Obrázky z historie Anděla

Anděl je přirozeným centrem Prahy 5 a hlavním dopravním cílem z Cibulek a Šmukýřky. Anděl je vlastně i centrem Prahy samotné, protože Praha se pomalu, ale jistě přetváří z monocentrického města na polycentrické. Přitom v 90-tých letech chyběl jen krůček od toho, že to byla šedá periférie u dálnice. To budiž pro nás neustále velkým Mementem. Podívejme se, jak se Anděl v historii měnil, připomeňme si důležité osobnosti, bez nichž by nevznikl. Odkazy doplňujeme postupně.

Velký výbuch

Loučení s Andělem v roce 1980. Za tip na sdílení děkujeme Historikovi Prahy 5

90-tá léta: Odvaha zlepšit Městský okruh u Anděla se mnohonásobně vyplatila!

Začátkem 90-tých let se podařilo zlepšit městský okruh u Anděla odvážným tunelem Mrázovka. Podle původních návrhů by Anděl byla jen periférie u dálnice, díky odvaze tehdejších radnic je to autentické a momentálně úplně nejživější pražské centrum. Zdroj obrázků: D3A Atelier. Obr. vlevo: Řešení městského okruhu z osmdesátých let počítalo s rozsáhlou demolicí Smíchova, včetně gymnázia Zatlanka a několika mimoúrovňovými křižovatkami. Pokud by byl tento návrh realizován, nemohlo by vniknout oblíbené městské centrum nového Smíchova v okolí Anděla, ale byla by to šedá periférie u dálnice. Obr. vpravo: Tehdejší radnice našly odvahu najít jiné řešení než dálnici u Anděla. Zde je návrh architektů z DA ateliéru (ve spolupráci s ateliérem DUA), který vedl nakonec k návrhu tunelu Mrázovka. Škoda, že se nepodařilo realizovat tunel v tomto návrhu. Nebyly by kongesce v Dobříšské, na Smíchově by bylo více místa. Tunel by sice byl dražší, ale zase by nyní RR byla o to levnější.

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Galerie, Jiné zajímavosti, Stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.