Běh za Vidouli 2015: výsledky, fotky, petice

_DSC5733

Více fotek z Běhu za Vidouli 2015 najdete ve fotogalerii tady foto: Libor Štěrba 

Vážení,
děkujeme všem, které neodradil déšť a přišli ve středu 9. září 2015 podpořit myšlenku nezastavitelnosti vrchu stolové hory Vidoule. Jsme rádi, že se již třetí rok podařilo uspořádat běžecký závod, kde tentokráte startovalo asi osmdesát běžců všech věkových kategorií. Výsledkovou listinu najdete zde. Gratulujeme vítězům a všem, kteří běželi!!! Letos startoval opět jeden účastník v kočárku a běžel i čtyřnohý, věrný přítel člověka. Děti si kromě indiánského běhu zkusily hru na včeličky. Okénko s politiky: Velmi si vážíme trvalé podpory senátora Václava Lásky, běžel a dokonce si vylepšil svůj loňský čas! PhDr. Matěje Stropnického nezbrzdily ani zácpy a kolony aut na Plzeňské, takže nakonec dorazil a vyjádřil nám podporu. Děkujeme Erice Uchytilové a Lukáši Budínovi za výpomoc a za milé ceny pro malé běžce od MČ Praha 5. K vidění byla opět expozice nabitá aktualitami ze světa „výstavby“ v našem okolí, včetně mapy Horkých míst se dvěma fundovanými průvodci. Na místě se podepisovaly petice:

Celkově příjemná atmosféra byla jednou z hlavních odměn pro organizátory, velkou zásluhu na tom má i domácí tenisový tým Bédy a Jirky. Více viz fotografie v této fotogalerii.

Ať čerstvý západní vítr vane dál a Vidoule zůstane zelená i pro další generace!

Informace před Během:

Beh2015

Ve středu 9. září 2015 od 17 do 19 hodin vás zveme na III. ročník Běhu za Vidouli (pozvánku si můžete stáhnout zde). Cílem bude připomenout politikům, že chceme zachovat a zvelebovat Přírodní park Košíře-Motol, jehož dominantou je právě Vidoule. Místo plánovaného parku celoměstského významu tam totiž developeři navrhují stavět.

Startujeme z ulice Na Výši 2a, areálu tenisu Šmukýřka!

Program: běh na 7 km * dětský indiánský běh * aktuální informace o plánované změně územního plánu na území stolové hory Vidoule * setkání s odborníky, politiky, sousedy * mapa horkých míst

Srdečně vás zvou spolky a sdružení: Spolek Cibulka // Košířská Cibulačka // JINONICE – VIDOULE // Sdružení za krajinu kolem nás // Občanské sdružení za záchranu parku Kavalírka // Občanské sdružení „Za život lidskej” Spolky a sdružení jsou součástí Platformy ZaPět.

Běh za Vidouli v roce 2014

K Běhu za Vidouli spolky a sdružení vydaly tiskovou zprávu (ke stažení zde), z níž zkráceně citujeme:

Přeměně Vidoule na zastavitelné území brání tři zákonné překážky:

  • Celé území přírodního parku Košíře – Motol podléhá stavební uzávěře (viz. Nařízení č. 10/2014 Sb. hl. m. Prahy, o zřízení přírodních parků na území hlavního města Prahy)
  • Platné Zásady územního rozvoje pro území hlavního města Prahy, které jsou nadřazeny územnímu plánu, v kapitole 4.3.6 vymezují oblast Vidoule jako místo pro vytvoření rekreačního území.
  • Zabírání nových nezastavitelných ploch pro účely další zástavby v tomto případě vylučuje i ustanovení § 55 odst. 3 stavebního zákona

Přes tato zákonná omezení doporučil Výbor územního rozvoje Zastupitelstva hlavního města Prahy na svém zasedání dne 26. 3. 2014 pořízení naposledy podaného podnětu na změnu územního plánu na Vidouli. Stalo se tak pokoutně, mimo předem avizovaný program, na návrh předsedy výboru, Jana Slezáka (ČSSD). Pořízení změny následně v balíku s dalšími změnami schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy na svém zasedání dne 29. 5. 2014.

