Zahrady u domů na Šmukýřce vydraženy za 16 milionů Kč

Smukyrka-pozemky

Prodané zahrádky (na mapce modře) před domy na Šmukýřce si zobrazíte na webu Zeměměřického úřadu. Např. kliknutím na náhled mapy a zadání kat. území Praha-Košíře, a č. parcely, např. 955/2. Podklad schematického obrázku: OpenStreetMap.

1. července 2016 byly v Paláci Austria ve Štefánikova ulici vydraženy zahrady u obytných domů na Šmukýřce. Vydražená cena byla 16 150 000 Kč. Navrhovatel dražby a bývalý vlastník: Česká republika, právo hospodaření s majetkem státu pro Bytový podnik Prahy 5 v likvidaci. Jedná se o parcely v kat. území Praha-Košíře, č. parcel 955/27 (8424 m2), 955/29 (2788 m2) a 2041/15 (30 m2). Mapy pozemků jsou veřejně dostupné, např. kliknutím na schematický obrázek vlevo. Další podrobnosti jsou veřejně dostupné na webu České pošty zde.

Jedná se sice o zahrádky ve stabilizované zástavbě, nicméně obyvatelé tamějších bytových domů by měli zpozornět minimálně ze dvou důvodů:

  1. V podobném případě na Malvazinkách se zakoupené zahrady změnily na stavební pozemek a skutečně se tam zahájila stavba nepřiměřeně velkých staveb, jak jsme psali např. 4. března 2016 zde: Zahrádky u starých domů = stavební parcely ?
  2. Developeři zažívají boom a mají velký hlad po stavebních pozemcích, ber kde ber. Ne že by nové byty byly nějak zvláště potřeba pro bydlení, životní potřeby pro obyvatel a rozvoj města (zejména v Praze je bytů nadbytek), ale „levné“ peníze a nejistota investorů z politického a tudíž i hospodářského vývoje činí z nemovitostí velmi lákavou tržní komoditu. Tento sentiment investorů tak žene ceny nemovitostí vzhůru a povzbuzuje developery k další výstavbě bytů bez ohledu na potřeby rozvoje měst

Doufáme, že kupec chce parcely zvelebit ve prospěch obce a naše obavy z bytové výstavby v zahradách stabilizované zástavby jsou liché.

28.7.2016, Lidové noviny: „Jak je snadné Prokopské údolí zastavět„, Jana Machalická

18.8.2016 Bytový podnik se má do konce roku zrušit a ze možná bude docházet k vícero dražbám, což je informace, která obyvatele může velmi zajímat. (M.K.)

Připraveno podle podkladů M.K.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Stavby, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Zahrady u domů na Šmukýřce vydraženy za 16 milionů Kč

  1. Proměna století v Praze: z bytové krize do nadbytku bytů napsal:

    Komentář S.M. z facebooku 27.7.2016:
    Zajímalo by mě, jak byste komentovali výstavbu na přelomu 19/20 století.

    Odpověď:Na přelomu 19/20 století byla opačná situace: naprostý nedostatek bytů. Přijali kvůli tomu i tzv. zákon o malých bytech, na jehož základě byly postaveny i kolonie Cibulka nebo Ořechovka. Postavilo je stavební družstvo „Sociální ochrana“. A celkem se tam bydlí dobře. Jsou i špatné příklady. Jako odstrašující příklad uváděla SRK přehuštěný až nebezpečný Žižkov: „Tak dosahuje hustota obydlení přímo katastrofální číslice 1221 obyvatel na 1 ha na Žižkově.“, viz odkaz zde.

Komentáře nejsou povoleny.