Zprávy ze spolku Cibulka – červen 2016

ZS_Nepomucka-hriste_pod_kostelem-panorama

Vzorně upravovaný trávník na obnoveném hřišti u ZŠ Nepomucká pod kostelem sv. Jana. Radnice ukázala, že umí být akční a jednat rychle, levně a kvalitně. Děkujeme! Těšíme se na houpačky a další herní prvky pro starší děti.

Než se rozjedeme na prázdniny, nabízíme Vám výběr zpráv ze spolku Cibulka a z informačního webu Cibulky.info. Bude to o očekávaných změnách tramvají a nečekaných změnách smíchovské radnice; zelenajícím se hřišti v Nepomucké, stavbě Na Pomezí, odhalení Metropolitního plánu, farmářských trzích u Anděla, nových parkovištích P+R, filmu „Výjimečně“ z Cibulek … a taky o tom, že skutečné centrum Prahy je Anděl. Můžete zmínit některý z cibuleckých spolků v průzkumu Akademie věd.

Více tramvají v Praze 5
pojede od září. Např. v úseku Anděl – Kotlářka linku číslo 4 nahradí linky 15 a 21. Z Barrandova pojedou přímé linky jak na Václavské náměstí tak na I. P. Pavlova.

Dubnový otřes na radnici
V dubnu TOP09 nečekaně vypověděla koaliční smlouvu a uzavřela novou s dosavadní opozicí (ANO 2011, ODS, Dem. J. Kasla). Zde je vyjádření starosty R. Klímy z TOP09, přečíst reakci Zelených si můžete zde, vzápětí byla pověřena vedením klíčového stavebního úřadu Eva Čechová (viz článek MF Dnes „Jančíkova“ úřednice rozhoduje o stavbách).  Členové ZaPět promluvili (detaily zde) k rozpadu koalice přímo na jednání zastupitelstva 28.4.2016 a vyzvali k pokračování řešení kauz ve prospěch občanů. Nejčerstvější aktualitu o dodatku koaliční smlouvy z 23.6.2016 popíšeme podrobněji přímo zde: Kromě radních TOP09 nebyl v dubnu odvolán pouze radní Vít Šolle, a to přesto, že se octl v opozici. Dokonce získal nejvyšší podporu mezi zastupiteli vůbec. Zkuste se vžít do té situace. Co byste udělali? První reakcí by asi bylo naštvat se a prásknout dveřmi. Možná by to bylo vhodné pro další volby, ale pro Prahu 5 spíše ne. Otevřenost jednání výborů a komisí by mohla vzít za své, zkušenosti z minulosti jsou známé. Po rozvážných jednáních se koncem června klub KDU-ČSL a nezávislých rozhodl podepsat koaliční smlouvu. Učinil tak na základě důkladného projednání programového prohlášení v květnu a červnu a zapracování některých bodů do jeho celku – za všechny jmenujme například explicitní vyjádření podpory nezastavitelnosti území Vidoule, Dívčích hradů a Prokopského údolí, výměně pozemků na „plácku“ na začátku Prokopáku a přijetí směrnice o výběrových řízeních do pevně stanoveného termínu. Podrobnější citace z koaliční smlouvy a jejího červnového dodatku brzy přineseme. Smlouva vychází z té předchozí, sepsané se Stranou Zelených. Nejedná se tedy o zásadové pravo-levé rozdíly a snad se dočkáme spolupráce všech. Kvůli otřesům na radnici se oddálily práce na výkupu pozemků v parku Kavalírka, snad se teď práce, a že bude jí třeba hodně, na výkupu znovu rozjede.

placek_v_Prokopaku

Plácek na začátku Prokopáku: bude hustě zastavěn? Přijdou místní o hřiště a místo setkávání? Ještě je chvíle času na směnu pozemků. Směna je písemně v dodatku koaliční smlouvy z 23.6.2016. Přesto má smysl podpořit petici „Plácek (ještě) žije“, radnice občas vyžaduje tuto formu podpory, aby směna byla její prioritou. Za snímek děkujeme Běle Vidmarové z Přátel Malvazinek.

Nová parkoviště P+R z programu pól růstu
Západ Prahy je v parkovištích otloukánkem: Přes 90% kapacity P+R je na východním straně řeky, i když počet dálnic do Prahy na obou stranách je stejný 4:4. Západní hranici Prahy přejíždí denně 310 tisíc aut a východní hranici jen o něco víc: 376 tisíc aut denně. Na Zličíně je směšných 149 míst v P+R, od časného rána beznadějně obsazených. Doufejme, že tento nepoměr kapacit P+R zohlední i Praha a více peněz dá pro parkoviště na západní straně Vltavy.

Filmovou soutěž AnitFETfest 2016 vyhrál film z Cibulek „Výjimečně“
Film z Cibulek „Výjimečně“ (autorů z gymnázia Kavalírka a FZŠ Drtinova) vyhrál jednu ze dvou hlavních cen festivalu AntiFETfest 2016. I druhá hlavní cena putuje na Prahu 5, do gymnázia Na Zatlance. Vyhlášení bylo 14.6. v Lucerně. Film zabodoval v internetovém hlasování, kde byl druhý. Odnesl si i cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Blahopřejeme!