Začátkem září požádali organizátoři Běhu zastupitele Prahy 5 na odpověď na krátké otázky k Vidouli:

… spolky (občanská sdružení) působící na území Prahy 5 a místní obyvatelé nesouhlasí s vývojem okolo Zadání změny územního plánu Z-2875 na Vidouli pro účely další zástavby tohoto území. Na podporu záchrany Vidoule proto pořádají ve středu 9. září od 17 hodin třetí ročník Běhu za Vidouli. V této souvislosti bychom se rádi seznámili s Vaším stanoviskem k této záležitosti a požádali Vás o odpověď na následující otázky. Odpovědi zveřejníme na Běhu III, kam Vás tímto srdečně zveme. Přijďte podpořit dobrou věc a udělat něco pro své zdraví!

Z Programového prohlášení Rady hlavního města Prahy pro volební období 2014 – 2018 V/7 ochrání unikátní přírodní území, např. Vidouli a Trojmezí, připraví vyhlášení hodnotných ekosystémů v Praze kategoriemi obecné ochrany (významné krajinné prvky, přírodní parky) a přednostně zvláštní ochrany (přírodní rezervace, přírodní památky) a jejich začlenění do územního plánu

  1. Souhlasíte s tím, že stávající Rada MHMP chce ochránit přírodní území Vidoule?
  2. Pokud ano, jak myslíte, že lze do budoucna efektivně chránit území Vidoule, která je součástí přírodního parku Košíře – Motol před opakovanými snahami o její zástavbu?
  3. Budete hlasovat pro nebo proti zástavbě Vidoule, tzn. schválení či neschválení zadání Změny č. 143?

2014

29.5. Utajená výstavba. Byty u parku se tiše tlačí do územního plánu, iDnes
29.5. Praha projedná změnu územního plánu a zástavbu Vidoule v Praze 5, archiweb.cz, čtk
22.5. Vidoule opět v hledáčku developera FINEP, tisková zpráva ZaPět
20.5. Křesťanští demokraté považují územní plán za dokument definující veřejný zájem a společné dobro, stanovisko KDU Praha 5 k zástavbě Vidoule
16.5. Zastupitelstvo se opět postavilo proti výstavbě Na Vidouli, TZ klubu zastupitelů ODS Praha 5
16.5. Zastupitelé Prahy 5 odmítli zástavbu Vidoule (text usnesení a důvodová zpráva)
29.4. Rada hlavního města Praha odsouhlasila zástavbu vrcholu Vidoule-západ (podrobnosti jsou tady)
Úsilí lobbisty J. Piskáčka a JUDr. T. Homoly však nese své plody.
29.1. Letáky developerů a majitelů pozemků na západní části Vidoule se koncem ledna 2014 objevily v Jinonicích

