Koalice pro smíchovskou radnici

Smíchovská radnice poránu

Smíchovská radnice: Ve srovnání např. s Prahou 7, kde vítěze reprezentuje hlavně Jan Čižinský z KDU a dokumentaristka Hana Třeštíková, nemají občanské iniciativy na radnici Prahy 5 zdaleka tak silné zastánce, především proto, že bylo ve volbách tolik roztříštěných občanských hnutí. To je velké poučení pro příští volby.

Volební výsledky Zelených a KDU potěšily mnohé členy občanských sdružení. Slibný je i výsledek KSČM: do zastupitelstva se nedostala vůbec. Ve srovnání např. s Prahou 7 (vítěze reprezentuje hlavně Jan Čižinský z KDU a dokumentaristka Hana Třeštíková) ale občanské iniciativy nemají na radnici zdaleka tak silné zastánce, především proto, že bylo ve volbách tolik roztříštěných občanských hnutí. To je velké poučení pro příští volby. Bohužel v Praze 5 je řada zastupitelů, kterým není cizí styl vlády “uzavřené radnice”, jak byl znám z minulosti. Vytvořit koalici pro “otevřenou radnici” bude hodně těžké. Nejvíce zastupitelů mají ANO2011 (11) a TOP09 (10). Zatím to vypadá na koalici zelených, KDU, TOP09 a piráta, jak už napsala 15. října ČTK. Můžete si přečíst pár postřehů od členů KDU a zelených. Určitě to nebylo tak, že by si někdo kladl podmínky, že nechce s ANO, nebo že nechce s TOPkou. I v občanských sdruženích je mnoho přátel i zarytých nepřátel jednoho či druhého vítěze voleb. Bez aspoň jednoho vítěze ale koalici na Praze 5 sestavit nepůjde.

Z vyjádření Josefa Cuhry (KDU):

V pátek 17. října byla uzavřena povolební koalice mezi kluby KDU, SZ, ČSSD a TOP v Praze 5. Jednání byla velmi náročná a budoucnost je pochopitelně vždy nejistá, ale snad bude tento výsledek nesnadné povolební situace pro občany Prahy 5 pozitivní.
Ozvala se řada skeptických hlasů ke spojenectví s TOP. Stejně tak byly hlasy proti “neznámému” hnutí ANO. Jsou minimálně 2 důvody, pro které je vyjednaná koalice nadějí:

  • koalice nemá žádnou vazbu na bývalé Jančíkovské politiky. Stalo se to díky pevné vůli KDU nevyjednávat s ODS, kterou převzala i SZ. Nelze tedy vykládat vznik koalice tím, že klub KDU nechtěl být ve čtyřkoalici s klubem ANO.
  • skupina KDU a Strana zelených (a 1 pirát) a ČSSD má 15 zastupitelů. TOP má 10 zastupitelů. Při jednotném postupu má 1.skupina vždy v hlasování většinu.

Josef Cuhra dále říká: “Při vyjednávání jsme trvali na funkci místostarosty pro školství. Školství je pro KDU programová priorita. Ve školství je také přítomen silný průnik se sociální a rodinnou oblastí. … Místostarostou pro školství se stane Vít Šolle. …
Dalším velikou nadějí je předsednictví v mediální komisi, která bude zároveň redakční radou městského časopisu. Zde je obrovská šance na otevření radnice veřejnosti. Tuto komisi povede Jakub Suchel.” Připomeňme si, že Jakub Suchel, člen ZaPět, má velké zkušenosti s prací pro internetová média, spravuje web www.kauza5.cz a dříve spravoval hojně navštěvovaný web Pražská štětka, který byl protiváhou listu Pražská pětka Jančíkovy radnice. Další priority KDU – životní prostředí a sociální problematika – budou ovlivňovány předsedou výboru pro životní prostředí (Josef Cuhra) a místopředsedou sociálního výboru (Jakub Suchel).
Nyní nastane období přípravy koaličního programu a vytváření týmů do komisí.

Vyjádření Lukáše Budína ze Strany zelených:

SZ po dlouhých a náročných vyjednáváních se rozhodla podepsat koaliční smlouvu s KDU ČSL a ČSSD s TOP09. Ještě před tím přijal klub SZ do svých řad zástupce pirátů a vznikl tak osmičlenný klub SZ s podporou ČPS.

Hlavním důvodem pro tuto variantu byla programová blízkost a snaha vytvořit stabilní a pevnou koalici. SZ by měla v nové sedmičlenné Radě MČ Praha 5 získat post 1. zástupce starosty (rezorty životního prostředí, územního rozvoje) a radního pro dopravu, tedy klíčová témata, kterým se věnujeme mnoho let. Chceme aktivně ovlivňovat především územní plánování, zabránit snahám předimenzované a nevhodné zástavby – např. Vidoule, Klamovky, Prokopské údolí a dalších.

Půdorys a samotné rozvržení koalice považujeme na základě výsledků voleb za nejoptimálnější řešení a za slušnou šanci, aby Praha 5 měla po mnoha letech konečně kvalitní radnici, která by byla otevřená a přátelská vůči svým obyvatelům a řádně plnila své funkce. SZ bude v této koalici nadále prosazovat základní pravidlo Transparence, Komunikace, Participace. Věříme, že právě vzniklá koalice nám toto umožní v maximální možné míře realizovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, VOLBY. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.