Mikulášská nadílka Cibulkám: bus 123 se dočkal uznání Magistrátu a ROPIDu

IMG_4231

Anděl s Mikulášem jakoby přinesly zprávu o oficiálním návratu 123-ky mezi významné pražské autobusy, kam právem patří. Jeho provoz bude plně hrazen z prostředků Dopravního podniku, bez dotace od smíchovské radnice. Obyčejně má autobus označení konečné Na Knížecí. Snímek je z 2. prosince.2014, kdy bus 123 pomohl tramvajím v ledovkové kalamitě a jezdil právě k Andělu.

Autobus 123 bude i od 1. ledna 2017 jezdit k Andělu a Na Knížecí. Nyní však bude jeho provoz plně hrazen z peněz hl. m. Prahy jako u ostatních autobusů MHD končících Na Knížecí. Smíchovská radnice již nebude muset jeho provoz dotovat z obecního rozpočtu. V roce 2016 to bylo 4.5 milionu Kč. Po bezmála pěti letech tak končí vytrvalé úsilí místních obyvatel po komfortním spojení s Andělem, přirozeným centrem Prahy 5 a nejživější lokalitou celé Prahy. Vždy za tímto jasným a přirozeným požadavkem stála smíchovská radnice, za což jí patří velký dík! Jak šly události od prvních petic v únoru 2012 až podnes najdete zde.

Dobrou zprávu od starosty Prahy 5 o autobusu 123 jsme se dozvěděli na jednání Komise dopravní na sv. Mikuláše, v úterý 6. prosince 2016. Detaily se dozvíte za pár dní ze zápisu zde.

V zápisu najdete i bezpochyby zajímavé závěry o dopravě v okolí Smíchov-City. Nejen 1. etapy, tedy dvěma bloky mezi ulicemi Nad  Valentinkou a budoucím náměstí místo autobusového nádraží Na Knížecí. Před dokončením nové čtvrtě totiž musí být vyřešena doprava. Hlavní otázkou je vedení tranzitu od Městského okruhu (např. z tunelu Mrázovka) k Jiráskovu mostu. Není totiž jasné, jak nahradit ulici Ostrovského, ze které musí současný rychlý a hustý tranzit (32 tisíc vozů denně) z větší části vymizet kvůli novému náměstí. V jedné ze starších studií to řešil tunel pod Kartouzskou. Na tunel však zde nelze spoléhat. Kdo jej zaplatí? A jak by zajistil jeho zprovoznění před stavbou Smíchov-City?  Kartouzská může zůstat pro směr od Jiráskova mostu k tunelům. O čtvrti s dočasným označením Smíchov-City (vymyslí někdo lepší název?) najdete více zde.

Informace o busu 123

Tisková zpráva Smíchovské radnice o skvělé zprávě o busu 123

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Mikulášská nadílka Cibulkám: bus 123 se dočkal uznání Magistrátu a ROPIDu

 1. Doprava do Jinonic pro studenty Univerzity Karlovy napsal:

  „… píši Vám v souvislosti s chystaným uzavřením stanice metra Jinonice.
  V těsné blízkosti sídlí tři fakulty Univerzity Karlovy a denně sem proto cestuje na 1500 studentů a na 400 zaměstnanců.
  Je proto otázkou, zda zvažované řešení v podobě posílení autobusových linek 137 a 149 dokáže dopravně obsloužit nejen místní obyvatele, ale i takovouto masu lidí.
  Kritickými momenty zvýšeného náporu cestujících přitom budou časy kolem přestávek mezi výukou.
  Zároveň je také nutné brát v úvahu, že situace po novém roce bude vzhledem ke zkouškovému období relativně klidnější a zvýšený nápor nastane se začátkem nového semestru od 20. února.
  Jako nejoptimálnější způsob se nám jeví zavedení kyvadlové dopravy od stanice metru Nové Butovice (popř. na stanici Radlická).
  Pro zachování odpovídající a efektivní dopravní obslužnosti bychom Vás proto chtěli požádat, zda by komise nemohla projednat a přijmout usnesení o zavedení kyvadlové dopravy od stanic metra do Jinonic, které by bylo směřováno k ROPIDu a DPP. …“
  citace pochází z emailu K.H.

