ZŠ Beníškové – postup oprav a hledání zaměstnanců

14.8.2017

Aktualita 10.8.2017: ZŠ Beníškové září novotou zvenku i zevnitř, jak mohli rodiče zjistit při brigádě na stěhování nábytku. Novotou výrazně září a nevýrazně voní, což je jen dobře, ukazuje to na kvalitu použitých materiálů. Otevření školy k 1. září je skvělá zpráva. Demografická studie vypracovaná pro smíchovskou radnici však mluví jasně: zdaleka to nestačí. Košíře, zejména severní svah Vidoule, mají z celé Prahy 5 výrazně největší nedostatek míst v mateřských a základních školách. Pokud se zde nezačne do školství významně investovat, hrozí v blízké době neúnosné zhoršení. V oblasti Cibulek a Šmukýřky je schválena výstavba kolem tisícovky nových bytů a tlak na masivní výstavbu neutuchá, ba naopak. Po schválení nového stavebního zákona mají navíc místní obyvatelé pramalé šance výstavbu jakkoliv ovlivnit.

Aktualita 16.2.2017: Dobrý den, rád bych připojil optimistickou poznámku, myslím, že tempo prací se stupňuje, slyšel jsem jak mají vymyšlený sled činností, tak se zdá, že o prázdninách se budeme stěhovat. S tím souvisí naše prosba, pokud byste věděli o šikovných lidech do kuchyně (hospodář/ka, kuchaře/ky, pomocné síly), dejte jim na nás spojení. Nabízíme práci v novém a samozřejmě vlídné jednání. Děkujeme. A. Hejna (citace z emailu ředitele školy, kontakt zde)

20150322_oprava_ZS_Beniskove1

22.3.2015

Aktualita 15.2.2017: ZŠ Beníšková – fasáda a zateplení
Vážení členové Rady rodičů,
přeposílám e-mail předsedy Školského výboru a přiložený dokument pro vaši informaci.
Možná to není z úředního jazyka v zápisu patrné, ale jednoduše přeloženo – Rada Městské části Praha 5 dnes oficiálně schválila, že zateplení a nová fasáda se bude realizovat bez čekání na poskytnutí dotace. Investice půjde přímo z rozpočtu města, kdy administrativní proces dává jakous takous šanci, že se podaří práce na fasádě spojit s plánovaným dokončením rekonstrukce.
Doufejme, že to klapne.
A možná jste sami zaznamenali, že na objektu se minulý mrazivý týden už přitápělo a zděcí práce byly zahájeny. Zpoždění se asi dohnat nedá, ale dobrá zpráva je, že už se zase pracuje. ….
Monika K. (citace z emailu)

Aktualitu z 18.1.2017 najdete zde.

Původní text ze září 2016: Rodiče a děti z Cibulek si připomínají smutné výročí. V září totiž vstupujeme do dalšího školního roku, kdy se na Základní škole Nepomucká bude tísnit přes 100 žáků z nedokončené rekonstrukce objektu ZŠ Beníškové.
Stalo se to, co všichni rodiče vlastně tak trochu očekávali. Sliby jsou jen sliby, a i přes snahu některých dobrých duší na radnici a v zastupitelstvu Městské části Praha 5, jsme dnes 7. září 2016 (tedy přesně rok od první návštěvy zástupců nového vedení radnice na jednání Rady rodičů) ve fázi, že je pouze dokončeno a potvrzeno výběrové řízení na zhotovitele. Vítězná firma je sice zveřejněna, ale stavět se začne možná v říjnu, protože ještě běží odvolací lhůty. Říjen 2016 byl přitom termín, které nové vedení slíbilo vloni. Stavba je zakonzervována, rok a půl na ní není ani noha. Všechny zákonné limity přitom byly ale dodrženy…
Kladu si otázku, kde se stala chyba a ráda bych v této souvislosti poukázala na téma, zda je vůbec možné v dnešní době a s dnešní legislativou efektivně řídit samosprávu. Snažila jsem se proto chronologicky, detailně, ale přitom srozumitelně shrnout celý proces rekonstrukce ZŠ Beníšková v dokumentu zde.
Neustálým upozorňováním na neuspokojivý proces řízení bychom třeba mohli dokázat vytvořit alespoň mediální tlak, který by nám pomohl zajistit, že už k dalším průtahům nebude docházet a že radnice se začne chovat jako opravdu dobrý hospodář. Tlak obyvatel (voličů) přílišný vliv nemá.

