Šetrné budovy pro vás & nápady jak ušetřit za bydlení

Radnice Prahy 5 pořádala 2. června seminář se třemi přednáškami: Jak švédové přetvořili skládku u centra Stockholmu v krásnou obytnou čtvrť šetrnou k životnímu prostředí (bylo by více než pěkné kdyby se obdobným způsobem podařilo přetvořit Smíchovské nádraží a Zlíchovský lihovar), a dvě přednášky o tom, jak snadno ušetřit na nákladech na bydlení nebo obecně za provoz budov. Byly to poutavé přednášky a skvělí přednášející, radnici blahopřejeme k vydařenému semináři!

Stockholmská čtvrť Hammarby nabízí nejen klidné bydlení v krásném prostředí, ale hlavně řadu chytrých a promyšlených řešení, jak ušetřit svou peněženku a životní prostředí. Například až 28% energie na vytápění je získáváno centrální rekuperací tepla z vlastních odpadních vod. Na střechách domů jsou fotovoltaické panely. S použitím fólií s mikro- a nanokrystalickým křemíkem se v blízké budoucnosti očekává revoluční obrat ve využití fotovoltaiky ve stavebnictví: z fólií půjde vyrábět různé fasádní systémy a především větší efektivní plocha krystalů vede k vysoké účinnosti solárních panelů i na nepřímém světle. Tyto fotovoltaické systémy tak bude možné umístit na třech stranách domů (kromě severní). Jejich výroba nepředstavuje takovou ekologickou zátěž jako stávající technologie a budou levnější. V Hammarby nemusí mít popelářské vozy, protože místo popelnic na tříděný odpad mají nerezové roury, kterými pneumaticky stahují odpad přímo do spalovny. Snížili počet aut na 60% obvyklého počtu díky asociaci na sdílení aut (něco podobného znají i někteří členové o.s. Cibulka, kteří sdíleli auta s přáteli nebo blízkými příbuznými).

Nevelká čtvrť Hammarby vznikala přes třicet let a to je velký rozdíl oproti uspěchaným stavbám v Praze. Často u nás jde o co nejrychlejší zhodnocení investic a ne o vybudování kvalitního bydlení a posílení místní infrastruktury. Zde je velmi důležité, aby radnice hájila zájmy obyvatel proti jednostrannému zaměření developera na zisk.

V diskuzi také zazněl konkrétní příběh týkající se parkování: v jedné pražské městské části radnice po developerovi vyžadovala vybudovat spolu s obytným komplexem zhruba dvojnásobný počet parkovacích míst, než jaké jsou dány tabulkovými koeficienty. Ukazuje se, že parkování vybudované „navíc“ je velmi žádané, mnoho rodin využívá více automobilů (vlastní a služební apod.). V budoucnu lze předpokládat v souvislosti s rozvojem elektromobilů další zvýšení požadavků na parkovací plochy, protože zřejmě vzroste počet řidičů se dvěma vozy, elektromobilem na krátké cesty po městě a dalším vozem pro delší cesty. Je důležité nenechat developery pouze dobře vydělat, ale donutit je, aby se podíleli i na budování dětských hřišť, školek a další infrastruktury.

Další dvě přednášky byly konkrétně zaměřeny na možnosti, jak šetřit energií v běžném životě. Zajímavé je, že největší potenciál k úsporám není v populárních energetických auditech budov nebo v průkazech energetické náročnosti, ale v lidském chování, ve způsobu využívání budovy. Jeden výstižný příběh: vedení velkého obchodního řetězce si dlouho marně lámalo hlavu nad tím, jak to, že dvě zhruba stejná obchodní centra mají velmi rozdílné účty za energie (pokud si dobře vzpomínám, šlo o cca 50% rozdíl, v řádu milionu korun za rok). Po pátrání připomínajícím detektivku bylo zjištěno, že noční úklidový tým v jednom z marketů zapínal na celou noc klimatizaci na plný výkon, v zimě i v létě. Milióny korun tak prolétly zbytečně rourami vzduchotechniky. Co vy, netopíte v noci stejně jako ve dne?

Zástupce projektu Šetrná kancelář  pak dal konkrétní tipy, jak se chovat šetrně ke své peněžence a k životnímu prostředí. Zde je jejich 12 rad. Např. jejich doporučení ohledně vytápění, aneb jak nepřetápět, je nastavit termostat v noci na 18-19°C a přes den na 21-22°C.

Všechny tři prezentace je možné stáhnout na stránkách radnice.


Na závěr byli účastnici pozváni na akce „Evropského týdne mobility“ (16. –22. září) s tématem alternativní dopravy. Na používání alternativní dopravy má zcela zásadní vliv rozhodování místních radnic, možná jsou radnice dokonce tím nejvýznamnějším činitelem. Vynikající příklad vlivu radnic na alternativní dopravu nabízí některá velká čínská města. Jejich daňová nařízení týkající se skůtrů a mopedů se spalovacími motorky vedla k ultrarychlé obměně vozového parku. Během několika málo let vymizely bafající motorky z měst a nahradily je nehlučné elektrické skůtry a mopedy. Několik obrázků je z Pekingu z října 2010. Na rozdíl od Evropy však tyto dopravní prostředky lze v Číně používat bez řidičského průkazu a často i na chodnících. Tichost elektromopedů a nedostatky v předpisech mají i svou stinnou stránku v rostoucím množství nehod. Věřím, že v evropském prostředí by tyto problémy nebyly tak vážné a převážily by pozitiva elektrických dopravních prostředků.

Než i u nás zdomácní elektomopedy a elektromobily, pojeďme aspoň na kole do Braníka v sobotu 17. září na pražské cyklozvonění.

Elektroskůtry v Pekingu jsou běžné, ty se spalovacím motorem jsou raritou. S předpisy si ale hlavu nelámou, jízda bez helmy nebo na červenou jsou běžné. V pozadí je elektro-drožka.

Elektroskůtry v Pekingu jsou běžné, ty se spalovacím motorem jsou raritou. S předpisy si ale hlavu nelámou, jízda bez helmy nebo na červenou jsou běžné. V pozadí je elektro-drožka.

I staré typy vozíků byly přestavěny na elektropohon, aby vyhověly regulacím radnice. Oproti novým typům mají výhodu, že většinou nejsou tak tiché a chodci jsou varováni vrzáním na jejich blízkost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Stavby, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Šetrné budovy pro vás & nápady jak ušetřit za bydlení

  1. Pingback: Pohodlná cyklotrasa Košíře – Jinonice (A132) levně a rychle | Občanské sdružení Cibulka

  2. Pingback: Lepší parkování na Cibulkách | Cibulky INFO

  3. Anonym napsal:

    Ten měl ovšem kolo létací, nikoliv elektrické. V Pekingu by na elektrickém kole létal rychleji a bezhlučně.

  4. Anonymní napsal:

    A co na to Jan Tleskač?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..