Žádost o regulační studii pro „Park Vidoule“ a petice proti návrhu na rozšíření Golfu

Přírodnímu parku Košíře-Motol na kopci Vidoule (dále jen „Park Vidoule“) zvoní hrana. I přes ujišťování politiků, že nic takového nechtějí, aktivity zastupitelů nás zatím přesvědčují spíše o opaku. Před prázdninami se na Praze 5 objevilo Memorandum pro zástavbu vrcholu Vidoule. Nyní se zase v tichosti a poklidu prázdnin dojednává na celopražském zastupitelstvu další ukrojení parku, a to rozšíření golfového hřiště.

Park Vidoule

Mapa Parku Vidoule s vyznačenými návrhy změn. Podkladem obrázku je mapa Ochrana přírody a krajiny 2011 dostupná v atlasu životního prostředí www.premis.cz/atlaszp/

Na nátlak veřejnosti se původní záměr zmenšil, stále však jde o zábor více než 6 hektarů veřejného prostoru. Protože neexistuje studie rozšíření, lze ze stávajícího návrhu vyvozovat, že se pokácí les a zatarasí se veřejné cesty, včetně klíčové spojnice k Motolu a k výletnímu místu Kalvárie. Níže najdete petici proti návrhu na rozšíření Golfu. Tento a další návrhy týkající se parku Vidoule je třeba vyjmout z jednání pražského zastupitelstva.

Přehled informací o Vidouli
Petice: Nekácejte les v parku Vidoule kvůli golfu!
Text výzvy starostovi MČ Praha 5 ohledně parku Košíře-Motol, 27.3.2013

Text průvodního dopisu pro předání prvních cca 700 podpisů petice (zde je ve formátu pdf):

Vážený pane primátore, vážení zastupitelé hl. m. Prahy,

Jak možná víte, Rada MČ Prahy 5 bez diskuse s občany v prosinci 2012 navrhla HMP schválit zadání změny ÚP 2760/00 tak, aby vyhověla jednomu privátnímu uživateli části území Přírodního parku Košíře – Motol (dále jen „Park Vidoule“) a to golfovému oddílu v Motole.

Občané kritizují Radu MČ Praha 5, která nastavila podivnou klientelistickou cenu a dobu pronájmu (na 25 let s opcí na dalších 25 let). Občané nesouhlasí, aby současná politická reprezentace MČ Praha 5 téměř na konci svého volebního období způsobila občanům Prahy 5 a Prahy 13 schválením návrhu podivné změny ÚP problémy na mnoho let.

Přes protesty občanů Prahy 5 a Prahy 13 v dubnu 2013 majorita zastupitelů MČ Prahy 5 z klubů „Uzdravte naši politiku“, TOP 09, ODS, ČSSD, VV i KSČM) schválila rozsah pozemků pro zadání změny 2760/00, ale nadále ignorovali fakt, že změna ÚP a pronájem území na dlouhou dobu jen pro uživatele golfového hřiště by omezily v území možnosti pohybu, rekreace a šetrného sportu pro další uživatele. Politici vůbec nevyřešili např. kolizi golfistů s chodci a cyklisty a dalšími uživateli území.

Občané proto květnovou peticí nadále zásadně nesouhlasí, aby na přání jednoho nájemce politici účelově měnili územní plán Prahy, a dále požadují, aby návrh zadání změny byl vyjmut z tzv. 4. vlny celoměstsky významných změn ÚP, a případné budoucí změny byly odloženy do doby veřejného projednání a schválení regulační studie o využití budoucího „Parku Vidoule“.

Občané peticí také požadují, aby politici ZHMP garantovali a zajistili skutečně korektní diskusi s občanskými sdruženími Prahy 5 a Prahy 13 a tím zajistili férovou přípravu kvalitního zadání regulační studie ochrany a šetrného využívání území „Parku Vidoule“. Po špatných zkušenostech s netransparentní politikou na radnici Prahy 5, občané žádají politiky ZHMP, aby v procesu přípravy regulační studie garantovali účast místních sdružení, uživatelů území (včetně sdružení golfistů).

Petici během krátké doby podepsalo celkem téměř 700 občanů (zatím cca 400 z Prahy 5 a Prahy 13) zejména z Jinonic, Butovic, Motola ale i Stodůlek, Nových Butovic. Prozatím podepsalo dalších 179 signatářů elektronickou petici. Protože petice bude podepsána více než 0,5 % občanů městské části Praha 5, navrhneme (dle §8 c zákona o Praze) petici také projednat v zastupitelstvu MČ Praha 5.

Jsme rádi, že se změnou 2760/00 nesouhlasí Odbor ochrany přírody HMP a také komise územního plánovaní RHMP.

Věříme, že jako zastupitelé vyřadíte účelově připravený návrh změny 2760/00 z procesu schvalování a že podpoříte odpovědnější přístup k území, který bude vycházet z veřejně zadané a kvalitně zpracované regulační studie Parku Vidoule.

Jsme připraveni Vám poskytnout podrobnější informace k přípravě regulační studie „Park Vidoule“.

o.s. Cibulka // o.s. ZO Praha 5 Českého svazu včelařů // o.s. Přátelé Malvazinek // o.s. Zdravá Pětka // Ing. Ondřej Velek, zastupitel MČ Praha 5

Pozn. pro čtenáře webu: v textech na www.Cibulky.info zpravidla uvádíme jen jména veřejně činných osob (např. zastupitelů, úředníků), jména ostatních pouze s jejich souhlasem.

Děkujeme za odpověď, kterou zveřejníme

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Park Vidoule, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..