Bezpečnější doprava u škol na Cibulkách

upozornění na nebezpečnou zatáčku (ilustrační foto)

Až 20% aut v ranní špičce vozí děti do školy. Na dojíždění autem tak doplácejí nejen děti – nedostatkem pohybu, obezitou i neschopností poznat dobře své okolí a navazovat v něm vztahy –, ale i řidiči na přecpaných komunikacích. Většina dětí i rodičů by přitom chtěla, aby děti chodili do školy pěšky, na kole, koloběžce, příp. MHD …  Ale bojí se. Proto je vozí autem. Děti i rodiče nejvíce trápí nebezpečné či zcela chybějící přechody, špatně zaparkovaná auta bránící ve výhledu do vozovky a rychlá jízda řidičů, vadí jim i nevzhledné tmavé podchody a lokality, kde se setkávají s podivnými osobami, či krátké intervaly pro chodce na přechodech se světelnou signalizací. (volná citace z Pražského Patriotu, 21.3.2013)

O. s. Cibulka dlouhodobě poukazuje na dopravní nebezpečí pro školáky na Cibulkách. Občané se na úpravách podílejí nejen svým volným časem a nápady, ale i finančně. Nový přechod u ZŠ Nepomucká např. zaplatí Sdružení rodičů žáků této školy. 

V poslední době se uskutečnila nebo uskuteční další dvě opatření pro větší bezpečnost dětí a v konečném důsledku i motoristů. Přechod pro chodce u ZŠ Nepomucká a doporučení pro zpomalení u škol, přechodů pro chodce a v nebezpečných zatáčkách (v jedné se nabouralo až 5 aut za jediný den). Děkujeme radnici MČ Praha 5 za vstřícnost a dopravnímu odboru za trpělivost a dobře míněné rady. Souhlasíme, že nejlepším způsobem je vskutku zklidnění dopravy v nebezpečných místech, nemusí tam nutně být přechod pro chodce. Neprosazujeme zákazy, omezení nebo retardéry, nejlepší by bylo v rámci chodníkového programu rekonstruovat vozovky i chodníky tak, aby samy od sebe vybízely řidiče a chodce k vzájemné ohleduplnosti.

Odkazy:
Inspirace z Karlína od architekta Tomáše Cacha. Zklidnění dopravy tam přineslo nejen úlevu a větší bezpečí chodcům, ale i plynulejší průjezd řidičům aut a více parkovacích míst, tak zoufale chybějících ve většině rezidenčních čtvrtí Prahy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Bezpečnější doprava u škol na Cibulkách

  1. admin napsal:

    Žádám pana Košířského patriota, aby diskutoval slušněji. Nenazývejte prosím zbytečně lidi nepřáteli, nebo v pejorativním slova smyslu „fuj, individualisty“, netřiďte bezdůvodně lidi na hodné a špatné. Ještě horší je to v tom, že se odvoláváte na text, ve kterém není o tomto třídění ani náznak.
    Jedná se o pořadí priorit, navíc jde o návrh k diskuzi (aby to bylo jasné, je to tam dopsáno). Ale slušné diskuzi!
    Preference dopravní obsluhy obchodů a živnostníků je míněna např. tak, že budou mít víc vyhrazených míst pro krátkodobé parkování a úlevy v regulačních poplatcích, ve kterých se Praha jistě brzo poučí, mj. i od té svobodné Ameriky. Svobodné přesně v tom smyslu, kterým se tak často oháníte.

  2. Košířský patriot napsal:

    Příspěvek od Šmukýřského radiály je velmi zajímavý, chtěl bych se nad ním zamyslet déle, ale zatím se odvážím střelné odpovědi. Provoz přes staré Jinonice, nad nímž zde lomí rukama, nebyl tak silný, dokud se na Plzeňské a Vrchlického neobjevil preferenční pruh. Pak se samozřejmě auta z toho dosud nedořešeného appendixu D5 snaží dostat do centra cestou nejmenšího odporu. A mezitím v bus pruhu tu a tam projede 167 nebo taxík a přes Jinonice se vlní had pomalu jedoucích vozidel přes sadu ohavných retardérů. To má být řešení?

    Tu samozřejmost, s jakou v příspěvku seřadí dopravu od hodné po špatnou a mlčky předpokládá, že je to správně, nechápu. Proč preference MHD? Tři linky tramvaje ve stejném směru až na Pavlák? To nestačí? Ještě k tomu taxi-bus-cyklo pruh s policajty za rohem a nebo (v současnosti) v autě s majáčkem?

    A jak bychom mohli preferovat živnostníky? Ráno jedu pro materiál, to jsem hodný hoch a pak se vracím a vyzvednu děcko ze školy, no fuj, individualista, náš nepřítel! A proč by vlastně měl mít preferenci taxikář, jenž veze hosta do bordelu, před matkou, jež veze dítě do ZUŠky na Popelku? Logika v tom, není, jen ideologie. Kolektivistická, dříve rudá, nyní zelená. Jsme sociálnější, když se mačkáme?

