Memento Vidoule

Představení urbanisticko-krajinářské studie Vidoule v emauzském CAMPu dne 16.10.2018. Na videozáznam prezentace se dostanete kliknutím na obrázek. Obecné připomínky spolku Cibulka z května 2018 najdete zde.

Citace z článku „Memento Vidoule: za veřejný zájem má smysl bojovat“ z radničního časopisu Pětka pro Vás ze září 2018:

Výkup pozemků na Vidouli pro veřejné využití je skvělý projekt. Umožnila ho také velmi specifická politická konstelace, která se asi nebude opakovat. Čas boje o záchranu je za námi, čas sporů o proporce projektu nás čeká. Spory přijdou. Je na místě vyvodit obecnější závěry z historie.
Součástí metropole se Vidoule stala v roce 1920. Územní plán tam počítal s parkem. I za socialismu byla nezastavitelnost území respektována. Přírodní park byl vyhlášen v roce 1991. V roce 1996 kupuje část pozemků Ekospol s cílem změnit územní plán a stavět. Historie boje za Vidouli začala. Změny územního plánu Praha 5 odmítala.
Přelom nastal 22.11.2012, kdy Komise územního rozvoje pustila do dalšího projednání podnět na zástavbu celého vrcholu. A zde je třeba zmínit úlohu občanské společnosti. Občanů Košíř a Jinonic a tamních spolků. Spor o Vidouli přivedl na scénu vysoce kvalifikované odborníky na územní plán a ochranu přírody z řad občanů, kteří dokázali odborně rozporovat chybná rozhodnutí státní správy a samosprávy. Dělali ve svém volném čase agendu, kterou měl řešit úřad. Ruku v ruce s odbornou prací byly pořádány občanské akce na podporu zachování přírodního parku na Vidouli, především „Běh za Vidouli“. V úterý 2. října poběžíme již po šesté.
Až se budeme těšit z procházky po Vidouli, připomeňme si alespoň toto. Vyplatí se trvat na veřejném zájmu. A to i v případě, že samospráva kolísá.
Ing. Josef Cuhra
Předseda kubu KDU a nezávislých

Zvýraznění textu provedla redakce www.Cibulky.info

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Park Vidoule, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.