Jan Nepomucký a další sochy na Karlově mostě

Na Karlově mostě je 30 soch a sousoší. Vzpomněli byste si jména aspoň tří osobností  jejichž tam sochy jsou ? Víte, že tam jsou i právníci? Jsou tam dva: francouz Ivo Helóry, který se staral o právní ochranu chudých, a náš Jan Nepomucký. Jan byl mučen a usmrcen králem Václavem IV., protože prosazoval odluku církve od státu. Jeho odkaz je aktuální i dnes: odluka církve od státu je stále v nedohlednu. Kostel a škola v Cibulkách mají jméno právě podle Jana Nepomuckého. Pro pokračování klikněte prosím zde: Sochy na Karlově mostě.

16.5.2018 Citace o vztahu královny Žofie a krále Václava IV ze životopisu sv. Jana Nepomuckého: „Když král byl na cestách či honech, mladá královna odháněla pocit opuštěnosti zábavami na pražském hradě a s těmi souvisel i vznik pověstí o její nevěrnosti. Václav jí moc lásky neprojevoval, za nenormální se považuje, že ji nechtěl korunovat ani před tím, než se začalo připravovat jeho sesazení a po jedenáct let jí nedovolil spravovat majetky patřící ke věnu české královny. Existuje důvěrný list z ledna 1391, v němž je salzburský arcibiskup Pilgrim informován nejen o Václavově vyjednávání možnosti manželství jeho bratra s aragonskou princeznou Janou, ale že by ji chtěl sám a tu kterou má (Žofii) by rád propustil. Už z toho je patrné, že hledal pro její propuštění důvody a pro královy zájmy o jinou ženu je i více důkazů. Žofie zase snad od svatby měla důvěru v Jana, který zastával jednu z nejvyšších církevních funkcí, nebyl na straně krále a byl zkušený odborník i na církevní práva, mohl jí nejvíce pomoci a tak zde je v pozadí další důvod Janova krutého mučení na skřipci.“ Citace je z webu Catholica.cz zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie, Jiné zajímavosti, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..