Demonstrace a tanec před smíchovskou radnicí 12. září 2013

Za5 starostovi Prahy 5 a koalici UNP

Svědectví: „Takto jsem zažila demonstraci: Demonstrace byla malá a tichá. Nejdříve tancovali tanečníci. Zahlédla jsem tam starostu, ale nenapadlo mne, že přišel proto, aby hodil špínu a nepravdu do tisku (Stanovisko starosty MČ Praha 5, Miroslava Zeleného). Překvapil mne a velmi velmi roztrpčil svým článkem: místo, aby se zajímal o svěřenou část Prahy a její problémy, tak přišel falešně špinit ty, kteří se snaží suplovat jeho povinnosti. Naprosto se nejednalo o skrytý předvolební boj či reklamu, ale o starost o Prahu a obranu před megalománskými projekty developerů s požehnáním radnice.
Pokud starostovi není známo o co se Za5 snaží, je třeba mu to řádně vysvětlit.
Pak se šlo na zasedání. Největší dojem na mne udělali ti zastupitelé, kteří se, ač bylo po polední pauze, cpali občerstvením zdarma jak nezavření. Stále tam procházela služba s kafíčkem a dbala, aby snad někomu nevytrávilo a nezačal se zajímat o dění okolo.
Tato schůze byla na dlouhou dobu, vydržela jsem jen hodinu dohadování a pak jsem musela odejít. Zajímá mne, jak my – občanské iniciativy bez ohledu na politiku, vybojujeme dodržování zákonů a zásad UP (územního plánování) v zájmu obyvatel Prahy.
Závěrem bych řekla, že je užitečnější starat se o problémy území Prahy 5 (Vidoule, Motol, Prokopovo údolí, Malvazinky atd) než hledat, koho pošpinit. To je neproduktivní.“ (Ing. arch. Kateřina Adámková, členka o. s. Cibulka)

Před kostelem sv. Václava 12. září v poledne vystoupili studenti Tanečního centra Praha. Následovala demonstrace proti vedení radnice Prahy 5 a její (ne)činnosti v otázce územního plánování. Vedení radnice Prahy 5 vyčítáme: bezproblémové udělování výjimek developerům, povolování monstrózních staveb, necitlivé zásahy do krajiny a prostředí Prahy 5 a celkově absolutní nekoncepčnost zástavby v Praze 5, aroganci MČ Praha 5  a minimální transparentnost. Pokračování bylo na radnici, kde od 13 hodin zasedali zastupitelé. Hojná a koordinovaná účast na zasedáních (např. o Vidouli 5. září) už v minulosti dokázala, že má smysl takto společně postupovat.

Demonstraci pořádala občanská sdružení Prahy 5 spojená v iniciativě Za5.

Podrobnosti o Vidouli.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Park Vidoule, Stavby, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Demonstrace a tanec před smíchovskou radnicí 12. září 2013

 1. Napsali o demonstraci (citace z novin) napsal:

  PRÁVO – Nesouhlasí s územním plánováním Prahy 5
  Jen co před kostelem sv. Václava ve Štefánikově ulici na Smíchově skončila vystoupení studentů Tanečního centra Praha k zahájení 9. sezóny v areálu na Žvahově, vypukla demonstrace proti tomu, jak vedení radnice Prahy 5 přistupuje k územnímu plánování.
  „Naším cílem je dotlačit radnici k tomu, aby procesy územního plánování byly transparentní a mohli na nich participovat občané. Lidem absolutně chybějí informace,“ řekl Právu Lukáš Budín (SZ) za organizátora, platformu Za5, která sdružuje několik občanských sdružení z Prahy 5, mj. i taneční školu.
  Výtky se týkají například uvažované zástavby Prokopského údolí, Malvazinek, rozšíření golfového hřiště v Motole, což by znamenalo zmenšení rekreační plochy tamního parku.
  „Čtrnáct obřích prosklených hnusných paneláků se sem mezi prvorepublikové vily vůbec nehodí,“ reagovala žena z Malvazinek, držící transparent Stop stavbě na pláni. Lokalita podle ní není uzpůsobená na příliv nových obyvatel ani aut.
  „Je to úplně zásadně proti veřejnému zájmu,“ poznamenal k projektu, o kterém se diskutuje od roku 2006, další demonstrant. Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP) řekl, že nerozumí tomu, kde Za5 vidí problém. „Strana zelených je řádným klubem zastupitelstva, na schůzích může dávat podněty, má přístup do všech výborů, komisí, tam nečiní nic. Místo toho tu mám občanské sdružení, které se tváří, že je apolitické, s vedením ze Strany zelených, které křičí v ulicích,“ hodnotil včerejší akci Zelený.
  Ujistil, že každý, kdo se k němu v minulosti objednal, byl přijat buď jím, nebo některým z jeho zástupců.
  „Pan Budín mluví o developerských projektech, ale žádný rozsáhlý developerský projekt toto vedení radnice neschválilo,“ odvolává se na rozhodnutí rady.
  Odmítl názor, že by smíchovská radnice byla laxní k tvorbě metropolitního plánu. Všechna stanoviska odtud na magistrát odcházejí včas. „K mnoha projektům jsme dali negativní stanovisko, např. nesouhlasíme se zastavěním Stolové hory na Vidouli,“ tvrdí.
  Radní včera na zastupitelstvu dostali od Za5 vysvědčení za svou dosavadní práci. Ze všech předmětů, např. komunikace s veřejností, dostupnosti informací, podpory školství, obdrželi pětku.
  „Takže nedoporučujeme, aby tato rada, pokud se nezmění její politika, postoupila do dalšího čtyřletého cyklu,“ uvedl k tomu Budín.
  „Já též nevystavuji Straně zelených vysvědčení. Myslím, že to může dát politické straně pouze volič v rámci řádných voleb,“ poznamenal starosta.

