Deus-ex-machina zámečku Cibulka

Usedlost s empírovým zámečkem z ptačí perspektivy. V popředí nový rybník Kotlářka.

Místní věnovali v minulých desetiletích úžasné množství času, aby přiměli úřady konat ve věci záchrany usedlosti se zámečkem Cibulka. Jakoby na zeď hrách házel. Náhle a nečekaně vyřešila situaci Nadace rodiny Vlčkových a Cibulku koupila. Pro hospic a ne pro developerské vytěžení, takže je velká naděje na záchranu památky a smysluplné využití. Je to neuvěřitelně dobrá zpráva! Prostě zázrak. Podívejte se na reportáž zde v čase 28:50-36:00.

Nechceme domýšlet, co by se stalo, kdyby radnice vypsala de fakto bianco šek bývalému majiteli a zavázala se ke koupi zámečku. Bylo by to sice voličsky líbivé gesto, ale nezodpovědné. Naštěstí se našlo několik málo zastupitelů, kteří chtěli jednat s majitelem podle jasných pravidel (viz např. zde). Možná, že právě zabránění nepromyšlenému závazku radnice urychlilo jednání bývalého majitele s nadací. Podrobnosti koupě se asi nikdy nedozvíme a to je vlastně dobře. Soustřeďme se na budoucnost.

Jak popisuje plány Ondřej Vlček, spoluzakladatel Nadace rodiny Vlčkových plány s usedlostí:„Máme připravené zdroje na rekonstrukci a obnovu usedlosti. Náš první hrubý odhad nákladů na vybudování nové Cibulky je mezi 300 a 350 miliony korun. Jde o částku včetně plánovaného zdravotnického vybavení, ale nezahrnující prostředky, které jsme už vynaložili na samotné pořízení nemovitosti. Realistické je kompletní dokončení všech prací do roku 2026. Bude to přesně dvě stě let poté, co byl areál v největším rozkvětu díky jeho tehdejšímu majiteli, hraběti Leopoldovi Linhartovi Thun-Hohensteinovi. Rekonstrukci pojmeme zodpovědně s respektem k historii celého areálu a svébytnému duchu tohoto místa. Jsme nadšeni potenciálem, který Cibulka skýtá, a věříme, že se nám podaří skloubit zachování její historické hodnoty s požadavky na špičkové zdravotnické zařízení 21. století. Jaká přesně bude nová podoba usedlosti, zatím nevíme. Odhalí ji až výsledek architektonické soutěže, do níž přizveme renomované architekty. Obnovu Cibulky budeme realizovat v součinnosti s odborníky na památkovou péči a také po diskusi s lidmi, kteří jsou s okolím usedlosti úzce spojeni.“Tešíme se na to, že se Cibulka stane místem pro setkávání lidí z okolí.

Stránka vznikla z našeho facebookového příspěvku ze dne 12.4.2021 a tiskové zprávy Nadace rodiny Vlčkových ze dne 12.4.2021.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.