Podivné hry s hřišti na Dětském ostrově (na radnici v pondělí 9.5. od 18 hod.)

detsky_ostrov-lod

Nové projednávání oprav sportovišť na Dětském ostrově je naplánováno na pondělí 9. května od 18 hod. Na prvním veřejném představení studie 25.4. byl plán veřejností tvrdě zkritizován, byť některé nápady architektů se líbily. Dětské hřiště má být zmenšeno a odsunuto až úplně na konec ostrova, mezi komíny diesel-motorů mnoha parníků čekajících ve zdymadle. V budoucnu by bylo zdymadlo i na druhé straně, takže děti by byly diesely řádně prodýmány. Šokující bylo zadání opravy ostrova: ostrov má ztratit svou unikátní sportovní multifunkčnost pro všechny věkové kategorie a stát se „party ostrovem“, jakých je již  v Praze dost. Připomeňme ty nejbližší místa: Střelák, Žofín, Kampa. Dětský ostrov byl rodiči, prarodiči i dětmi oblíben právě pro svůj velký prostor, kde lze bez obav děti vypustit, nechat je navazovat sociální kontakt s vrstevníky a neregulovaně si hrát.  „Party ostrov“ by tuto unikátnost zničil. Navíc by přinesl nové dopravní a hlukové zatížení celé oblasti. Co hrozí? Průchoďák, lákadlo pro turisty, vytlačení rodin s malými dětmi do uzavřeného kousku prostoru (zhruba 1/4 plochy?), „společenské akce“, otevření mola, které zapříčiní, že malé děti už nenecháme volně pobíhat, ale zavřeme je do malého oploceného prostoru.V nejatraktivnější části u vstupu na ostrov by byl volný prostor pro různé aktivity. Zní to dobře, ale vedení radnice neodpovědělo na přímou otázky, zda to budou interaktivní tabule nebo jiné aktivity sdružení Tři věže. Přístup zástupců radnice byl vůbec zvláštní, jejich nervozita a zvýšený hlas možná vyplýval z otřesů na radnici dříve tentýž den. O jednostranné výpovědi koaliční smlouvy však obyvatelé v auditoriu vesměs nevěděli. V textu jsou použity citace z dopisů místních obyvatel. Ti také sepsali v petici (ke stažení zde), podpisy sbírají např. v kavárně Kafíčko33 ve Zborovské 38.

Konec poznámky z 1. května 2016. Původní text příspěvku:

Chcete drahé interaktivní tabule, aby děti nevyšly ze cviku a i v přírodě ťukaly do obrazovek? Nebo bytelná hřiště pro děti od nejmenších po větší, i pro dospělé? Dětský ostrov je sice docela daleko od Cibulek, ale je dobře dostupný MHD, a tak za zábavou na tamních hřištích nezřídka putovali i obyvatelé z Vidoule. Proto níže citujeme pozvánku obyvatel z okolí Dětského ostrova na 25. 4. 2016, kdy se od 18 hod koná v zastupitelském sále na radnice v 6. patře veřejné připomínkování projektu na rekonstrukci Dětského ostrova. Text dopisu:

Vážení sousedé,
Přijďte sdělit svůj názor na budoucí podobu Dětského ostrova a sdělte představitelům radnice, jakou variantu preferujete.
Dne 25. 4. 2016 v 18 hod se v zastupitelském sále na radnice v 6. patře koná veřejné připomínkování projektu na rekonstrukci Dětského ostrova.
Dětský ostrov byl poničen již v roce 2013 a od té doby se rekonstrukce neustále oddaluje.
Všichni zástupci MČ Praha 5 se shodují na tom, že je třeba co nejdříve začít s obnovou, ale již se neshodují na konkrétním záměru projektu.
Zatímco část zastupitelů a většina obyvatel, žijících v okolí Dětského ostrova si přeje obnovu do původního stavu před povodní, starosta nastiňuje následující představu: „…aby dětské hřiště na Dětském ostrově nebylo jedním z mnoha. Oproti běžným hřištím má být větší a atraktivnější. Mělo by být místem, na které se vydají rodiny z celé Prahy 5, třeba na celý den. I proto nebylo možné použít projekt z roku 2013, který dětské hřiště řešil jako malé, běžné, v Praze 5 několikáté v pořadí.“
Zatímco průvodní projekt byl již dříve občanům představen loni v červnu, nový projekt neznají ani zastupitelé.
Jeho podobu však budete moci připomínkovat právě na tomto setkání.
Pozvěte prosím další sousedy a známé, kteří by rádi Dětský ostrov navštěvovali.

Z názorů jedné z maminek v okolí: …. Jak asi mnozí víte, v r. 2013 se přes ostrov přelila povodeň. Jen pro porovnání – v roce 2002 se přes ostrov, tehdy těsně před otevřením po kompletní rekonstrukci, přehnala minimálně 1 m vysoká povodňová vlna. Tehdy se jen vyčistil písek a hřiště se co nejdříve otevřelo. V roce 2013 se pouze přes část hřiště v nejnižším místě přelilo pár centimetrů vody. Následovala hloubková sondáž, jejímž výsledkem bylo sdělení, že se hřiště bude muset kompletně rekonstruovat z důvodu kontaminace zeminy. Máme rok 2016, hřiště pustne, zarůstá a nic se neděje. Minulý rok před letními prázdninami proběhlo v zasedacím sále MČ Praha 5 veřejné setkání, které bylo avízováno asi 3 dny předem, takže účast byla mizivá. Byl představen projekt a bylo možné připomínkovat jednotlivé prvky. Závěrem zazněl příslib, že v září na ostrov najede technika a začnou rekonstrukce.

Nicméně během léta najednou pan starosta projekt potopil s tím, že se tam budou instalovat interaktivní tabule. Věc má dost spletité pozadí, … . Doposud nikdo úplně neví, jak má celý projekt vypadat, není jisté, jestli se např. nebude jednat o ohraničený a zpoplatněný prostor – za projektem totiž stojí stejná organizace jako za „Adventní zimní zahradou“ před kostelem, …
Proto prosím, kdo sdílíte názor, že na hřiště se děti mají jít vyběhat a společně si hrát, a ne ťukat do dalších obrazovek, od nichž je naopak z domova vyháníme, přijďte v pondělí 25. 4. v 18 h do zastupitelského sálu v 6. patře radnice MČ Praha 5.

….

Ještě bych stručně shrnula původní návrh, jak mělo hřiště vypadat – od vstupu zhruba do poloviny Ostrova měly být postupně herní prvky pro nejmenší, pak pro předškoláky a ml. školáky a nakonec pro velké děti + úplně na konci tohoto bloku byly plánované fitness prvky pro dospělé. Za tím pak mělo být původní fotbalové hřiště a pak myslím nějaké multifunkční s povrchem podobným tartanu, na kterém by se dal hrát jak basketbal, volejbal, přehazovaná, tak snad i tenis. Úplně v závěru měl být obnoven minigolf. Teď hrozí, že by pravděpodobně hřiště pro nejmenší a větší děti nahradil jakýsi zatím konkrétně nedefinovaný, ale zřejmě ohraničený prostor s interaktivními tabulemi, které by měly sloužit ke vzdělávání. Vzhledem ke zkušenostem se zimní zahradou hrozí, že tento prostor bude zpoplatněn.

Příspěvek byl publikován v rubrice hřiště, Nezařazené, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.