Reaktor na Vidouli: jak byste si představovali zóny parku ?

Předmětné území krajinářské studie

Vidoule je unikátní kus přírody, který by měl být zachován a opečováván pro nás i pro další generace. Architektonické studio Reaktor z Podolí vytváří urbanisticko-krajinářskou studii Vidoule (resp. její části vymezené v mapce). Studii zadala smíchovská radnice. Je dobře, že je studie koncipována jako krajinářská, neboť by bylo velkou chybou a nepochopením lokality, přemýšlet zde o parku jako je Ladronka na protějším kopci. „Mini-Ladronka“ by mohla být snad na západě u MHD. Největší část parku (plošina na vrcholu) by měla být zóna co nejpřírodnějšího charakteru. Než budete vyplňovat dotazník ke studii, přečtěte si prosím něco o Vidouli. Třeba články Václava Cílka, Dagmar Šormové a prof. Radima Šráma v brožurce „Stolová hora Vidoule“

Co je potřeba:

  • Aktualizovat plán péče o PP Košíře Motol!
  • Zónovat Vidouli z větší části na divoký park, nízkoúdržbové pásmo, a cca dvě menší zóny se sekaným trávníkem, cestičkami, park pro matky s dětmi na kole a odrážedlech.
  • Inspirovat se např. přírodní rezervací Südgelände (v Berlíně železniční depo, seřazovací nádraží, zde protivzdušná obrana Prahy).
  • S CYKLOSTEZKAMI jen velmi opatrně. Mimochodem singltrek-bikepark (speciální terénní cyklistická stezka) už v lesoparku Cibulka existuje, v prostorách za Hliníkem a bývalým nádražím.
  • Technická památka – Pramen pod Vidoulí, je bez informační tabule, byl cca před rokem zabetonován a byl sveden do rybníčků v Jinonicích. Nezůstal zde ani min. přepad, zdroj vody pro faunu. Alespoň malou studánku pro srnky, které se skrývají poblíž v zarostlém lomu.
  • Bezbariérové přístupy na plošinu Vidoule.
  • Na západní straně malý park pro matky s dětmi na bruslích, tříkolkách … v této části oblasti vojenského prostoru u stanice MHD může být malá „Ladronka“ se zázemím. Z Košíř je to nenáročná procházka cca 1,5-2 km (dle trasy).
  • Vidouli – plošinu nechat jako divoký park – Ne jako Ladronka na protějším kopci !!!! Ladronka je mj. drahá na údržbu.
  • Ovocné sady starých odrůd s květnatou loukou sečenou 2x do roka (nemůže být na plošině stolové hory, situovat níže).
  • U geologických památek alespoň částečně odlesnit, naučné tabule, naučné stezky, prameny po Vidoulí zkultivovat (v současnosti přehršel zbytků starých trubek různých materiálů)
Stolova_hora_Vidoule-brozura

Základní informace o Vidouli najdete v brožurce ke stažení zde

Co odpovědět na otázku jaké zařízení chcete na Vidouli?
Většina lidí o zdivočelých parcích a městské divočině a přínosu pro město včetně obyvatel, dětí možná neslyšela. Asi by měli být poučeni, než budou rozhodovat. Dotazník obsahuje naváděcí otázky. Jestliže něco občané postrádají, a nemají to v dosahu, budou rádi, když to vznikne, třeba na kopci. Ale dotazník nedává na výběr. Např. chcete baby koutek u stanice autobusu/ metra nebo nahoře na Vidouli? Chcete divoký víceúčelový plácek, nebo oplocené udržované hřiště otevřené od – do?

Otázka co ještě chcete na Vidouli?
není ideálně formulovaná otázka, dává spoustu možností a většina dotázaných nejspíš odpoví několika možnostmi. Samozřejmě, všech hřišť je nedostatek, ale proč by měla být zrovna na Vidouli? Nestačil by víceúčelový plácek, než budovat sofistikované hřiště?

Odkaz na dotazník je od 26.2. na webu smíchovské radnice: Jak se (ne)změní Vidoule? Zapojte se do (ne)změn i Vy

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Park Vidoule. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.