Developeři vs. obyvatelé, dva povzbudivé příklady z USA

TabbardInn-vyrez

Nejdéle nepřetržitě sloužící hotel ve Washingtonu zachránili před demolicí jeho sousedé. Možná by místo něj vyrostla budova podobná té vpravo od něj.

Beznaděj reakcí na tragédii na Farkáně mírnil jeden facebookový příspěvek: „Vím o mnoha projektech, kde se developery zastavit podařilo. Klíčem k úspěchu jsou aktivní a akceschopní občané.“ Před pár desítkami let na tom byli podobně i v USA. Právě akceschopní občané pomohli zachránit úžasné věci. Dva příklady pro povzbuzení. Ve vedlejší uličce ve Washingtonu nedaleko Bílého domu koupil developer starý hotýlek Tabard Inn a chtěl ho přestavět na vysokou kancelářskou budovu. Okolní obyvatelé se vzchopili, a demolici zastavili. Tabard Inn je dnes nejdéle nepřetržitě fungující hotel v kolumbijském okrsku (tj. ve Washingtonu D.C.). Jen během II. světové války se stal ubytovnou pro ženskou divizi US Navy. Za války v US Navy sloužila i osobnost, která po válce spojila svůj osud s Cibulkami a s československým rozhlasem. Kdo ví, možná bydlela právě v tomto hotelu? 

Druhý příklad je z druhého konce USA a je určitě mnohem známější. Je to pouliční lanovka, tzv. „cable car“, největší turistická atrakce San Franciska v Kalifornii. Tu chtěla tamější radnice a podnikatelé zrušit. Lanovku zachránilo úsilí občanských sdružení. Paradoxně dnes spíš prospívá radnici a podnikatelům než místním obyvatelům, je totiž plná turistů a místní se stěží vejdou.

16-Washington_DC-metro_PaR

U vnějších stanic metra je současně otevíráno i rozsáhlé parkoviště P+R. Na obrázku je P+R napravo, se stanicí je spojeno krytým mostkem

16-Washington_DC-streetcar-Inekon

Tramvaje pro Washington byly navrženy v Praze a vyrobeny v Ostravě (Inekon). Již od občanské války je ve Washingtonu vysoký podíl černošského obyvatelstva, ten vzrostl v polovině XX. století po demografickém jevu zvaném „white flight„. Nyní se však naštěstí centrum města zatraktivňuje pro všechny vrstvy obyvatelstva.

Stálo by za to uvést ještě jeden příklad z Washingtonu D.C., ale není to nejspíš tolik zásluha místních obyvatel, tak jen na okraj. V šedesátých letech XX. století v hlavním městě USA zrušili tramvaje a chtěli vybudovat rozsáhlou dálniční síť vedenou centrem města. Pod tlakem veřejnosti (ale i odborníků, nešlo tedy o příklad úsilí jen občanů, navíc složení občanů Washingtonu tehdy bylo dosti atypické; byl tam v USA největší počet vražd na počet obyvatel) se od rozsáhlého bourání upustilo a došlo ke kompromisu: vybudoval se jen dálniční okruh a ve městě místo dálnic začali stavět síť metra. U vnějších stanic metra je současně otevíráno i rozsáhlé, vícepodlažní parkoviště P+R! A nyní se dokonce vrací i tramvaje. Pro nás je zajímavé, že tramvaje byly navržené v Praze a postavené v Ostravě.

16-Washington-metro

Design stanic metra je unifikovaný. Je to nejen levnější, ale také to přispívá k lepší orientaci cestujících, je zde hodně turistů.

16-Washington_DC-streetcar-Inekon2

Zastávka tramvaje. Navzdory zažitým stereotypům USA nejsou jen pro auta, budují i sítě cyklostezek.

16-Washington_DC-streetcar-Inekon3

Vnitřek tramvaje Inekon.

16-Washington_DC-streetcar-Inekon4

Prozatímní konečná zastávka u centrálního nádraží.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.