Spolek Hájovna

15. října 2017: „Obhájili Hájovnu,“ pořad na ČT2 o spolku Hájovna

Aktualita 7. října 2017:

SPOLEK HÁJOVNA HLEDÁ DOBROVOLNÍKA
Máte rádi, knihy, zpěv ptáků a výhled na romantickou věž? Už jste někdy měli možnost pracovat v příjemném prostředí malé hájenky v lese přímo v Praze?
Hledáme dobrovolníka, který by pár hodin týdně věnoval službě v hájovně na Cibulce. Náplň práce: půjčovat prezenčně knihy, v případě zájmu zahradničit, číst si, nebo pracoval na počítači. Také by mohl případně uvařit čaj, kávu, šťávu pro návštěvníky hájovny.
Kontaktujte nás na: e-mail: spolek.hajovna@volny.cz
Fotky z otevření Hájovny 15.9.2017 jsou zde.

Aktualita 7.9.2017: Opravená hájovna biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina se otevírá v pátek 15. září. Srdečně zve spolek Hájovna.

Program od 16 hodin: Otevření hájovny  • Něco málo o geologii Přírodního parku Košíře-Motol, geologií vše začíná  • Martin C. Putna čte a vykládá z klasiků doby biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina o tom, že bez parku se nedá žít  • Menší kutění a dílna pro děti  • Komentovaná prohlídka přilehlým lesoparkem s odborným výkladem

Hájovna v Cibuleckém lesoparku. Obrázek je z „předpreiméry“, provizorního otevření o Svatojánské noci 24.6.2017.

Původní text příspěvku z 17.8.2017: V pátek 15. září 2017 se s velkou pravděpodobností otevře rekonstruovaná Hájovna biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina v Cibuleckém lesoparku. Rada hl. m. Prahy schválila 15.8.2017 její pronájem spolku Hájovna. Mnozí již byli uvnitř na „předpremiéře“ při Svatojánské noci 24. června 2017. Ve spolku Hájovna  jsou i členka spolku Cibulka architektka Dagmar Šormová a členka spolku Košířská Cibulačka Markéta Fléglová. Více informací najdete na webu spolku Hájovna zde. Z informací citujeme:
„Jsme dobrovolným, komunitním sdružením lidí, kteří svou činností chtějí přispět k oživení lesoparku Cibulka. Hájovnu a její okolí máme v plánu postupně zvelebit a otevřít po mnoha desítkách let veřejnosti. Víme, že mnoho z nás uvítá možnost alespoň tímto způsobem přispět k zachování odkazu biskupa Leopolda L.T.Hohensteina a věříme, že se nám to společně podaří. … V budově hájenky o rozloze cca 20 m2 chystáme otevřít malou knihovnu a studovnu se zaměřením na přírodu, historii, dějiny umění a dětskou literaturu. Plánujeme zde založit archiv fotografií a vzpomínek místních obyvatel.

Prostor kolem hájovny bude sloužit jako místo pro setkávání, tvoření, obdobnou náplň bude mít komunitní zahrada hájovny Leopolda Leonharda Thuna von Hohenstein. V roce 2018 budeme slavit 280. výročí narození biskupa Hohensteina a chceme mu věnovat náležitou pozornost. Ve spolupraci s Pasovskou diecézí a Univerzitou Pasov připravujeme venkovní expozici o zakladateli a tvůrci romantického parku Lepoldu L.T. Hohensteinovi. Hlavními principy připravované výstavy budou otevřenost a hravost, proto je plánována hlavní část výstavy v otevřeném prostoru zahrady, kde budou umístěny vedle libreta i hravé a interaktivní prvky. Dále pracujeme na vydání brožury, která by v ideálním případě měla vyjít u příležitosti 280. výročí narození biskupa Hohensteina v roce 2018. Projekt výstavy se snažíme realizovat z dostupných veřejných zdrojů. Vzhledem k celkové finanční náročnosti projektu budeme vděčni za jakoukoliv formu Vaší podpory.

Další oblastí, kterou se spolek Hájovna zabývá je propagace a ochrana hodnot Přírodního parku Košíře-Motol. Společně s Českou geologickou službou připravujeme přednášky a procházky po geologických památkách v okolí.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Cibulka - usedlost, Park Vidoule. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.