Petice za vypracování dopravní studie Cibulek a Šmukýřky

Čtvrtě Cibulka a Šmukýřku vytěžují developeři do maxima. Protože se „těžba“ děje po kouskách, daří se (zatím) vydávat stavební povolení bez ohledu na chybějící občanskou vybavenost.

Oblast Šmukýřky a Cibulek má z důvodů členitosti terénu a přilehlému Přírodnímu parku Košíře – Motol (dále jen „Park Vidoule“) dopravní propojení směrem do Košíř jedinou komunikací na páteřní komunikaci – Plzeňskou ulici. Směrem do Jinonic je provozovaná jednosměrná ulice Na Pomezí, ale v rozporu s rozhodnutím soudu a může být kdykoli uzavřena. Ulice Na Pomezí navíc přetíná zákonem chráněný Park Vidoule a sama je součástí parku. Nikdy v budoucnu se proto nemůže a nesmí stát kapacitní dopravní tepnou, ale má sloužit prioritně pro provoz nemotorových vozidel a pěších v souladu s funkcí Parku Vidoule. Další výstavbě na Cibulkách a Šmukýřce musí předcházet celková dopravní studie oblasti, na které by se podíleli i místní občané a občanská sdružení.

V lokalitě Šmukýřky a Cibulek je v různém stádiu stavební rozpracovanosti cca 1000 bytů. Pro jednotlivé stavební záměry (Polyfunkční soubor Musílkova, Obytný soubor Cibulka A-B-C, Bytové domy Na Pomezí, Obytný park Na Stárce, Dům pro seniory Nad Kavalírkou, Rezidence Musílkova, polyfunkční dům Nová Cibulka, Rezidence pod Cibulkou II, atd.) vydává dopravní a stavební odbor MČ P5 souhlasná stanoviska. Nutno zjistit celkový dopad uvedených staveb na dopravu se současnou uzavírkou ul. Na Pomezí (včetně negativních faktorů vyvolaných dopravou).

Staveništní doprava bude provozována ulicemi Nad Kavalírkou, Nad Turbovou, (Na Stárce). Tyto komunikace nejsou pro tento typ dopravního zatížení uzpůsobeny (profil, zatáčky, stoupání, povrch, šíře vozovky i chodníku). Navíc zde probíhá intenzivní pěší pohyb do škol: MŠ+ZŠ v Beníškové, Gymnázium Nad Kavalírkou.

Dotazy a následné odpovědi (odbor stavební, dopravy, hl. architekt MČP5, OD MHMP, TSK) tuto problematiku bagatelizují, odmítají ji řešit. Kdo ponese trestně právní odpovědnost v případě nějaké dopravní nehody s tragickými následky?

Text petice najdete zde. Můžete ji podepsat v recepci SK Uhelné sklady Praha (Fabiánova 1124/2b) nebo na Tenisu Šmukýřka (Na Výši 2b). Další možnost je vytisknout petiční arch a s podpisy jej vhdoit na adresy uvedené na petici.

o. s. Za život lidskej

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Stavby, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Petice za vypracování dopravní studie Cibulek a Šmukýřky

  1. Košířský patriot napsal:

    Nu, obávám se, že bez ulice Na Pomezí se to neobejde. Co je tam vlastně zakopáno, že se tam již léta válčí? Že se tam jednou nesmí jezdit, pak zase ano, nato se tam objeví panely ve vozovce a nakonec je z toho jednosměrka s takovými parametry, že projíždějící auta ohrožují chodce i bicyklisty? Je opravdu takový problém vysekat pruh kopřiv a vystavět tam normální obousměrnou komunikaci pro těch pár místních aut a eventuálně linku 123 dotaženou k metru na Jinonické? Nebo to skončí jako u Valíku nesmyslným těsně podpovrchovým tunelem pod Vidoulí, který bude zároveň i tunelem pro městskou kasu?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..