Monika K.

Za Cibulky.info doplňujeme příběh školy v Praze 7 níže do komentáře s názvem „Jak jsem se zmýlil v politice“ od tamějšího radního pro ekonomiku Pavla Vyhnánka. Aneb jak říkal můj tatínek „Když se chce, všechno jde“, „Když je problém, je třeba ho řešit“. Pavel P.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Stavby, Ze života. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na ZŠ Beníškové – postup oprav a hledání zaměstnanců

 1. Kontrolní den na opravě ZŠ Beníšková, leden 2017 napsal:

  citace z dopisu:

  Vážení členové Rady rodičů při ZŠ Nepomucká,
  dovolte, abych s vámi sdílela informace z dnešního kontrolního dne na rekonstruovaném objektu Beníšková, který proběhl za účasti pana Bc. Vokouna z Odboru majetku a investic a pana Martina Damaška, předsedy Školského výboru MČ Praha 5. Pan ředitel Hejna se bohužel nemohl dostavit na plánované setkání ve 13 hodin kvůli vyučování, dorazil sám o hodinu později, a bohužel jsme se minuli. Na kontrolní dny ale dochází pravidelně a vyrozuměla jsem, že součinnost školy je velice kvitována.
  K dnešnímu dni proběhly v podstatě všechny důležité opravy trhlin, které byly nařízeny novou technickou dokumentací včetně dilatace, zaperlení a injektáže. Levá horní část učebního pavilonu je v podstatě hotová, horní pravá strana a celá spodní část je hotová až k injektáži, kterou je nyní třeba odstranit, začistit, v některých místnostech znovu nahodit omítku a pak už jen vizuální úpravy – vrátit na místo podhledy a vymalovat.
  Na hospodářském pavilonu jsou hotovy bourací práce a položena nová podlahová deska. Rekonstrukce této části je momentálně cca 3 týdny za původním časovým rozvrhem. Důvodem jsou mrazivé prosincové a lednové dny, kdy teplota na stavbě nevystoupala ani jednou nad +5 °C. Tato teplota je limitní pro možnost začít dělat zdivo. Dodavatel stavby společnost Betvar i stavební a technický dozor jsou v tomto ohledu za jedno – je nutné dodržet technologický postup, aby se minimalizovalo riziko, že se bude opakovat situace z roku 2014. V tuto chvíli se v pavilonu sice stále pracuje, ale jde pouze o přípravné práce. Pokud by dlouhodobá předpověď počasí naznačovala, že mrazy budou přetrvávat, bude zvažována varianta zavedení přímotopů, což by ovšem s sebou neslo velké finanční náklady nad rámec rozpočtu – souhlas tedy bude muset dát Rada zastupitelů. Přejme si společně, aby raději mrazy co nejdříve povolily. Po vyzdění bude následovat vylití podlah, výměna oken a instalace technologií.
  Technologie (tj. výbava kuchyně) jsou předmětem aktuálního zadávacího řízení. Vzhledem k tomu, že investorem je městská část, hospodářský komplex a učebními pavilony budou převedeny na školu jako majetek až po kolaudaci, není možné, aby si tento výběr řídila sama škola, respektive její budoucí provozovatel. A zákon bohužel také nařizuje, aby zadání bylo takové, že podmínky musí splnit více jak jeden dodavatel. Pokusím se laicky vysvětlit, co to znamená, a doufám, že i já jsem vše dobře pochopila: není možné si říct, že chceme tuhle konkrétní digestoř od výrobce XYZ, protože ji máme vyzkoušenou v jiné provozovně a umíme to s ní, ale je nutné vydefinovat podmínky tak, aby se do seznamu potenciálních dodavatelů dostala i ta od značky XYZ. Finální výběr je však podmíněn cenou, takže ve výsledku může všechno dopadnout jinak. Nemluvila jsem s vedením školy, a nevím, jaká je jejich momentální zkušenost, ale chci věřit, že osoba, která je zadávacím řízením na MČP5 speciálně pověřena, ví co a pro koho dělá. A že to všechno stihne včas.
  Poslední zpráva se týká fasády a zateplení budovy. Rada zastupitelů na svém jednání minulý týden schválila záměr přihlásit k zateplení najednou 4 školních objekty, Beníšková je mezi nimi. Otázkou je, zda se k prostředkům z fondů lze dostat včas, tedy v době, která bude navazovat na probíhající rekonstrukci. Zatím neoficiálně ale prý se všeobecnou podporou se v rámci jednání Rady mluvilo o tom, že fasádu je třeba vyřešit za každou cenu. Tedy i za cenu toho, že bude realizována buď v rámci vícenákladů stávajícího projektu, nebo, pokud by nebyly splněny zákonné předpoklady, vypsáním dalšího výběrového řízení. Opět jde o čas. Rozhodnutí o poskytnutí dotací by mělo přijít nejpozději začátkem února. Aby se dalo stihnout, musí o tom zastupitelé rozhodnout nejpozději v polovině února.
  Jde pouze o ústní a neoficiální příslib. Příští týden ve středu 1. února se proto znovu zúčastním za Radu rodičů jednání Školského výboru a naším jménem se pokusíme přes výbor oficiálně požádat o písemné zakotvení tohoto závazku. Pokud bych nestihla osobně, pošleme písemnou žádost k projednání.
  Nafotila jsem pár obrázků (omlouvám se za kvalitu), jejich popis v chronologickém pořadí je tento:
  – horní levá část učebního pavilonu po hotových opravách
  – pohled na spodní chodbu v učebním pavilonu (patrné injektáže)
  – detail injektáže v místě praskliny (následně se odsekává a začišťuje)
  – pohled do jídelny a kuchyně (nová podlahová deska)
  – pohled do budoucího bytu školníka
  (Pzn. Cibulky.info: fotky jsou nasdílené na facebookové stránce zde)
  Na kopii emailu dávám (jako vždy) pana ředitele a budu velice ráda, aby mne opravil, pokud jsem se v textu výše někde minula s jeho pohledem na současnou situaci a opravil mne.
  Jinak budu také velice ráda, pokud budete sdílet tyto informace s dalšími rodiči. Opět se po kopci šíří fámy a nesmysly a rozhodně nikomu neprospívají. …
  ….
  Monika K.

