Nové školy pod Vidoulí

V nově otevřené škole v Beníškové se rozjíždí nový školní rok. Silný demografický růst Prahy 5  však dává tušit, že zvětšení Beníškové nebude stačit.

Podle demografické studie 2017-2031 (zde) by mohlo v oblasti Košíř a Hřebenek v roce 2021 chybět až 1284 míst v ZŠ a MŠ na tom nejsou o moc lépe. To je stav volající po rychlé akci. Odbory investic a školství smíchovské radnice reagují: chtějí rozšířit kapacitu MŠ na Cibulkách (modulová stavba ve dvou alternativně zvažovaných lokalitách a nástavba na MŠ v ul. Naskové). Nové ZŠ na Cibulkách jsou zatím ve stádiu jednání (místo „dřeváčku“ v Nepomucké a výhledově nad uhelkami), jinde už mají investice do škol jasnější obrysy: vestavba do ZŠ Tyršova (pro nové sídliště „Waltrovka“), v ZŠ Kořenského a v budově bývalého rakouského gymnázia na Smíchově (sever Smíchova). Doplnění 20.12.2019: Celou koncepci školství Prahy 5 s názvem „Místní akční plán rozvoje vzdělávání pro MČ Praha 5″ najdete zde.


Z médií se na nás valí nabídky levných hypoték a drahých bytů, v Praze se překotně staví a developeři se chlubí rekordními zisky. Praha 5 a oblast Cibulek zvlášť patří mezi pražské lokality nejvíc zasažené stavebním boomem. Slýcháme, že za to můžou historicky nevídaně „levné peníze“ centrálních bank, že byty jsou z trhu odsávány pro hotelové služby typu Airbnb, nebo jsou byty prostě prázdné. Doufejme, že nakonec většina nových bytů najde trvalé obyvatele a rodiny s dětmi. Ty budou potřebovat nové místa ve školách. Navíc se nacházíme v přechodovém období demografické křivky. Po daňových reformách Klausovy vlády začátkem 90-tých let skokově spadla porodnost z cca 2 dětí na pár na cca 1,2 až 1,4 dítěte na pár. Jedná se však o nepřirozený, sociálně patologický jev, který se dříve či později vrátí na přirozenou hodnotu okolo 2,1 dítěte na pár. Opět to přinese zvýšené nároky na počet nových míst ve školách. Nahlédněme, jaká řešení hledají odbory školství a investic smíchovské radnice.

ZŠ Nepomucká

Demografická studie

Kdo má malé děti, tomu není třeba vysvětlovat potřebnost nových škol, výše uvedené je nošením dříví do lesa, rodiče dobře znají problém shánění míst v mateřských a základních školách.  Uvědomuje si to i současná radnice a k řešení se snaží přistupovat koncepčně, s delší vizí než jsou 4 roky volebního období. Aby nám bylo dobře rozuměno, nemáme teď na mysli povolování výstavby nových bytových komplexů. Tam jsou zrovna velké rezervy a přehmaty v prosazování veřejného zájmu, sahající nezřídka i více než deset let zpátky. Developerskou výstavbou vznikly pro obec obrovské náklady na novou výstavbu chybějící infrastruktury, včetně škol. Stávající odbor školství si proto nechal vyhotovit demografickou studii, která kvantifikuje potřeby míst ve školách v jednotlivých spádových oblastech s výhledem až do roku 2031. Statistika má cenné údaje pro rozhodování, kde prioritně stavět školy. „Ukazuje se, že největší nedostatek míst ve školkách a školách je právě na svazích Vidoule a v přilehlé části Motolského údolí. Jen v Košířích a na Hřebenkách má chybět v roce 2021 na 181 míst ve školkách. Započteme–li i děti dvouleté, pak bude chybět o 297 míst více. V základních školách by pak mohlo v oblasti Košíř a Hřebenek v roce 2021 chybět až 1284 míst. To jsou čísla volající po rychlé akci. Navíc zátěž státních mateřských škol skokově zvýší již nárok rodičů na umístění tříletých dětí od 1. září 2018! Letos bohužel v Praze 5, převážně však v této oblasti, nebylo přijato do MŠ 111 tříletých dětí. Díky webové aplikaci pro zápis do MŠ to víme zcela přesně. Ještě loni jsme neměli do situace vhled, nevěděli jsme totiž, na kolik mateřských škol rodiče přihlášku podali,“ říká radní pro školství Vít Šolle (KDU-ČSL).

Nové mateřské školy na Cibulkách

Radní pro oblast investic Martin Damašek (TOP09) pracoval ještě nedávno jako předseda školského výboru, a proto dobře zná potřeby investic do škol v Praze 5: „Zvlášť akutní je nyní nedostatek mateřských škol na Cibulkách. Máme zde vytipované dvě alternativy umístění, kde bychom rychle postavili modulovou stavbu. Současné montované stavby přitom nejdou na úkor kvality, uvnitř ani nepoznáte, že se jedná o montovanou stavbu.“  Ani to nebude podle demografické studie stačit. V MŠ Naskové proto odbory investic a školství prověřují možnost nástavby dvou tříd. Stávající zahrada je však těsná i pro třídy zelené a modré pastelky, jak se nynější dvě třídy nazývají. Novou zahradu tak možná bude nutné vysunout směrem k ulici, podobně jako je vysunutá zahrada v MŠ Duha v Trojdílné ulici. V případě Duhy však důvod rozšíření nejspíše nebyly povinné hygienické požadavky na velikost zahrady a hřišť jako v případě Naskové. Rozšíření MŠ Naskové je každopádně dlouhodobější výhled, až po roce 2018.

Základní školy 

Blahopřejeme oběma odborům investic a školství, že uspěli a k 1. září otevřeli opravenou a rozšířenou školu v Beníškové (pobočka ZŠ Nepomucká). Chronologii rekonstrukce školy Beníškové najdete zde. Tím aspoň zčásti pokryly deficit míst v ZŠ. Mějme však na paměti výše uvedené statistiky. Ty nejde vyřešit bez zcela nové školy. Radnice je ve fázi projednávání několika záměrů. Rozhodnutí učiní až politická representace po volbách. Konkrétněji se rýsují vestavby do ZŠ Tyršova (pro nové sídliště Waltrovka), do ZŠ Kořenského (sever Smíchova) a budovy bývalého rakouského gymnázia na Smíchově (sever Smíchova).

Příspěvek byl publikován v rubrice hřiště, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Nové školy pod Vidoulí

  1. Základní školy – obce platí náklady developerské výstavby a přitom se dříve lehkomyslně zbavovaly pozemků napsal:

    Pro školství se nabízí pozemek vedle Gymnázia Kavalírka, ve kterém ostatně dříve základní škola byla a pozemek je vyhrazen územním plánem pro veřejnou vybavenost. Developerský projekt společnosti Central Group na pozemku bývalého hřiště gymnázia však směřuje jinam. V novém Metropolitním plánu se navíc zatím plochy pro veřejnou vybavenost vymezují mnohem volněji a stavební investoři nebudou vázáni tak jako nyní.

Komentáře nejsou povoleny.