Hřiště pod opěrnou zdí kostela sv. Jana Mepomuckého prokouklo 
a zazelenalo se novu travičkou, vzorně udržovanou. Pomůže tak ulehčit složitou situaci ZŠ Nepomucká při dlouhé opravě ZŠ Beníšková. Hlavní dík za iniciativnost a organizační úsilí patří odboru školství (radní V. Šolle, KDU) a školskému výboru (předseda M. Damašek, TOP09). Oprava byla rychlá, kvalitní a levná. Na hřiště by měly přijít herní prvky pro větší děti, např. pořádné houpačky. Snad dorazí brzo.

Návrh Metropolitního plánu Prahy (i pro Cibulky) je tu.
Výstavbu Na pomezí (aktuální vývoj zde) už ale nejspíš neovlivní. Zhotovitelé Plánu (IPR) se snaží s Magistrátem a veřejností komunikovat, ale zatím se nezdá, že by mělo nějaký efekt. Myšlenkové základy nového Plánu totiž zůstávají stejné a právě tyto ideje budí velké obavy. Psali jsme o nich už v roce 2013 v textu Duchové územních plánů (zde). Zatímco doc. Koucký z IPR píše o atraktivnosti Prahy pro investory a Plán připomíná autorské architektonické dílo, tak zhotovitelé plánu Velké Prahy za Masaryka (SRK) mají na prvním místě obyvatele, jejich zdraví a společenské blaho. Psali jsme doc. Kouckému, že „Obyvatelé jsou v územním plánování vždy na prvním místě, jinak by přece územní plán ztratil smysl.“ K tomu doc. Koucký poznamenal, že „o této větě by bylo možné uspořádat mezinárodní konferenci, ale myslím si, že závěr takové učené disputace by nemusel být takový, jak uvádíte!“ Jeho komentář vystihuje jak Metropolitní plán jako celek, tak naše obavy z něj. Dobře to popsal nedávno rozhlasový pořad Selhání současné architektury: Megalomanské projekty bez společenského přínosu.

Tak na Cibulce nebo na Cibulkách ???
Čas od času se objeví dotaz, zda je gramaticky čtvrť Cibulka jednotného čísla nebo je to číslo pomnožné. Je to taková specialita češtiny, že osady u nějaké hory nebo usedlosti jednotného čísla někdy mají pomnožný tvar. Teď se nám to možná zdá nelogické nebo archaické, ale už s tím asi nic neuděláme. Např. Usedlost Cibulka nebo hora Vidoule jsou jednotného čísla, ale čtvrtě mají pomnožný tvar. Velmi známý je podobný případ Pražského Hradu (jednotné číslo). Od něj byl odvozen název čtvrtě v pomnožném čísle Radčana, později Hradčana. Nedávno, až ve XX. století došlo ještě ke změně názvu na Hradčany. Více zde. 

Petice za obnovu farmářských trhů u Anděla uspěla Část jich bude přesunuta před kostel sv. Václava, aby ulehčila výstupu z metra Anděl, kde trhy zhoršovaly zácpy.

Další zajímavosti

 

Praha-mestska_pasma_a_centra

Není centrum jako centrum! Často lidé ztotožňují celoměstské centrum s historickým centrem, Prahou Karla IV. Urbanisté však Anděl (byť je za hradbami) považují už za centrum města, kdežto třeba Petřínské sady uvnitř Hladové zdi v městském centru nejsou. Cibulka se zdají být vesnicí u lesa, ale patří ještě do širšího centra Prahy (zdroj obrázku: ÚRM)

Magistrát díky mobilům objevil, že skutečné centrum Prahy je Anděl! Nejvyšší koncentrace obyvatel je pak ve Vršovicích, 430 bydlících na hektar. Za optimální z hlediska pohody bydlení a současně nízkých nákladů na provoz z městské pokladny (sítě, doprava apod.) lze považovat cca 200 lidí na hektar, což jsou projektované hodnoty Cibulek a Ořechovky, družstevních kolonií z 20. let XX. století.

Killed or Seriously Injured před Smíchovským nádražím. Desetitisíce chodců denně zaplňují prostor před Smíchovským nádražím. Po zrušení zákazu vjezdu je před Smíchovským nádražím vysoká statistika KSI (Killed or Seriously Injured, tj. usmrceni nebo vážně zraněni).  Přitom pro severojižní tranzit Smíchovem není Nádražní významná komunikace (jezdí tudy jen cca 4% aut, ale je tu cca 60 % KSI nehod). Komise dopravní MČ Praha 5 se shodla, že nejlepší bude zvýšit v kritických místech vozovku do úrovně chodníku (podobně jako na Andělu) a navrhla několik dočasných řešení.