 2. Jak jsem se mýlil v politice, aneb oprava školy v Praze 7 napsal:

  Citace z facebooku Pavla Vyhnánka, radního pro finance, investice a veřejné zakázky v Praze 7

  Jak jsem se mýlil v politice.
  Před nějakou dobou přišel Jan Čižinský s nápadem, že by na magistrátu vyjednal pronájem vybydlené budovy bývalého Rakouského gymnázia v ulici U Uranie. Že bychom tam mohli udělat školu a začali tak řešit akutní nedostatek míst ve stávajících školních budovách.
  Řekl jsem mu, že jako nápad dobrý, ale že jsem v té budově byl a že to tam je a vždycky bude hnusný. A že budova je navíc kvůli prasklému topení vyplavená. A že rekonstrukce bude drahá a že se to do září nikdy nedá stihnout.
  Jako obvykle mě nechtěl poslechnout a naléhal. Vyhlásili jsme tedy veřejnou zakázku na opravu interiérů celé budovy, poptávku jsme stejně jako všechny podobné poptávky pověsili na internet a … samozřejmě se nám přihlásila firma, kterou nikdo neznal, a to s cenou 860tis. Kč, tedy o třetinu nižší než druhý nejlevnější uchazeč. Řekl jsem, že to dopadne katastrofou, že se to za ty peníze udělat nedá a že se to nestihne a že jsem to celou dobu říkal a že mě nikdo neposlouchá.
  Výsledkem je devět nových, krásně opravených tříd a dle mého názoru jedna z nejhezčích škol na Sedmičce. To vše díky panu řediteli Radovi, řadě obětavých zaměstnanců úřadu a školy, Lenka Burgerová, zarputilému starostovi a jeho neprůbojnému zástupci, kterého nikdo neposlouchá.

Komentáře nejsou povoleny.