  HALO NOVINY – FOTO
  Foto: Srocení více než půl stovky občanů před radnicí Prahy 5 předcházelo zahájení včerejšího zasedání zastupitelstva této městské části. Aktivisté a další občané vytýkali vedení radnice, že je zástupce developerů, nikoli obyvatel. Starosta Miroslav Zelený (UNP), který mezi demonstranty přišel, nařčení odmítl.
  TEXT a FOTO – Haló noviny/Karel RŮŽIČKA

  PRÁVO – Místostarosta skončil
  V radě Prahy 5 definitivně skončil dnes již bývalý místostarosta Jiří Vejmelka (VV). Ten odstoupil jak ze zdravotních důvodů, tak podle svých slov i kvůli rozdílnému názoru na vedení radnice. Zastupitelé Prahy 5 jeho odstoupení na svém čtvrtečním jednání definitivně potvrdili. Vejmelka skončil k 31. srpnu a zůstane zastupitelem. Rada městské části nového člena volit nebude a zůstane pouze šestičlenná.
  Prahu 5 vede koalice Uzdravme naši politiku (UNP), ČSSD a Věci veřejné (VV).
  —-
  DENÍK – Na Smíchově demonstrovala padesátka lidí proti radnici Prahy 5
  Praha – Před kostelem sv. Václava na Smíchově se dnes krátce po poledni sešla asi padesátka obyvatel Prahy 5. Platforma Za5 tu pořádala protest proti vedení radnice. Radnici vytýkají například laxnost při vytváření nového územního plánu Prahy, náklonnost developerům nebo neochotu komunikovat s veřejností. Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP) s tím ale nesouhlasí, radnice je prý pro kohokoliv otevřena, stejně tak prý nepodporuje žádné developerské projekty.