2013

Park Vidoule v plánech z roku 1930 archiv ortofotomap Prahy
19.9. Aktuálně.cz, fotogalerie Vítězný boj za stolovou horu nad Prahou
19.9. zpráva čtk, iDnes, nebo v Deníku: Na hoře Vidouli v Praze 5 se nebude stavět, rozhodli zastupitelé.
19.9. Košířský patriot, Zastupitelé se postavili proti zástavbě Vidoule. O rozšíření golfu v Motole budou ještě jednat
19.9. 5plus2 Herec Ivan Trojan přišel protestovat proti developerovi
3.9.  Podnět a výzva starostovi Prahy 5 pro jednání Výboru pro územní rozvoj hl.m.Prahy dne 5.9.2013
3.9. Za5 Žádost členům Výboru územního rozvoje ZHMP, aby nedoporučili žádné návrhy změn ÚP v Přírodním parku Košíře-Motol
29.8. E15 Prahu prý připravili o 346 milionů. Vodrážka a spol. čelí trestnímu oznámeníVedení městské akciovky TCP Vidoule prý prodávalo pozemky na Vidouli a ve Stodůlkách pouze za třetinu běžné ceny.
1.8.  Žádost o regulační studii pro „Park Vidoule“ a petice proti návrhu na rozšíření Golfu
29.5.  povzbudivá odpověď JUDr. Heleny Chudomelové, radní hl. m. Prahy
28.5. MF Dnes Za záchranu přírody na pražské Vidouli běžel i herec Trojan
28.5.  České noviny, čtk Na happeningu za Vidouli odmítli lidé bytovou zástavbu v parku
28.5. Běh za Vidouli – organizátoři se představují
28.5.  Běh za Vidouli – fotky
28.5.  Brožura ohrožených míst Vidoule a nejbližšího okolí
28.5.  Nadace Via: děkujeme jí za podporu Běhu za Vidouli
27.5. Metro.cz Místo transparentů si lidé vezmou tenisky. Chtějí zachránit Vidouli během
13.5.  Dopis Dr. Hudečka, náměstka primátora, občanským sdružením Prahy 5
6.5.   Petice za Park Vidoule pro všechny
V Praze 5 se hrají zvláštní realitní hry, E15, 17. dubna 2013
15.4. Komise Životního prostředí Akademie věd vydala jasné stanovisko k spekulativním změnám Územního plánu v pražských parcích. Na něj navazuje článek Literárních novin „Boj o výhled“ z 2. května 2013.
29.4.  Výzva našim politikům: odložte všechny změny územního plánu o parcích
23.4.  Běh za Vidouli – pozvánka na 28.5.2013
6.4.  Připomínky k zadání Metropolitního územního plánu
28.3. Porcování parku Košíře-Motol úspěšně pokračuje, mapa parku pod Vidoulí s navrhovanými částmi ke zrušení (16% rozlohy parku)
25.3. Reflex,  Zdeněk Strnad, Causa Vidoule, aneb zalijme Prahu betonem, a odpověď Tomáše Hudečka, náměstka primátora ze dne 27.3.2013
21.3. česká pozice, Jan Charvát Kdo jde v pražských Košířích na ruku developerům?
21.3. Postoj politiků Prahy 5 k zástavbě Vidoule
8.3. MF Dnes Na vrchu Vidouli nechceme obytné domy, ale park, tvrdí Praha 5, podobný text viz MetroParlamentní listyKdo zmínil poprvé Ladronku v souvislosti s Vidoulí? Nebylo to náhodou před setkáním s T. Hudečkem? Kdo první najde starší citaci?
6.2.2013 Vidoule: náměstek primátora Tomáš Hudeček zve na veřejné setkání 20. února pod pozvánkou jsou návrhy na zvelebení vrcholu kopce. O.s.Cibulka
21.2. Vidoule: záznam setkání s Tomášem Hudečkem 20. února
20.2. Průběh setkání s T. Hudečkem o Vidouli z pohledu Útvaru rozvoje města (ÚRM)
19. 2.  ČT24 Vidoule se líbí developerům, chtějí změnit územní plán a zastavět ji
10.2  Aktualne.cz Zastavět přírodní památku? Radnice kývla developerům

2012

27.12. Připomínky sdružení Za krajinu kolem nás
19.12. Vrchol Vidoule zase chtějí zastavět připomínky občanů a sdružení podané v oficiálním vánočním termínu 27.12.2012.
20.12. Česká pozice Vyslyší Ježíšek developery? Chtějí domy v přírodním parku a navazující rozhovor s prof. Šrámem z Akademie věd: Akademik varuje: Benzo(a)pyren je malý vrah nejen pro příští generace.

další odkazy 

24.3.2010 Arnika.org Na Prahu se řítí miliardová tsunami – na účelových změnách územního plánu vydělají spekulanti
2009, Rekreační území na Vidouli má odlehčit Prokopskému údolí, Regionální informační servis Ministerstva pro místní rozvoj.

Příspěvek byl publikován v rubrice Park Vidoule, Životní prostředí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.