Plavební komora u Dětského ostrova. Vltava přeplněná kouřícími loďmi není dobrá vizitka pražských památek před turisty ani není dobrá pro životní prostředí. Navíc lodě jezdí poloprázdné. Plavební komora by byla na úkor zájmů Prahy 5; pokud by už došlo na její stavbu, jsou nezbytné kompenzace. Dětský ostrov by měl být opraven na jaře 2017 a dětská hřiště v jižní části zachována a dokonce rozšířena. Termín je i v červnovém dodatku koaliční smlouvy.

Blanka blokuje až desítky minut tramvaje z Barrandova (viz video zde). Situace je čím dál horší. V Komisi dopravní byla jednomyslná shoda na obnovení zákazu odbočení z Plzeňské (ve směru do centra) vlevo do ulice Za Ženskými domovy Na Knížecí. O prázdninách se budou dělat úpravy řazení do pruhů před Barrandovským mostem od Strakonické, které by měly zlepšit kolabující dopravu od jihu.

Průzkum Akademie věd

A na závěr jeden průzkum v rámci Strategie AV21 Akademie věd (vyplnit jej můžete zde). Sympatizujete s některým z místních spolků? Pak tento výzkum je i pro vás. Lépe se vyplňuje na počítači než na telefonu a pozor, trvá asi 20 minut.

Přejeme krásné léto a dovolené!

Pro zpětnou vazbu, komentáře a dotazy prosím používejte pokud možno facebookové stránky spolku zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice VOLBY. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Zprávy ze spolku Cibulka – červen 2016

 1. Výkup pozemků Parku Kavalírka napsal:

  Citace z interpelace radního P. Richtera o výkupu pozemků Parku Kavalírka ze dne 23. 6.2016.:

  “ … Vážený pane radní,

  obracím se na Vás ve věci výkupu pozemku parku Kavalírka. Dne 27. 4. 2016 jsem měl schůzku s vlastníky pozemku, který je veden jako veřejná zeleň. Tématem schůzky bylo pokračování jednání z doby minulého volebního období o směně či možném výkupu pozemku. Majitelé pozemku (rodina Brouků) projevili jednoznačný zájem a ochotu se dohodnout na prodeji či směně.

  Zároveň by tak bylo naplňováno usnesení RMČ Praha 5 (č. 9/350/2013) a ZMČ Praha 5 (zápis z jednání 14.3.2013) ohledně dohody MČ Praha 5 s vlastníky pozemků parku Kavalírka.
  Požadavky, které byly formulovány v petici za ochranu a revitalizaci parku z roku 2013, byly totiž jednoznačně podpořeny Radou MČ Praha 5 a pak jednomyslně schváleny hlasováním Zastupitelstva MČ Praha 5. V tomto smyslu mi připadá logické, aby současné vedení celou záležitost buď dotáhlo do zdárného konce (prodej, směna) či se alespoň o toto pokusilo, nebo aby byla příslušná usnesení rady a zastupitelstva revokována.
  Za klíčové považuji získání předmětných pozemků do vlastnictví Prahy 5 tak, aby bylo možné území zachránit a revitalizovat (projekt na revitalizaci již dávno existuje). V neposlední řadě jde také o zefektivnění a ekonomičtější nakládání s prostředky obce, kdy Praha 5 investuje do údržby parku dle smlouvy 700 – 1 100 tisíc. Za částku kolik již za léta Praha 5 utratila za údržbu, by se jí jednoznačně vyplatilo pozemek koupit.
  Jednáním s majiteli byl v minulém volebním období pověřen usnesením 23. ZMČ 14. 3. 2013 místostarosta Jaroslav Nedvěd, který nechal zpracovat odhad ceny pozemků a zahájil jednání s vlastníky.
  Domnívám se, že by přísliby, již několikrát deklarované, měly být v této věci dodrženy. Ještě v době, kdy jsem byla SZ součástí koalice, jsme prosazovali výkup či směnu pozemku parku Kavalírka. Investice do výkupu pozemků jako jsou parky, veřejná zeleň či pozemky ohrožené nevhodnou výstavbou považujeme za smysluplné a v obecném zájmu. Částka několika milionů za výkup by jistě nezatížila rozpočet Prahy 5.

  Ptám se tedy:

  1) Plánujete pokračovat v jednání s majiteli o výkupu či směně tohoto pozemku?
  2) Pokud ano, v jakém časovém úseku a zda počítáte s předložením a projednáním materiálu o výkupu či směně do VMI a VŽP?

  Předem děkuji za vyjádření a odpovědi na výše položené dotazy.
  Mgr. Lukáš Budín
  Člen ZMČ Praha 5″

  V Odpovědi ze dne 21. 7. 2016 se uvádí:

  „Vážený pane zastupiteli,
  na základě Vaší interpelace ve věci výkupu pozemku parku Kavalírka, Vám zasílám požadované údaje:
  S právním zástupcem vlastníků pozemku domlouváme termín schůzky během prázdnin.
  Po této schůzce předpokládám předložení materiálů týkajících se výkupu do zmíněných výborů.
  S pozdravem,
  Ing. Pavel Richter“

  Plný text interpelace a odpovědi najdete zde.

Komentáře nejsou povoleny.