  „Demonstrace je výsledkem dlouhodobého nezájmu, alibismu a nekomunikace vedení Prahy 5 v otázce územního rozvoje a plánovaných zástaveb. Obec nedává občanům relevantní informace, vymlouvá se, že již nelze nic dělat, nekomunikuje nejenom s občany, ale i s příslušnými orgány magistrátu,“ řekl předseda Strany zelených (SZ) a předseda Za5 Lukáš Budín.
  Radnice se prý nesnaží ovlivňovat tvorbu nového územního plánu a vytýkají jí, že radnice nevytvořila koncepci rozvoje území Prahy 5.
  Vedení radnice s výtkami ale nesouhlasí. Zopakovalo, že Platformu Za5 vnímá jako politický akt SZ. Dále odmítá, že by o změnách s nikým nediskutovalo. „Radnice Prahy 5 občanské iniciativy respektuje a v mnoha ohledech s nimi velmi úzce spolupracuje,“ uvedla radnice v tiskovém prohlášení. Zároveň napsala, že od Platformy Za5 „nikdy v minulosti neobdrželi žádný konkrétní požadavek. Podle Budína ale iniciativa jen za poslední dva měsíce napsala radnici dva otevřené dopisy, na které nedostala odpověď.
  Starosta Zelený rovněž nesouhlasí s tím, že by byla radnice vstřícná k developerským projektům. „Prosím, sjeďte si veškerá usnesení rady, jaké developerské projekty jsme prosím schválili? Ano, schválili jsme někde domek o šesti bytových jednotkách, nebo o dvaceti, to ano, ale žádný rozsáhlý developerský projekt toto vedení radnice neschválilo,“ řekl Zelený. Není prý ani možné radnici vytýkat laxnost při vytváření nového územního plánu. „Metropolitní plán je, prosím pěkně, pouze v rukou zastupitelů hlavního města. My jsme k jeho prvotnímu dokumentu dávali stanovisko řádně a včas,“ řekl Zelený.
  Lidé se v Praze 5 vydali do ulic již letos v květnu, kdy se uskutečnil Běh za Vidouli. Akce proti výstavbě na Vidouli se zúčastnilo několik stovek lidí. Firma Ekospol chce na pozemku stavět vily s tím, že zkultivuje dosud neudržované území, kde jsou pole a černé skládky. Protestující tu ale požadují zeleň. Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP) v květnu řekl, že by na Vidouli rád sportoviště a rekreační zónu podobnou Ladronce v Praze 6.“
  URL| http://www.denik.cz/praha/na-smichove-demonstrovala-padesatka-lidi-proti-radnici-prahy-5-20130912.html
  —-
  METRO – Protestovali proti radnici
  Před kostelem svatého Václava na Smíchově včera protestovali obyvatelé Prahy 5 proti místní radnici. Vytýkali jí laxnost při vytváření nového územního plánu Prahy, náklonnost k developerům nebo neochotu komunikovat s veřejností. Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený s nimi nesouhlasí, radnice je prý pro kohokoliv otevřena a nepodporuje žádné developerské projekty.
  —-
  MLADÁ FRONTA DNES – Lidé demonstrovali proti radnici Prahy 5
  Před kostelem sv. Václava na Smíchově se včera po poledni sešla asi padesátka obyvatel Prahy 5. Platforma Za5 tu pořádala protest proti vedení radnice. Radnici vytýkají například laxnost při vytváření nového územního plánu Prahy, náklonnost k developerům nebo neochotu komunikovat s veřejností. Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP) s tím nesouhlasí, radnice je prý pro kohokoliv otevřena, stejně tak prý nepodporuje žádné developerské projekty.

  PRAŽSKÝ DENÍK – Lidé demonstrovali proti vlastní radnici
  Praha 5 – Před kostelem sv. Václava na Smíchově se včera krátce po poledni sešla asi padesátka obyvatel Prahy 5. Platforma s názvem Za5 sem svolala protest proti vedení radnice. Vytýkají mu například laxnost při vytváření nového územního plánu Prahy, náklonnost developerům nebo neochotu komunikovat s veřejností. Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP) s tím ale nesouhlasí, radnice je prý pro kohokoliv otevřena, stejně tak prý nepodporuje žádné developerské projekty.

  BLESK – Stop radnici
  Proti vedení radnice páté městské části protestovalo včera před kostelem sv. Václava několik desítek lidí. Podle nich je vedení Prahy 5 příliš nakloněno developerským aktivitám.

  PRAŽSKÝ DENÍK – „Jančíkův kostlivec“ Prahu 5 straší dál
  Praha 5 – Zastupitelé Prahy 5 se na svém dnešním jednání opět odmítli zabývat výstavbou v lokalitě Na Pláni. Zamítli návrh Strany zelených (SZ), aby městská část vyjádřila nesouhlas se stavbou a navrhla postup vypovězení smlouvy s firmou Geosan. Smlouva byla uzavřena za vlády bývalého starosty Milana Jančíka. Pokud radnice od smlouvy odstoupí, firma hrozí tím, že bude po městské části jako náhradu požadovat 140 milionů korun. Na Pláni má na zelené louce vyrůst více než desítka domů. Podle odpůrců by to znamenalo likvidaci zeleně i několika druhů živočichů, mezi nimi jsou například krahujec, rorýs, ještěrky nebo netopýři. Při výstavbě by podle dokumentu byla zbourána také mateřská škola.

  PRAŽSKÝ DENÍK – Zastupitelé si snížili náhrady. Po kritice
  Praha 5 – Zastupitelé Prahy 5 snížili maximální možnou výši náhrad pro neuvolněné zastupitele. Ta bude v maximální výši činit 325 korun za hodinu. Původně vyplácená částka byla 450 korun. Maximálně pak pro radnici mohou zastupitelé pracovat 60 hodin.
  Důvodem, proč vedení Prahy 5 navrhlo snížení částky, bylo zjištění Reportérů ČT, kteří na jaře upozornili na to, že někteří ze zastupitelů si nechali proplatit měsíčně až 36 tisíc korun. Částky jsou údajně několikanásobně vyšší, než kolik měsíčně proplácí svým zastupitelům pražský magistrát, kde se náhrady pohybují okolo tří tisíc měsíčně.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..