Vyberte sedačky do MHD. Chcete hygienické a bezpečné, nebo naopak s textilním čalouněním?

Koženková sedačka v autobuse 123

Koženková sedačka v autobuse 123

Dopravní podnik vyhlásil na svých stránkách anketu „Jaká sedačka vám sedne?“. O výstavě nových sedaček ve střešovickém muzeu psali i na iDnes. Námět na vymýcení počuraných sedaček v tramvajích zaslal jeden uživatel MHD v roce 2008 panu primátorovi Pavlu Bémovi, zde je výňatek z dopisu:

Vážený pane primátore,

před několika dny jste si prohlížel nové typy tramvají pro Prahu a bylo na Vás znát, že máte k tomuto druhu dopravy velké sympatie a přejete mu. Proto svůj dopis adresuji přímo Vám. Týká se sedaček v MHD, zvláště v tramvajích. Stává se totiž, že někteří cestující, třeba ve spánku, neudrží moč. Dosud jsem o tom jen slýchal, ale říkal jsem si, že to přeci musí být poznat a že se taková nepříjemná sedačka dá rozpoznat. Až do doby, než jsem získal vlastní zkušenost. Nyní musím uznat, že počuraná sedačka tak dobře poznat nejde.

Motivace vybavovat tramvaje pohodlnými měkkými čalouněnými sedačkami je chvályhodná, tyto sedačky poskytují větší pohodlí cestujícím. V naší současné společnosti je však mnoho lidí, kteří si toho neváží a obávám se, že se to v dohledné době nezmění. Pravděpodobně většina takto znečištěných sedaček pochází od lidí bez domova, využívajících pohodlných sedaček ve vyhřáté noční tramvaji ke klidnému spánku.

Řešení jsou vesměs známá: především je to prevence – masivní podpora neziskových organizací pomáhajících lidem bez domova nalézt zpět lidskou důstojnost, kterou mnozí z nich ztratili. Doplňkové řešení je represe – důsledněji vymáhat dodržování přepravního řádu. Navrhuji Vám třetí řešení, které by odstranilo sice jen samotný problém počuraných sedaček, zato účinně a ihned.

Chci Vás požádat, abyste se zasadil o výměnu měkkého čalounění sedaček v tramvajích za tuhý povrch, např. laminát, dřevo nebo tvrdý plast.

I kdyby to znamenalo třeba mírné odložení nákupu nových tramvají (někde se peníze na výměnu sedaček vzít musí) cestující budu jezdit v tramvajích s menšími obavami a odporem hned.

V Praze, dne 25. září 2008

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Ze života. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..