádnou pravomoc nahlížet do jejího účetnictví a kontrolovat její činnost. Z ekonomického a transparentního hlediska je tento záměr zcela nesmyslný a apelujeme na zastupitele a zastupitelky, aby ho v případě hlasování jednoznačně odmítli.

Připraveno podle tiskové zprávy ZO Strany zelených Praha 5 (28. 1. 2014).

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Ze života, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.