Metropolitní plán pro Cibulky odhalen

MPP_pro_Cibulky-nahled

Náhled na vymezení Cibulek v Metropolitním plánu. Citace z dokumentu 300-427-Struktura zahradního města, str. 177-184. Ke stažení zde. 

Pro Cibulky a Šmukýřku jsou v návrhu Plánu vymezeny struktury tzv. zahradních měst. Je skvělé, že Cibulky zařazují mezi zahradní města, kolonie Cibulka nebyla totiž dokončená (můžete se podívat na starý plán zde). Zahradní město neznamená pouze zahrady, je to dosti přesně vymezený urbanistický pojem. Zahradní město je zdravé, levné, podporuje střední třídu, která je motorem hospodářského růstu, je v souladu s konceptem města „krátkých vzdáleností“ a má spoustu dalších výhod … Pro rychlé zorientování si představte asi nejznámější pražské zahradní město, Ořechovku v bývalém Boř(e)kově ovocném (nikoliv ořechovém!) sadu „Bořekovka“ nebo později zkomoleně „Vořechovka“. Ořechovku stavělo stavební družstvo „Sociální ochrana“, stejně jako Cibulky. Zahradní města dominovala výstavbě nového velkoměsta, založeného zákonem o Praze z roku 1920. Citace z návrhu Metropolitního plánu pro Cibulky najdete zde a pro Šmukýřku tady , celý návrh Plánu najdete zde.  Dobrou zprávou je, že určující charakter zahradních měst nedovoluje blokovou zástavbu, jen málopodlažní domy. Tím by měla být vyloučena realizace sporných gigantických projektů typu „Dům seniorů“ na školním hřišti gymnázia Kavalírka nebo zahuštěné sídliště místo sportovišť Na Stárce. Méně dobrou zprávou je, že se v textu často vyskytuje tolik kritizované slovíčko „zpravidla“. Územní plán se slovíčky „zpravidla“ pak v praxi bude asi fungovat jako doporučení a záleží na úředníkovi stavebního úřadu, jestli nafouknutou stavbu povolí nebo ne.

Cibulky_z_FN_Motol_2011a.jpg

Pohled na Cibulky z nemocnice Motol.

Doprava_v_klidu-nahled_MPP

Na příjezdu ke Smíchovu chybí parkoviště P+R. Bez nich nebude možné odstranit současné dopravní zácpy u tunelů Mrázovka a Strahovského tunelu. Kliknutím na náhled přejdete na citovaný dokument (Doprava v klidu je na str. 6).

Návrhu Plánu obsahuje záplavu dokumentů. Např. v dopravě se můžeme těšit (spíše naši potomci) na nápravu chyby při opravě hlavního nádraží a „Hlavák“ se propojí se přímo s Negreliho viaduktem a tratí PLK (Praha-letiště-Kladno). Výpadovkou na Plzeň se má stát skutečně pouze Radlická radiála a z Plzeňské zmizí většina tranzitu. Zarážející jsou chybějící parkoviště P+R na příjezdu ke Smíchovu. Bez velkého P+R např. u Chuchelského závodiště (po Strakonické) a menšího P+R např. na Poštovce (na místě současného odstavného parkoviště v horní části Plzeňské) nebude možné odstranit současné dopravní zácpy u tunelů Mrázovka a Strahovského tunelu.

Pozn.: Nový územní plán, zvaný Metropolitní plán Prahy, připravuje Institut plánování a rozvoje (IPR). Použité citace jsou z dokumentů IPR vystavených na této stránce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Park Vidoule, Stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.