Zprávy ze spolku Cibulka – únor 2016

Cibulky-logo2dovolujeme si Vám nabídnout výběr zpráv ze spolku Cibulka a z informačního webu Cibulky.info z uplynulého roku. Bude to o autobusu 123, novém územním plánu, zámečku Cibulka, opravě ZŠ Beníškové … a přidáme pár dalších odkazů: o Vidouli, dopravě u Smíchovského nádraží aj.

Bus 123 a změny v MHD od 1. července 2016 https://www.cibulky.info/upravy-mhd-od-1-7-2016/

Bus 123 jezdí k Andělu i po opravě dolní části tramvajové tratě v Plzeňské a dokonce i po Novém roce! Velký dík za to patří smíchovské radnici. Přesto nás velmi mrzí, že je to z části i díky doplatku z pokladny městské části. Tak vytížený autobus by měl být placen z prostředků dopravního podniku jako jiné podobně vytížené autobusy. Nový ředitel ROPIDu Petr Tomčík na podzim 2015 ve velkém předstihu vyzval radnice k námětům k úpravám sítě Pražské integrované dopravy k 1.7.2016, zejména tramvajové.  Doufejme, že od 1.7.2016 bude provoz k Andělu již potvrzen definitivně v jízdních řádech. Bez doplatků z městské části.

Etický rozměr městského plánování https://www.cibulky.info/eticky-rozmer-mestskeho-planovani/

Developerská výstavba je dnes stále silnější téma veřejné debaty – staví se velké kancelářské, obytné či obchodní soubory. Soukromí developeři maximálně vytěžují území, často na úkor okolních obyvatel – píše biskup Václav Malý. Dotýká se i otázek nového územního plánu Prahy. Tzv. metropolitní plán Prahy vzniká celkem v tichosti, za nepříliš velkého zájmu Pražanů. Ale bude se jich bytostně týkat! Nám se dokument biskupa Václava Malého líbil i proto, že rezonuje s naším srovnáním tezí územního plánu Prahy z Masarykovy První republiky a tezí metropolitního plánu. Srovnání jsme nazvali: „Duchové územních plánů“.

Neuvěřitelný příběh ZŠ Beníškové https://www.cibulky.info/neuveritelny-pribeh-zs-beniskove/

Sanace statiky školy prodlouží opravu nejméně o rok. Oprava se táhne již z minulého volebního období a možná se žáci obnovené školy nedočkají ani k vánocům 2016. Největší zátěž nese ZŠ Nepomucká. Jak jí co nejvíce pomoci? Třeba i opravou zpustlého hřiště pod kostelem sv. Jana Nepomuckého. Hřiště pro starší děti je tam moc potřeba.

Zámeček Cibulka horkým bramborem https://www.cibulky.info/zamecek-cibulka-vlastnictvi-zavazuje/

Rok 2015 byl na chátrající usedlosti nezvykle rušný. Množství různých úřadů, které se k ochraně kulturní památky mohou a mají vyjadřovat, se nejméně od začátku roku 2015 dlouho pokoušelo získat od majitele posudek krovu zámečku a plán na jeho sanaci (stále nevíme, zda se to skutečně podařilo). Smluvní obyvatelé zámečku se snažili usedlost udržovat a vzhledem k omezeným prostředkům se jim to dařilo nad očekávání úspěšně. V dubnu 2015 však byli teatrálně vyvedeni.

* * *

Křižovatku ulic Musílkova a Pod školou, přecházení na Kavalírce a další místa nebezpečná nejen pro školáky řeší dopravní studie okolí ZŠ Nepomucká (zde). Informace o kácení pod Vidoulí jsou tady. V září se uskutečnil III. Běh za Vidouli; brožurky, souhrn informací o změnách územního plánu a fotky z Běhu najdete zde. Probíhají diskuze o dopravním řešení širšího okolí Smíchovského nádraží (zápisky z jedné diskuze jsou zde). Prahy 5 a Cibulek se jen okrajově dotkne železniční spojení PLK (zde), tj. Praha-Letiště-Kladno.

* * *

Jestli se Vám zrovna nechce nic číst, zkuste si třeba představit, že stojíte na věži kostela sv. Jana, díváte se kolem dokola a nechte zvony znít.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, VOLBY. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.