Cyklisté sobě: skupina pro Prahu 5 a okolí

Informační a asistenční centrum PrahouNaKole pomáhá zakládat místní skupinky těch, ktěří chtějí zlepšit pohyb po Praze na kole. Podobně jako iniciativa Chodci sobě už pomohla napravit mnoho problémů chodců, tak můžou pomoci Cyklisté sobě. V pátek 14. června se na Cibulkách na zahrádce restaurace U tenisu sešla poprvé skupinka „jihozápad“ pro Prahu 5, 13, Radotín, Zbraslav a okolí. Hlavním tématem byly drobné investice do cyklodopravy (cykloobousměrky, nájezdy na obrubníky, nepropojenost cyklostezek). I když ještě nebyly známy výsledky radniční ankety v Pětce pro vás o cyklistice, tak výsledky schůzky byly ve shodě s výsledky této ankety: výrazně převažovala podpora investic do cyklodopravy, jako třeba dojíždění do práce (44%) nad rekreační cyklistikou (25%) a nezájmem o cyklistiku (31%). Cykloskupinka může pomoci upozorňováním zdola na místní problémy, není v rozporu s Cyklogenerelem Prahy 5 (zde je náhled jeho prezentace). Ostatně Ondřej Velek z odborné skupinky pro cyklistiku radnice MČ Praha 5 byl na schůzce na Cibulkách také přítomen. Brzy bude společný velovýlet po Praze 5. Cílem je projet problémová místa v níže položených částech jihozápadního sektoru Prahy (nástupy na kopce, spodek Radlické, Lihovar, a dále), a vymyslet další činnost.

Kolo, město a kopce, 8.7.2013, Vratislav Filler (i v kopcovitých městech může být podíl cyklodopravy 5 až 10%, v Praze jsou to zatím jen 2%)

Pohodlná cyklotrasa Košíře – Jinonice (A132) levně a rychle, 20.5.2012, o. s. Cibulka

Z magistrály pařížský bulvár? Prý za pouhé jednotky miliard, Pražský deník, 1.7.2013. Opravil bych redaktora: autodoprava v centru je neúnosná nejen kvůli „lenosti“ řidičů ale hlavně proto, že často vyjde levněji jet autem než MHD. Zvláště na krátké vzdálenosti v širším centru. Nová mega-kancelářská centra v Holešovicích a na Chodově dramaticky ucpou Prahu auty: to je pravda, pokud opravdu budou mít podzemní garáže. Praha má však výsostné právo garáže nepovolit! Že se kanceláře bez garáží obejdou je vidět na budově ČSOB v Radlicích. U garáží v domech platí zajímavý paradox: garáže v komerčních budovách vedou k větším zácpám, garáže v bytových domech naopak uvolňují veřejný prostor a mohou vést ke snížení intenzity provozu aut.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..