    Ulice Na Pomezí musí být opravena a zprůjezdněna v obou směrech, jinak bude nutná stavební uzávěra oblasti. Nebojím se toho, že se na ní natáhne tranzitní doprava. Nevidím všechno tak černě, počet aut je konečný a ani nový tunel ho nezvýší, nikdy nebude v pohybu víc aut než je mezi lidmi řidičů a Češi vymírají, tak proč ten strach? Před otevřením tunelu Mrázovka aktivisté povykovali, že se zahltí doprava na Břevnově a u Movepicku a skutečnost? Celodenní hladký průjezd na Jižní spojku, na R4, na D1.

  3. odpověď na komentář od Košířského patriota napsal:

    Komentáře jsou zatím slabou stránkou informačního webu Cibulky.info. Většina jich padá do spamu a musíme je odtud lovit. Do komentářů dáváme i názory z došlých emailů nebo ústní sdělení. Jeden z členů sdružení např. inicioval anketu k přecházení na Kavalírce, ty zkušenosti jsme taky sbírali pomocí komentářů a pak je odeslali ROPIDu a na Magistrát. Máme málo zkušeností s fóry a komentáři vůbec. Teď zkouším jinou formu odpovědi než kurzívou, snad to bude přijatelnější.
    S tím nápadem na úpravu chodníků od Kavalírky po Bílý Beránek to je super, mluvíte mi z duše. Cyklostezky taky radši vidím jako samostatný pruh na chodníku, nejlépe od chodníku oddělený (viz Stockholm), ale namalovat pruh na vozovku je levnější, to je jasný důvod pro obec. Už minulý rok jsme chtěli udělat studii o zkulturnění části Kavalírky. Se zkrácením 123ky na Kavalírku je to ještě mnohem aktuálnější. Studie by mohla obsahovat i „bulvarizaci“ úseku pošta-Kotlářka (místo výpadovky dálničního typu udělat tam městský bulvár respektující místní obyvatele), včetně cyklopruhu „na chodníku“, zřetelně odděleného od chodců. Lidé obecně neradi čtou a přemýšlí, je lepší přesvědčovat pomocí obrázků. Ale nevíme, jestli na to máme dost sil, se do toho pustit.

  4. Šmukýřská radiála napsal:

    Sesouvající se podloží na stráni pod Vidoulí v ulici Na pomezí dočasně omezilo provoz mezi Jinonicemi a Šmukýřkou a Cibulkami. 10 000 aut denně, to je dolní odhad dalších aut, které by měly Cibulkami a Šmukýřkou nově jezdit po plánované opravě (za stovky miliónů korun) ulice Na Pomezí. O tom a o dopravě na severní straně Vidoule je tento komentář.

    Veškeré změny dopravy a veřejného prostoru je třeba provádět podle tohoto pořadí priorit (návrh k diskuzi): 1. veřejná doprava, 2. kočárky a vozíčkáři (bezbariérovost!) 3. ostatní chodci, 4. cyklisté, 5. taxi, 6. dopravní obsluha obchodů a živnostníci, 7. individuální automobilová doprava (včetně parkování). V tomto duchu zavést chodníkový program, cykloopatření a zklidňování dopravy.

    Konkrétně jde o oblast Kavalírky od ulice Pod školou až k poště. Oříšek bude dopravní obslužnost Cibulek: pokud by se otevřela ulice Na Pomezí, budou Cibulky a hlavně Šmukýřka fungovat jako „radiála“, podobně jako teď ulice Peroutkova a Jinonická/Klikatá. To znamená katastrofální ucpání nájezdu na Plzeňskou. A zničení rezidenční lokality pro všechny, kteří bydlí kolem ulic Nad Turbovou, V Cibulkách atd (viz modrá trasa na tomto obrázku). Dosud nikdy se s tímto řešením nepočítalo, vždy byly plánovány tyto ulice jen jako obslužné místní komunikace, ne jako napojovací a sběrné komunikace. Bylo by to nesystémové a podlé řešení, udělat zde najednou „radiály“. Ale mám podezření, že by se to velmi hodilo do nového „systému“ Hudečka a spol. (asi včetně Auto*matu). Ten systém spočívá v omezení IAD a nebudování tunelů radiál (také nechci budovat tunely s ročními provozními náklady 200 milionů Kč, jako bude mít Blanka). Místo toho chtějí rozptýlit provoz do co nejvíce bočních ulic. Omezit provoz se jim možná nepovede, ale to rozptýlení vypadá bohužel docela reálně. Velice rád bych se ve svém podezření mýlil, proto bych rád toto s radnicí vyjasnil.
    Logickým řešením dopravního řešení Cibulek a Šmukýřky by bývalo bylo zpřístupnit pro výjezd a vjezd obyvatel tunýlek pod tratí pod školou Beníšková, kterým by se vyjíždělo na Jinonickou. To by opravdu fungovalo jen pro místní obyvatele, nikoho dalšího by to nelákalo. Na to už je ale pozdě.
    Zatím opravdu nevím, jak vyřešit dopravní obslužnost naší strany kopce. Někdy mně napadá ze zoufalství, že současná situace je z těch možných ta nejlepší.

