Tajemství historických fotografií Košíř odhaleno

112_Homolka

Václav Mochan, autor kroniky, je na obrázku vlevo.

„… uchovejte dílo a nedopusťte, aby přišlo v zapomenutí a nebo ku zničení. Jejímu založení a stálému doplňování věnoval jsem svůj volný čas bez nároků.“ Podepsán Václav Mochan, obvodní inspektor I. třídy, v Košířích dne 24. srpna 1935.

Tak končí úvod Košířské kroniky, ze které pocházejí ony historické fotografie Košíř a fotky z války, jejichž původ se nám dlouho nepodařilo odhalit. CD-čko s fotkami koluje v Košířích a na Smíchově již delší dobu a možná jste se s fotkami setkali ještě dříve, než byly v roce 2011 vyvěšeny na www.Cibulky.info. Fotografie jsme dostali hned v začátku obnovování občanského sdružení Cibulka od pana architekta Martina Mergera, který však jejich původ neznal. Jako jediné fotky na našem webu tak nebyly autorizovány, nebo u nich nebyl uveden zdroj. Pro zajímavost dodáváme, že na začátku obnovy sdružení Cibulka stálo úsilí o zachování cenově dostupné obecní Mateřské školy Nepomucká, problém hřišť, chodníků a parkování a také právě tragický stav zámečku Cibulka, proto jsme se setkali s několika architekty – památkáři. A dostali se tak k historickým fotografiím.

Jsme moc rádi, že nyní můžeme do obou galerií napsat, že použité fotografie pocházejí z kroniky Košíř od autora Václava Mochana a jsou uvedeny se souhlasem Evy Čermákové a Ing. Eduarda Mochana.

Mnohokrát děkujeme !

Aktualita 17.3.2018: Na komentované prohlídce po Vidouli byly velmi chváleny krásné fotografie Václava Mochana, jeho úžasná kronika i její složitý osud. Nebylo zřejmé jeho původní povolání. Podle textu kroniky byl Václav Mochan policistou. Tehdy se ale ještě termín policista nepoužíval, oficiální název policejního sboru začátkem 30. let XX. století byl „Sbor uniformované stráže bezpečnosti“ (SUSB), teprve od roku 1938 se mluví o policejním sboru. Viz historické okénko do pražské policie (zde) a historie policie (zde).

Úvod Kroniky Košíř od jejího autora, Václava Mochana

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie, Nezařazené, Ze života. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.