Beznaděj reakcí na tragédii na Farkáně mírnil jeden facebookový příspěvek: „Vím o mnoha projektech, kde se developery zastavit podařilo. Klíčem k úspěchu jsou aktivní a akceschopní občané.“ Před pár desítkami let na tom byli podobně i v USA. Právě akceschopní občané pomohli zachránit úžasné věci. Dva příklady pro povzbuzení. Ve vedlejší uličce ve Washingtonu nedaleko Bílého domu koupil developer starý hotýlek Tabard Inn a chtěl ho přestavět na vysokou kancelářskou budovu. Okolní obyvatelé se vzchopili, a demolici zastavili. Tabard Inn je dnes nejdéle nepřetržitě fungující hotel v kolumbijském okrsku (tj. ve Washingtonu D.C.). Jen během II. světové války se stal ubytovnou pro ženskou divizi US Navy. Za války v US Navy sloužila i osobnost, která po válce spojila svůj osud s Cibulkami a s československým rozhlasem. Kdo ví, možná bydlela právě v tomto hotelu?
Druhý příklad je z druhého konce USA a je určitě mnohem známější. Je to pouliční lanovka, tzv. „cable car“, největší turistická atrakce San Franciska v Kalifornii. Tu chtěla tamější radnice a podnikatelé zrušit. Lanovku zachránilo úsilí občanských sdružení. Paradoxně dnes spíš prospívá radnici a podnikatelům než místním obyvatelům, je totiž plná turistů a místní se stěží vejdou.
Stálo by za to uvést ještě jeden příklad z Washingtonu D.C., ale není to nejspíš tolik zásluha místních obyvatel, tak jen na okraj. V šedesátých letech XX. století v hlavním městě USA zrušili tramvaje a chtěli vybudovat rozsáhlou dálniční síť vedenou centrem města. Pod tlakem veřejnosti (ale i odborníků, nešlo tedy o příklad úsilí jen občanů, navíc složení občanů Washingtonu tehdy bylo dosti atypické; byl tam v USA největší počet vražd na počet obyvatel) se od rozsáhlého bourání upustilo a došlo ke kompromisu: vybudoval se jen dálniční okruh a ve městě místo dálnic začali stavět síť metra. U vnějších stanic metra je současně otevíráno i rozsáhlé, vícepodlažní parkoviště P+R! A nyní se dokonce vrací i tramvaje. Pro nás je zajímavé, že tramvaje byly navržené v Praze a postavené v Ostravě.