    Vzdálenosti z Jinonic ke vjezdu do tunelu Blanka na Pohořelci z plánovače http://www.mapy.cz přes:
    Radlickou a tunel Mrázovka (nejrychlejší, ale riziko zácp): 7,8 km
    Jinonickou a Strahovským tunelem (rychlé, ale riziko zácp, viz níže): 7,9 km
    Jinonickou, pak přes Hřebenky a Strahov (menší zácpy): 7,1 km
    Na Pomezí, pak přes Šmukýřku, Hřebenky, Strahov (riziko zácp jen u výjezdu z Musílkovy na Plzeňskou): 7,4 km
    Na Pomezí, pak Cibulkami přes Hřebenky a Strahov (riziko zácp jen u výjezdu z Musílkovy na Plzeňskou): 8,0 km

    Jaká cesta z Jinonic do Dejvic je tedy nejrychlejší?
    Znalec doporučuje Jinonickou a Strahovský tunel. Po dílčím zklidnění provozu na Kavalírce (vyhrazený bus pruh) je totiž plynulejší provoz od Jinonické ke Strahovskému tunelu, zácpy nejsou tak velké.

  5. Košířský patriot napsal:

    Paradoxní je, jak mi kurzívou komentujete příspěvky, to jsem ani tady, ani v jiných diskusních fórech ještě nezažil 🙂

    Pokud jde na chodce o tolik prostředků méně, je to mj. dáno tím, že opravit chodník je snazší, než opravit vozovku. Navíc jde „na chodce“ i celá dotace MHD – a to by byla jiná čísla! A co takové cyklostezky – kolik korun tam jde na jednoho účastníka provozu na nich? A kolik korun je to na osobokilometr? Nebo tunokilometr přepraveného zboží? Navíc jsou řidiči automobilů nejždímanější částí populace, inu, jak říkal Calvera, proč bychom je nestříhali, když je Bůh stvořil jako ovce…

    http://zpravy.ihned.cz/c1-51348340-200-metru-za-18-milionu-v-praze-roste-cyklostezka-draha-temer-jako-dalnice

    Ale jinak mne nemusíte přesvědčovat, já rád chodím pěšky, dokonce mě můžete vidět i v sedle bicyklu a velice mi vadí například to, že podél Plzeňské od Anděla až po Řepy nevede žádná rozumná cesta pro kola. A přitom od Kavalírky až k Bílému Beránku by stačilo upravit chodníky na severní straně Plzeňské, beztak po nich nikdo nechodí. To píši zejména proto, aby někdo zase nenalajnoval jen pruh na vozovku.

    Ovšem pak jednou přeskáču tři retardéry Nad Zámečnicí a kličkuji mezi stále hlubšími krátery, díky nimž jde o bezkonkurenčně nejstrašnější ulici v mé blízkosti, a musím být opět uštěpačný. Tak se omlouvám dopředu.

  6. Tunelářství, nevhodný aktivismus a pohoda klídek napsal:

    Pozn.: tento komentář se objevil na našem webu dvakrát. Po jeho korektuře jsme ho ponechali jen zde:
    https://www.cibulky.info/?p=1362#comment-15209

  7. Košířský patriot napsal:

    Myslím, že mi každý rozumný řidič i občan našeho kopce dá za pravdu, že pokud by u přechodu ke škole (ať již na Šmukýřce, ve Weberově nebo Nepomucké) stál jeden městský strážník v čase od 07:40 do 08:00, kdy tam přicházejí školní dítka a pak v 11:40 a v 12:40, kdy nižší třídy končí vyučování, konal by skutečně platnou a oceňovanou službu lidem. Ve zbytek dne, ano, také v noci a o prázdninách, bychom si nemuseli rozbíjet svá kola, auta i autobusy o nesmyslné prahy, doprava by byla radostnější a plynulejší, emisí ze zbytečného rozjíždění by ubylo, vozovka by byla méně rozbitá. Mimochodem – viděli jste, jak v zimě působí retardér na sněhový pluh?

    Ano, máte pravdu, strážník u přechodu by pomohl. Aby se cítily děti a jejich rodiče bezpečně, měl by tam být od 7 do 17h. Děti chodí z družiny, z kroužků … Jinak se rodiče strachu nezbaví a budou děti dál vozit zbytečně autem. Ještě k té individuální svobodě: z pražského rozpočtu jde letos na auta 19.9 miliard korun a na chodce 10 milionů (nejde o překlep skutečně je rozdíl dvoutisícinásobný). Pozn: kurzívou je uvedena odpověď na komentář.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..