 2. Novoroční předsevzetí napsal:

  Na Cibulkách jsou skoro ideální podmínky pro bydlení rodin s dětmi. Velkorysejší byty, často se zahrádkami, (zatím) ne tak hustý provoz aut. Možná i proto vídáme kočárky v autobuse 123 častěji než na jiných linkách. Níže sdílíme prosbu o ohleduplnost ke kočárkům, která se objevila na facebooku dne 28.12.2016:
  „Moji mili, neda mi to a musim se s vami podelit o sve dnesni zamysleni…a prosim hlavne kosiraky, zda by ho nesdileli, aby se dostalo treba k tem, kterych se to tyka…
  Cely ten rok, co je Majda na svete, sleduji, jak se lide chovaji k maminkam (tatinkum, babickam apod) s kocarky v MHD. Musim rict, ze mam po cele Praze jen ty nejlepsi zkusenosti, krome naseho autobusu 123. Lide odmitajici i na opakovanou slusnou prosbu uvolnit prostor pro kocarky, bud delajici, ze neslysi ci vylozene ignorujici, lide nadavajici, ze jsme pri vystupu moc pomale a blokujeme dvere namisto nabidnuti pomoci, lide remcajici nad placicim kojencem (no dobra, s tim zkusenost nemam, Majda je v busu zasadne potichu a nebo si zpiva), ale bohuzel i jine maminky, ktere asi za svuj kocarek nevidi nebo nechteji videt…uznavam, ze uz vetsinou zadam velmi hlasite, aby lide uvolnili prostor u dveri, kdyz se chystam vystupovat, mozna je i obcas slyset me mirne prednastvani, ale vzdy rikam „prosim,“ „s dovolenim“ a podobne zdvorilostni fraze jinak bych se ven nedostala 🙁
  Tohle vsechno bych jeste dokazala tak nejak prejit, ale dneska se stalo neco, co me rozhorcilo mnohem vic.
  Dneska hlidala Majdalenku moje maminka. Pri vystupu na Smukyrce byl jeden pan tak tezce zahleden do sebe, ze ji s mohutnym, cervenym kocarkem prehledl a vrazil do ni, ona zapadla s kocarem do prostoru mezi bus a chodnik a znicila tim kocarek – zkrizil se podvozek, ze ktereho skoro Majda vypadla (nemit ksiry). Pry si ten pan ani neodpustil nejake poznamky, stejne tak ridic si protivne cosi prskal pod fousy. Mame s kocarkem pomohla nejaka hodna pani, ktere bych rada za tu pomoc moc podekovala.
  Co ale opravdu nedokazu pochopit jsou panove (ridic a strujce nestesti), kteri jen brmlali namisto pomoci, kteri asi neznaji slovo gentleman a nebo mozna ho znaji jen, kdyz se kolem nich prozene stihla slecna s dlouhyma nohama a ne pani v letech. To jim neni hamba? Jak by jim bylo, kdyby to byla jejich matka s jejich dcerou v kocare? Jak by asi muselo byt jejich matkam, ze je takhle vychovaly? To uz z dnesniho sveta opravdu zmizela veskera lidskost, zakladni moralni hodnoty a nejaka etika?
  Takze vysledek dnesniho dne je ten, ze mama je nestastna, ze znicila kocarek, i kdyz to neni jen jeji vina, rozhozena take tim, ze jeste dostala „pojeb“ od onoho ignoranta a pak hlavne Majda je ted bez sveho krasneho cerveneho vehiklu…a v neposledni rade ja jsem uz definitivne ztratila viru ve slusnost…
  Na zaver tohoto romanu mam prosbu, nebo mozna predsevzeti do roku 2017…prosim, zkusme byt lidsti, pomahat tem, kteri nasi pomoc potrebuji, slusni ke vsem kolem nas a hlavne, zahodme uz konecne tu nastvanost, ktera szira nas narod, nejen kosiraky ve 123.“

Komentáře nejsou povoleny.