Nový přestupní dopravní uzel v plánované čtvrti Smíchov-City

transferium-nadrazi_smichov

Transferium Smíchov – návrh nového přestupního uzlu Smíchovského nádraží. Především praktické: krátké pěší propojení mezi vlaky, tramvajemi a bus terminálem na střeše. Dokonce i lávka na Císařskou louku. Cestující ocení panoramatický výhled na Pražský hrad z odbavovací haly. V dotazníku na výstavě můžete vyplnit čeho se bojíte a co by mohl být přínos výstavby na brownfieldu Smíchovského nádraží.

Už jste viděli papírové modely domů nové smíchovské čtvrti na brownfieldu Smíchovského nádraží? Zhmotněné představy studentů ČVUT jsou k vidění do 24.11.2016 na Andělu v OC Nový Smíchov. Je jasné, že takto nová čtvrť vypadat nebude, ale nad něčím hmatatelným se lépe přemýšlí a diskutuje. Jak byste si představovali řešení dopravy? To je totiž nyní asi nejdůležitější rozhodnout, bez rozmyšlené dopravy nedává smysl vůbec začít novou čtvrť plánovat. Citujeme z vyjádření kanceláře starosty: „… Součástí proto bude sběr podnětů od místních obyvatel k řešení významných témat jako budoucí podoba náměstí Na Knížecí, řešení autobusového nádraží a jeho případný přesun, řešení P+R, kapacity školských zařízení a další občanské vybavenosti, řešení přednádražního prostoru a propojení zeleně s nábřežím. Výsledky podzimní participace chce investor zohlednit, ještě než požádá o územní rozhodnutí na první fázi výstavby.“ Dotazník na výstavě je úsporný, moc se do něj nevejde. Když tam napíšete svůj email, budete mít možnost se později (asi v prosinci 2016) vyjádřit podrobněji. Teď se můžete inspirovat heslovitými připomínkami ke dvěma z otázek dotazníku:

Otázka č. 2: … Čeho se obáváte …?

  • Neřešená doprava => zácpy, nehody s chodci

Otázka č. 3: … možné přínosy …

  • Zlepšení životního prostředí na Smíchově – promyšlené a cílené snížení dopravní intenzity uvnitř objezdného městského okruhu
  • Přednádražní prostor bez tranzitní individuální automobilové dopravy
  • Co nejkratší pěší propojení nového bus-terminálu Dobříšská s tramvajemi a metrem. To se týká i vertikálního propojení, pokud by terminál byl na střeše odbavovací haly nádraží
  • Zachování Na Knížecí jako konečné pro místní autobusy
  • Nebudujte parkoviště s parkovným dotovaným z městského rozpočtu (tzv. P+R) uvnitř městského okruhu, ale na kraji města. Parkovací domy ano, ale bez dotací.

(připomínky postupně doplňujeme)

2.11.2016, „V OC Nový Smíchov začala výstava, na níž se veřejnost seznámí s ideovým řešením Smíchov City,“ radniční web www.Praha5.cz

21.9.2016 „Základní principy městské dopravy,“ tipy z Jinonického setkání o Radlické radiále

21.4.2015 „Podobenství o dopravě ve velkoměstě a Smíchov-jih,“ zápisky z besedy o dopravním řešení Smíchov-Jih. Včetně mapky zástavek místních autobusů Na knížecí.

vystava_smichov-city-caffe2

Výstava studentských představ o čtvrti, kde bydlel Albert Einstein je v kavárně v 2. patře Obchodního centra Nový Smíchov. Potrvá do 25.11.2016.

a69_smn_gr_016

Řešení dopravy na novém Smíchově konečně počítá s využitím objezdného městského okruhu, citujeme: „Podstatným generátorem života nové části Smíchova by měla být doprava, resp. nejkomplexnější dopravní terminál v Praze vzniklý přesunutím dálkové a příměstské autobusové dopravy z Knížecí mezi kolejiště a Dobříšskou s velkokapacitním P&R a propojením s vlakovým nádražím, metrem, autobusy MHD a tramvajemi v Nádražní ulici. Dopravní obsluha celého nově řešeného území je pak řešena po obvodě, doprava v klidu v podzemních garážích.“ Další detaily najdete na webu studia A69 (klikněte na náhledový obrázek).

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.