Tanec v dešti na Kavalírce

Na Kavalírce odvezli větší ze dvou přístřešků na hojně využívané zastávce autobusu. Žáci jedoucí 167-kou  do školy Weberova nebo pacienti do Motola v děšti moknou. O víkendu pak i davy lidí čekající na 123-ku. Jak mohou ve vedení města pomýšlet na velké dopravní investice, když nezvládají zabezpečit ani drobný inventář? Jistě není účelem přesunout cestující do aut, ale může to tak končit.

Na jaře 2017 byla náhle a nesmyslně odvezena čekárna pro cestující autobusem 123 a 167 na zastávce Kavalírka na Plzeňské ulici směrem do Motola. Zastávka autobusů je velmi frekventovaná dnem i nocí a v okolí nejsou žádné stavby, kam by bylo možno se schovat před nepřízní počasí. Spolek Cibulka napsal žádost o dostatek přístřeší pro čekající cestující.

Text dopisu spolku Cibulka pracovníkům odboru dopravy na MHMP ze dne 20.4.2017:

Věc: Žádost o vrácení čekárny pro cestující na zastávce Kavalírka (směrem do Motola, na Šmukýřku)

Vážení,
Obracím se na vás v zastoupení občanů, kteří bydlí v oblasti Cibulky v Košířích, v Motole, na Homolce, pacientů jedoucích do nemocnic, jejich návštěv a mnoha dalších osob. Chci vám totiž oznámit, že před asi cca měsícem byla náhle a nesmyslně odvezena čekárna pro cestující autobusem 123 a 167 na zastávce Kavalírka na Plzeňské ulici směrem do Motola.
Zastávka autobusů je velmi frekventovaná dnem i nocí a v okolí nejsou žádné stavby, kam by bylo možno se schovat před nepřízní počasí. Navíc o víkendu a v pozdních večerních hodinách zde čeká výrazně větší množství lidí kvůli přestupu na autobus 123. Čekárny bývaly dvě (do jedné se vejdou 3 sedící a 4 stojící cestující). Do každého autobusu nastupuje několik desítek lidí (bydlící, pacienti, návštěvy pacientů atd.) Jak se mohlo stát, že byla čekárna odvezena a kdo to způsobil?
Ví o tom město? Ví o tom Praha 5? Jak se staráte o své občany? Dvě čekárny v tomto
nehostinném prostředí je málo. Autobus 123 má další zastávku „Kavalírka 2“ a tam není vůbec žádný přístřešek. Při čekací době 15, 20 minut je tohle zacházení s občany značně kruté. Cestující velmi odsuzují přístup ze strany dopravního podniku či MHMP či Prahy 5.
Jménem výše uvedených občanů vás důrazně žádám, abyste neprodleně instalovali minimálně dvě další čekárny u zastávky Kavalírka na Plzeňské směr Motol.
Pro zajímavost připomínám, že před několika lety byla také odvezena ta samá čekárna.
Na základě pozdvižení mezi cestujícími byla zase vrácena. Je překvapující, že příslušní
pracovníci se nevzdali a pokračují v budování nepohodlí a nepříjemného prostředí pro občany i v roce 2017.
V zastoupení Spolku Cibulka vyřizuje
Ing. arch. Kateřina Adámková

Dopis byl na vědomí zaslán i na Smíchovskou radnici, odkud se nám dostalo rychlé odpovědi. Citace z emailové odpovědi JUDr. Tomáše Homoly, radního pro dopravu MČ Praha 5, ze konce dubna 2017:

„Vážená paní architektko,
o odvozu přístřešku informován jsem. Městská část eviduje několik desítek zastávek na svém území, kde přístřešky vůbec nejsou. Kompetenčně náleží tato problematika dopravnímu podniku, který přístřešky spravuje. Požadavky na umístění přístřešků, je-li to vůbec proveditelné tak můžeme maximálně adresovat hlavnímu městu a dopravnímu podniku. Dlouhodobě byl občany Jinonic požadován přístřešek v ulici Karlštejnská a když bylo asi po půlročním schvalovacím procesu odsouhlaseno jeho umístění, rozhodl dopravní podnik, že tam přesune Vámi zmíněný přístřešek ze zastávky, kde byly dva. Bohužel je v hlavním městě situace taková, že přístřešky na zastávky obecně nejsou, protože město nestačilo včas vysoutěžit dodavatele. Je mi líto, že nemám příznivou odpověď. … … bohužel jde výhradně o kompetenci hlavního města Prahy. Pokud by si některá MČ nechala vyrobit vlastní přístřešky, nepřevezme je HMP, DP a ani jiní správci komunikací nebo mobiliáře do své péče. To je zásadní problém, který řešíme. Mohu učinit toliko dotaz na DP, zda namísto stávajícího přístřešku na zastávce Kavalírka nemají nějaký větší. Moc si od toho neslibuji.“

Pidipřístřešek vzadu bývá beznadějně plný.

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.